Ερωτηση περι κλωνοποιησεως δισκου

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Το λοιπον...
Εχω ενα laptop στο οποιο εχω εναν SSD που εχει τα Windows.
Θελω να αγορασω ενα NVME, να το χωσω στο laptop και να κλωνοποιησω τον SSD στον NVME ωστε να εχω εκει τα Windows (και μετα να ξεφορτωθω τον SSD)
Το προβλημα ειναι οτι ο SSD τρεχει το λειτουργικο.

Ποιος ο καλυτερος τροπος να πετυχω το παραπανω χωρις πολλα ρισκα?
(Το desktop PC μου δεν εχει NVME ωστε να το χρησιμοποιουσα για την κλωνοποιηση)

Θενξ
 
1. Ανοιξε το laptop, βαλε τον nvme, μπες μια φορα μεσα στα windows για να εγκαταστησει τον driver του nvme.
2. Χρησιμοποιησε το προγραμμα της αρεσκειας σου για να αντιγραψεις τον sata στον nvme
3. Βγαλε τον sata

Τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω paragon (bootable) χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

Ρισκο δεν υπαρχει, στην χειροτερη να μην δουλεψει, οποτε ξαναβαζεις τον sata και εισαι οπως ησουν.

Εναλλακτικα το φερνεις εδω Πατρα και στο φτιαχνω εγω. :)
 
Θενξ
Αρα το Paragon δημιουργει καποιο bootable media (πχ USB) και απο εκει μπορω να κανω clone?
 
Ναι, αν και αμυδρα θυμαμαι οτι τα ειχα βρει καπου ετοιμα και τα ειχα κατεβασει.
 
Το ζήτημα είναι, γνωρίζεις αν το λαπτοπ σου χωράει SSD και NVME ταυτόχρονα για να είναι και τα δύο ορατά ; Γιατί αν όχι, πολύ πιθανόν ο NVME να πρέπει να μπει σε καποιο side-car, όπως π.χ. σε πολλα σύγχρονα Dell laptops. Πρέπει να σιγουρευτείς πρώτα για τη σύνδεση και των δύο ταυτόχρονα. Εχω κλωνοποιήσει πολλές φορες τέτοιες περιπτώσεις (SSD->NVME) αλλά και το ανάποδο (NVME->SSD), αλλα βεβαια εγώ στη δουλειά μου εχω την ευχερεια να έχω και εργαλεία κλωνοποίησης. Μια εναλλακτική είναι να πάρεις μια τοστιέρα της ICYbox που κλωνοποιεί δίσκους με ενα κουμπί και χωρίς τη χρήση λειτουργικού ή ειδικού software. Βάζεις τον SSD ως source και τον NVME ως target, αλλα ο nvme πρέπει να συνδεθεί σε καρτούλα NVME-to-Sata. Πρόκειται για περίπου 60 ευρώ κόστος (icybox+καρτα). Αν αποφασίσεις να αγοράσεις software (θα θες σίγουρα ενα 40-50άρι ευρώ), σκέψου μηπως πας σε καθαρή hardware λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τωρα μου ήρθε κάτι σχετικό... Υπάρχει USB αντάπτορας για να συνδέσεις εξωτερικά έναν NVME?

Με αυτόν τον τρόπω κλωνοποιώ δεκάδες SSD Windows setups (σαν γραμμή παραγωγής ένα πράμα) και θα ήθελα να μπορώ να το κάνω και σε NVME χωρίς να πρέπει να το εγκαθιστώ εσωτερικά κάθε φορά.
 
Μωρε οτι θελεις υπαρχει και αν εχεις να κανεις με πολλους δισκους, τοτε εχει νοημα, αλλα στην περιπτωση του @Wally ειναι περιττο εξοδο.

Θα προτεινα κατι σε μαρκα Raidsonic που ειναι υψηλης ποιοτητας.

Παντως υπαρχει λογος που τα ειπα με την σειρα αυτη στο αρχικο post. Ειναι πιθανο αν προσπαθησεις να πας απο sata σε nvme και δεν εχει φορτωθει ποτε στο παρελθον nvme driver στα windows, να μην μπορουν να ξεκινησουν τα windows μετα την αντιγραφη.
 
Τωρα μου ήρθε κάτι σχετικό... Υπάρχει USB αντάπτορας για να συνδέσεις εξωτερικά έναν NVME?

Με αυτόν τον τρόπω κλωνοποιώ δεκάδες SSD Windows setups (σαν γραμμή παραγωγής ένα πράμα) και θα ήθελα να μπορώ να το κάνω και σε NVME χωρίς να πρέπει να το εγκαθιστώ εσωτερικά κάθε φορά.

Αν το λινκ του Σκρουτζ πάψει να ισχύει μετά από καποιο διάστημα, ψάξτε με Delock 42020.
 
