Ερωτική Αρμονία

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
99
Εντελώς απρόσμενα μου κατέβηκε ρετρό ανάμνηση που βρίσκονταν ως φαίνεται σε λανθάνουσα κατάσταση.

Όταν ήμουν πιτσιρίκι, ανακάλυψα στο σπίτι πολλά τεύχη της εγκυκλοπαίδειας-περιοδικού "Ερωτική Αρμονία" που επιμελώς έκρυβαν οι γονείς μου. Όπως δηλώνει και ο τίτλος, επρόκειτο για μια σειρά εκδόσεων που πραγματεύονταν την ερωτική ζωή του ζευγαριού, προχωρημένη για την εποχή εκείνη και με τολμηρή φωτογράφηση, ακατάλληλη δια ανηλίκους.

Με αισθήματα ενοχής ξεφύλιζα τα τεύχη και μετά... γρήγορα στην κρυψώνα τους!

Μου είναι αδύνατο να εντοπίσω φωτογραφία, ίσως βρει κάποιος άλλος...
 
Τι μου θύμησες τώρα..... περίμενα με αγωνία το πρώτο τεύχος για να παω να το αγοράσω. Πήγα τελικά και το αγόρασα αφού πρώτα είχα προετοιμαστεί για όλες τις πιθανές ...ερωτήσεις του περιπτερά. Για την ιστορία ο άνθρωπος απλά μου έδωσε το περιοδικό και όλα καλά :cool:
 
προχοοοοοοοοο....τσοντα εποχης!

Σαφως πιο προγκρεσιβ απο ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ κλπ..Σε μια εποχη που μας ενοιαζε απλα... να γινει εστω και χωρις αρμονια..που το θυμηθηκες βρεεεεεε..... :D :Dθυμαμαι πουλαγε σαν φρεσκα ζεστα κουλουρια! O tempoLA, O moLes....
 
To ειχαν οι δικοι μου. Ειμαι σιγουρος πως καπου υπαρχει ακομη!
 
Δεν θυμάμαι τι ηλικία ήμουν, 8, 9? Πήγαινα στο περίπτερο της γειτονιάς και το αγόραζα λέγοντας ότι είναι "για τον παππού μου"! Σιγά μην το τρωγε ο περιπτεράς, αλλά μου το έδινε έτσι κι αλλιώς.
 
Περιοδικό "Ερωτική Αρμονία"

Το περιοδικό "Ερωτική Αρμονία" ήταν μια (ξεχωριστή και μάλλον πρωτοποριακή για την εποχή της) περιοδική έκδοση, με θέμα τον έρωτα και τις σχέσεις των δύο φύλων.

Σε αντίθεση με τα αμιγώς πορνογραφικά έντυπα που ήταν διαδεδομένα εκείνη την περίοδο, προσέγγισε τον ερωτισμό, από καθαρά επιστημονική πλευρά με αρκετή σοβαρότητα.

Κυκλοφορούσε κάθε Τετάρτη. Όταν η σείρά ολοκληρωνόταν, υποτίθεται ότι απάρτιζε μια "εγκυκλοπαίδεια".

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Αχά!!! Πότε είχε κυκλοφορήσει το περιοδικό;
 
BETTY BOOP είπε:
Αχά!!! Πότε είχε κυκλοφορήσει το περιοδικό;
Χριστινα, αν δεν διακρινω καλα στην δευτερη φωτο που παραθετει ο exetlaios,φαινεται η χρονολογια 1983. :)
 
To ξερω και γω αυτο το περιοδικο :D .Οταν ημουνα πιτσιρικας με ειχε πει ενας θειος μου οτι ειχε ενα μπαουλο που ειχε μεσα ποπαυ,μικυ καους κλπ και γω σαν τρελος ετρεξα στο σπιτι του στην αποθηκη να το δω.Μολις με το εδειξε εκατσα και το αδιασα ολο και ειχε μικυ μαους,ποπαυ,σεραφινο,τιραμολα αλλα ειχε και αυτο το περιοδικο ενα μονο τευχος.Οταν τα εβαλα σε μια σακουλα τα υπολοιπα περιοδικα να τα παρω στη μεση εβαλα αυτο να μη φαινεται γιατι εννοοιται το καβαντζωσα και την αλλη μερα το περιεργαζομασταν με τον κολητο μου χαχαχαχαχαχαχα :D
 
metalcandyman είπε:
Οταν τα εβαλα σε μια σακουλα τα υπολοιπα περιοδικα να τα παρω στη μεση εβαλα αυτο να μη φαινεται γιατι εννοοιται το καβαντζωσα και την αλλη μερα το περιεργαζομασταν με τον κολητο μου χαχαχαχαχαχαχα :D
Καλα ρε αθεοφοβε...μικρο παιδακι και διαβαζες τετοια... :p ....Ντροπης πραγματα... :diablotin: :diablotin:
 
stayros είπε:
Καλα ρε αθεοφοβε...μικρο παιδακι και διαβαζες τετοια... :p ....Ντροπης πραγματα... :diablotin: :diablotin:
Αν δε τα μαθει μικρος ποτε θα τα μαθει μεγαλος??? :supergrin: :supergrin:
 
playboy με ποιότητα σαν να λέμε... :D
 
Διακρινω οτι ειναι Εκδοσεις Αρμονια Βιβλιαγορα με διευθυνση Γραβιας 3-5...εκει που χρονια ειναι το βιβλιοπωλειο Πρωτοπορια...
 
Το είχα ανακαλύψει κι εγώ στο πιο δυσπρόσητο ντουλάπι της βιβλιοθήκης κάποια στιγμή το οποίο από τότε επισκεπτόμουν συχνά ;) . Πλάκα πλάκα πολύ ωραίο έντυπο και μαθαίνεις πολλά και χωρίς κατ'ανάγκη με χυδαίο τρόπο. Πάντως και στο σπίτι των πεθερικών μου το συνάντησα και μάλιστα βιβλιοδετημένο σαν εγκυκλοπαίδεια. Πρέπει να έκανε θραύση.
 
Πίσω
Μπλουζα