'Ερωτες Έρωτες Έρωτες (Loving)

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
452
'Ερωτες Έρωτες Έρωτες (Loving, 1983-95), ΕΤ2


Πρεμιέρα: ? ?/?/1991


Σειρά που παιζόταν στην ΕΤ-2, νομίζω την περίοδο 1991-1992! Από ψάξιμο στο internet βρήκα ότι η σειρά στα αγγλικά λεγόταν Loving και είχε 12 seasons κανονικά, από το 1983-1995, αλλά στην Ελλάδα προφανώς δεν έπαιξε πολύ! Τη θυμάται κανείς?

Τα videos που βρήκα είναι από την ίδια σειρά που λέω?

http://www.youtube.com/watch?v=8_6TRwbSqKM

[edited] Ολόκληρο επεισόδιο αποσπασματικά σε 5 Links - copyrights [Edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως το "Έρωτες Έρωτες Έρωτες" (ή "Έρωτες Έρωτες"?) προβλήθηκε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση στην Ελλάδα, σε σχέση με τις ΗΠΑ όπου είχε κάνει επιτυχία τη δεκαετία του '80. Η σειρά βεβαίως ήταν daytime soap (όπως η "Τόλμη και Γοητεία", τα "Ατίθασα Νιάτα" και η "Santa Barbara") και όχι prime-time soap όπως η "Δυναστεία", το "Ντάλλας" και το "Falcon Crest", για αυτό άλλωστε και "κράτησε" τόσα πολλά χρόνια. Το "Loving" το είχαμε δει πρώτη φορά στην Ελλάδα στο SKY CHANNEL το 1988 τις καθημερινές το πρωί, μαζί με άλλες κλασικές daytime soaps όπως "One Life to Live", "Search for Tomorrow", "Guiding Light", "As the World turns" και "Days of our Lives".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Loving το έβλεπε φανατικά η μητέρα μου και το χάζευα πότε - πότε μαζί της. Ήταν αρκετά "φτωχική" σαπουνόπερα σε σχέση με την χλιδή "Δυναστείας", "Ντάλλας" και τα συναφή :) . Ελάχιστα εξωτερικά γυρίσματα, τέσσερα - πέντε σκηνικά (εσωτερικά σπιτιών) που εναλλάσσονταν και από φουστάνια ... η πίκρα της πρωταγωνίστριας :p !

Η πόλη όπου εξελίσσονταν τα πάντα ήταν η Κόρινθος παρακαλώ πολύ και δύο οι βασικές οικογένειες: οι πλούσιοι - προύχοντες Άλντεν και οι μικροαστοί - τίμιοι - σκληρά εργαζόμενοι - δεν θυμάμαι πώς τους λέγανε :D :D:D.

Η ιστορία που εμένα μου άρεσε ήταν αυτή με τη νόθα κόρη του γερό Άλντεν Σέινα, Σόνα ή κάτι τέτοιο που αποφασίζει να συναντήσει τον πατέρα της στο Κόρινθ κυρίως επειδή μαθαίνει ότι εκεί μένει ο μεγάλος αλλά ανεκπλήρωτος έρωτας από τα φοιτητικά χρόνια καθολικός ιερέας Τζιμ Βότσεκ.

Αχ αυτός ο father Jim#) #) #) Ούτε θυμάμαι πόσες σεζόν τον περιμέναμε με την μητέρα μου να ξεπεράσει τις ενοχές του, να σμίξει με την Σέινα προσωρινά :D , να ξαναξεπεράσει τις ενοχές του για το προσωρινό σμίξιμο, να ξανασμίξει οριστικά και να ξεπαπαδέψει :cool: . Το γελοίο ήταν πως όταν ξεπαπάδεψε η ιστορία έχασε το ενδιαφέρον της :p .

Και ναι thebest20, οι σκηνές αυτές είναι από τη σειρά. Ο Τζακ κι η Στέισι, ένα από τα κλασικά ζευγάρια της σαπουνόπερας που όμως ποτέ δεν μπόρεσα να χωνέψω8). Τους προτιμούσα και τους δύο με άλλους, εκάστοτε παρτενέρ τους.
 
Στηβ και Τρίσα σε αυτή τη σειρά ήταν?Ο Στηβ πέθανε τελικά?Υποτίθεται ότι γυριζόταν στην Κόρινθο (ή ήταν φανταστική πόλη με το ίδιο όνομα)?
 
Ναι, σε αυτή τη σειρά αλλά προς το τέλος (ή τουλάχιστον τότε που εγώ άρχισα να μην το βλέπω).