Πάνω που χάρηκα μου ήρθε η μαχαιριά με την τιμή.
Μισό! Αυτό είναι ένα δείγμα, για να δεις ότι υπάρχει προϊόν και πώς περίπου είναι. Υπάρχουν και φθηνότερα, όπως φαίνεται πιο κατω:


ή εδώ:


Πάντως, από όσους μετατροπείς έχω αγοράσει (δεκάδες διαφορετικές περιπτώσεις) το NVME σε USB ήταν το ακριβότερο.
 
Κι εμένα NVMe σε USB με ενδιαφέρει, για εύκολες μεταφορές και μελλοντικές κλωνοποιήσεις. Αλλιώς μετά απλό SSD.
 
Τελικα βρηκα οτι εχω εγκατεστημενο το Macrium.
Αν ποτε εχετε 10 λεπτα να σκοτωσετε, μπορειτε να δειτε το παρακτω tutorial και να μου πειτε αν σας φαινεται ΟΚ?
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ο τυπος στο τελος τρεχει το Rescue...


Θανξ
 
Eγώ χρησιμοποιώ το "minitool partition wizard" και μπορώ και κλωνοποιώ ακόμα και το σύστημά μου για backup μέσω Windows. Δεν χρειάζεται να είναι bootable για να μην χρησιμοποιούνται τα Windows, από μόνο του το πρόγραμμα μου λέει να κάνω restart μόλις ξεκινησει η κόπια και μετά κάνει boot στο tool από μονο του, ούτε USB, ούτε τίποτα.
 
Δεν εκατσα να το δω και ολο, αλλα ειδα οτι αντιγραφει partitions κλπ.

Προσωπικα αποφευγω αντιγραφες partitions και κανω παντα disk to disk γιατι αλλιως μπορει να μην φτιαξει σωστα boot sectors, boot loaders κλπ κλπ

Τωρα γιατι τρεχει το rescue στο τελος... στα σχολια λεει:

"Since there are two boot partitions that exist in the system at that point in time, I find that the BIOS/UEFI sometimes registers the wrong one. The rescue disk resets it to the one that you choose."

Εφόσον εσυ αφου κανεις την αντιγραφη και αμεσως μετα βγαλεις τον sata (χωρις να προσπαθησεις να ξεκινησεις τον υπολογιστη με τους δυο δισκους μαζι) τοτε δεν παιζει τετοια φαση.

Εγω τουλαχιστον με το paragon δεν εχω πετυχει ποτε τετοιο προβλημα ακομα και αν αφησω και τον παλιο δισκο μεσα. Απλα φροντιζω να μην υπαρχει η ιδια εγκατασταση windows δυο φορες (στον παλιο και στον καινουριο) γιατι μπορει να γινει μπαχαλο.

Βεβαιως εγω δεν κανω τις αντιγραφες μεσα απο τα windows, αλλα απο το bootable iso.

Επισης εντελως απαραιτητο εργαλειο για ολους που βλεπουν video στο youtube:

YouTube Comment Search για firefox και για chrome.
 
Tετοιες δουλειες γινονται και με ντοκ στεισον. Ο Μ2 στο λαπτοπ, ο ssd στο ντοκ, boot απο usb και μετα clone. Eχω ενα LCPower των 30Ε και με εξυπηρετει για πολλες δουλειες. Αν ειναι καποιος κοντα μου και μπορω να ελυπηρετισω, πολυ ευχαριστως
 
Λοιπον επανερχομαι...φυσικα και εχω βρει προβληματα πριν καν ξεκινησω.
Το φορητο απο τη στιγμη που θα δει NVME, θα μπουταρει αναγκαστικα απο αυτον!!

Εχω παραγγειλει εναν NVME και ενα USB 3.1 enclosure. Θα αποπειραθω live cloning απο τον live SSD στον NVME μεσω USB

Πως μπορω να βεβαιωθω οτι τα Windows (που μπουταρουν τωρα απο τον SSD), εχουν driver για το NVME ετσι ωστε οταν τον κανω clone να καταφερει το NVME να ξεκινησει?

Θενξ
 
Nα τολμισω μια ερωτιση, ρε παιδια. Αν ειναι να αντιμετωπισω, ενα σωρο προβληματα, καθυστερισεις, προμηθεια συσκευων κτλ, γιατι να κανω clone? Kανω μια καθαρη εγκατασταση στον καινουργιο δισκο και ξεμπερδευω. Εκτος κι αν η τεχνογνωσια απο την επιλυση των προβληματων χρισημοποιηθει για μελλοντικες επαγγελματικες χρισεις.
 
@freaktmp Dell 3593 (i7, 16gb RAM, Nvidia)

@Chris27 Ειναι το φορητο της δουλειας. Θελω δυο ζωες για να ξαναστησω τα παντα :)
 
Πίσω
Μπλουζα