Η Τρίσα ήταν μια ακόμα εγγονή της οικογένειας Άλντεν. Αν θυμάμαι καλά ήταν τέσσερα ξαδέλφια συνολικά. Ο Τζακ ο καλός, ευγενής, όμορφος κλπ. αλλά για μένα λίγο βαρετός. Η αδελφή του η Λόρνα, όμορφη αλλά κακομαθημένη, είχε κάποιο ενδιαφέρον γιατί και τις ίντριγκές της τις έκανε και τις κακίες της είχε αλλά μετά το μετάνιωνε και φτου κι απ' την αρχή :) . Τουλάχιστον προχωρούσε η ιστορία! Και καλή και κακιά δηλαδή. Κάτι σαν τον Μέισον της Σάντα Μπάρμπαρα :sweet_kiss: . Ο Κέρτις, λίγο βοηθητικός χαρακτήρας, πλουσιόπαιδο που άλλαζε κοστούμια χωρίς ιδιαίτερες κακίες, ούτε ιδιαίτερο ρόλο εδώ που τα λέμε ... Και η αδελφή του η Τρίσα, το καλό κορίτσι που γυρνάει στην Κόρινθο από οικοτροφείο της Ελβετίας (κλασική ιστορία σε σαπουνόπερα αυτή, το οικοτροφείο της Ελβετίας :) ) κι ερωτεύεται τον φτωχό αλλά καλό Στιβ. Πολύ τρυφερή η σκηνή της γνωριμίας τους, σε περίοδο Χριστουγέννων όπου η Τρίσα έχει πάει με τη μητέρα της ν' αγοράσει χριστουγεννιάτικο έλατο κι ο Στιβ είναι το παιδί που δουλεύει εκεί για το χαρτζιλίκι του.

Με τον Στιβ τα μπερδεύω λίγο. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ο πατέρας του ήταν ένας κακοποιός που μπαινόβγαινε στις φυλακές και που είχε προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την ιστορία του γιου του με το πλουσιοκόριτσο. Για να πεθαίνει δεν θυμάμαι αλλά δεν το αποκλείω κιόλας. Είχα πάψει πια να παρακολουθώ τη σειρά.

Για μένα η πόλη Κόρινθ ήταν φανταστική χωρίς ν' αποκλείω να υπάρχει Κόρινθος και στην Αμερική. Αφού υπάρχει Αθήνα ... :cool:
 
Να ρωτήσω?Το SKY Channel που έχει αναφερθεί πάνω,ήταν δορυφορικό?Υπήρχε δορυφορική τηλεόραση στην Ελλάδα πριν βγει η ιδιωτική?
 
thebest20 είπε:
Να ρωτήσω?Το SKY Channel που έχει αναφερθεί πάνω,ήταν δορυφορικό?Υπήρχε δορυφορική τηλεόραση στην Ελλάδα πριν βγει η ιδιωτική?
Βεβαίως, το SKY Channel (1982-1989) ήταν δορυφορικό κανάλι, από τα πρώτα που μεταδόθηκαν και σαφώς το πρώτο σε θεαματικότητα σε ολόκληρη την Ευρώπη. Είναι ο πρόδρομος του BSKYB (SKY πλατφόρμα) της Αγγλίας.

Στην Ελλάδα, δορυφορική τηλεόραση είχαμε 2 χρόνια πριν τη λειτουργία των ιδιωτικών σταθμών. Στη Θεσσαλονίκη, ο δήμος ξεκίνησε την αναμετάδοση περίπου 10 δορυφορικών καναλιών (μεταξύ των οποίων και το SKY) από τον (Δεκέμβριο νομίζω?) του 1987, ενώ η Αθήνα ακολούθησε τον Οκτώβριο του 1988 με την αναμετάδοση αρχικά 6 δορυφορικών καναλιών από την ΕΡΤ (Super Channel, TV5 Europe, SAT1, RAIDUE, CNN και Horizon), τα οποία ακολούθησαν το MTV και το SKY λίγο αργότερα (τον Δεκέμβριο του 1988 ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Βεβαίως, το SKY Channel (1982-1989) ήταν δορυφορικό κανάλι, από τα πρώτα που μεταδόθηκαν και σαφώς το πρώτο σε θεαματικότητα σε ολόκληρη την Ευρώπη. Είναι ο πρόδρομος του BSKYB (SKY πλατφόρμα) της Αγγλίας.
Στην Ελλάδα, δορυφορική τηλεόραση είχαμε 2 χρόνια πριν τη λειτουργία των ιδιωτικών σταθμών. Στη Θεσσαλονίκη, ο δήμος ξεκίνησε την αναμετάδοση περίπου 10 δορυφορικών καναλιών (μεταξύ των οποίων και το SKY) από τον (Δεκέμβριο νομίζω?) του 1987, ενώ η Αθήνα ακολούθησε τον Οκτώβριο του 1988 με την αναμετάδοση αρχικά 6 δορυφορικών καναλιών από την ΕΡΤ (Super Channel, TV5 Europe, SAT1, RAIDUE, CNN και Horizon), τα οποία ακολούθησαν το MTV και το SKY λίγο αργότερα (τον Δεκέμβριο του 1988 ).
τι με θύμησες τώρα ... το κου-νου-νου (όπως έλεγαν οι κυράδες του CNN) και σκηνές πανικού όπου κάποιος είχε σκοτωθεί προσπαθώντας να στερεώσει στο μπαλκόνι του το ''πιάτο'' ...

μετά το ''κανένας δορυφόρος δε θα μολύνει τον ελληνικό ουρανό'' κοίτα τι έγινε :cool:

πάντως τη σειρά την έχω δει και εγώ αλλά εκτός από το όνομα της τρίσια άλντεν δε μπορώ αυτή τη στιγμή να θυμηθώ τίποτα απολύτως ... μπορεί και να την είδα όσο ήμουν ιταλία ... θα κάνω μια έρευνα και θα επανέλθω 8)
 
Και εμάς μας είχαν βάλει δορυφορική που συνδεόταν με την κεντρική κεραία,αλλά μετά το 92 από όσο θυμάμαι.Πιάναμε τα κανάλια Rai Uno,Rai Due,RTL,TV5 και άλλα!Επίσης στα VHF πιάναμε κανονικά κανάλια!

Όσο για τη σειρά,στην Ελλάδα δε νομίζω να είχε τόση επιτυχία όσο οι σειρές Τόλμη και Γοητεία,Δυναστεία κλπ και μάλλον δεν προβλήθηκε ολόκληρη.
 
thebest20 είπε:
Όσο για τη σειρά,στην Ελλάδα δε νομίζω να είχε τόση επιτυχία όσο οι σειρές Τόλμη και Γοητεία,Δυναστεία κλπ και μάλλον δεν προβλήθηκε ολόκληρη.
Εννοείται ότι δεν προβλήθηκε ολόκληρη - στην Αμερική παιζόταν 12 χρόνια, στην ΕΤ2 παίχτηκε για περίπου 2 χρόνια...
 
αναζητηση σαπουνοπερας με susan walters ["Έρωτες Έρωτες Έρωτες" (Loving)]



ηταν το 80' με αυτην την ηθοποιο πρωταγωνιστρια, ηταν πλουσια και κακομαθημενη , ειχε εναν ξανθουλη αδελφο που αγαπουσε μια κοπελα, με ονομα Λιλι!! αυτη δεν την ηθελε και εφερνε μπελαδες, μετα υπηρχε και ενας ιερεας, η Λιλι δεν ηταν καλα ψυχικα..δεν θυμαμαι αλλα!!
 
Έρωτες...

Υποθέτω ότι αναζητάς το "Έρωτες Έρωτες Έρωτες" (Loving)

Υποδυόταν την Λόρνα Φορμπς από το 1983 ως το 1986.

Ένα απόσπασμα από ιταλικό κανάλι που το έδειχνε μεταγλωττισμένο για να βεβαιωθούμε ::)

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο ειναι και υπάρχει στην ρετρομανιαξ!! ;) το ειδα , αλλα δεν μου πήγε στο μυαλό!!
 
Αριάδνη μου χαμένη μου αδελφή μια και όλο στις ίδιες ταινίες, παύλα σειρές, παύλα βιβλία σε πετυχαίνω :) , το "έρωτες - έρωτες" το έχουμε ξανασυζητήσει και παλιότερα.

Από την Λόρνα θυμάμαι ιδιαίτερα όταν την φλέρταρε ένας πλούσιος πετρελαιάς από το Τέξας με ύφος κλασικού καουμπόυ και ο μόνος άντρας που κατάφερε να της βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι. Δυστυχώς ήταν ήδη παντρεμένος με μια όμορφη αλλά τρελή κοπέλα που παραδόξως την ήθελε η μητέρα του.
 
Όντως η σειρά παιδιά παίχτηκε απο την ΕΤ2 την περίοδο 1991-1992:

Ορίστε και το σχετικό απόσπασμα με τους τίτλους τέλους:

[video=youtube_share;cmjjy4PTh04]

 
Πίσω
Μπλουζα