Ερώτηση για μοντέλο atari!

bougelofatsa

RetroN00b
Joined
26 Ιουν 2009
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα, ψάχνω το μοντέλο atari που είχε και παιχνίδια στην μνήμη!

Ξέρει κανείς πιο μοντέλο είναι?

Πήρα το 2600 jr αλλά δεν έχει παιχνίδια, μόνο κασέτες παίζει!
 
Καλησπέρα,

κανένα αταρι δεν είχε παιχνίδια στη μνήμη. Όλα τα μηχανήματα με παιχνίδια στη μνήμη ήταν clones.
 
Ούτε η woody είχα παιχνίδια στην μνήμη?

Επειδή θυμάμαι να διάλεγα διάφορα παιχνίδια.. πέρασαν και κάποια χρόνια βλέπεις αλλά μερικά παιχνίδια που είχα φάει κόλλημα τα θυμάμαι αλλά δεν ξέρω τις ονομασίες τους!

Κυκλοφορούσαν κασέτες με πάνω από 1 παιχνίδι μέσα?
 
bougelofatsa είπε:
Ούτε η woody είχα παιχνίδια στην μνήμη?Επειδή θυμάμαι να διάλεγα διάφορα παιχνίδια.. πέρασαν και κάποια χρόνια βλέπεις αλλά μερικά παιχνίδια που είχα φάει κόλλημα τα θυμάμαι αλλά δεν ξέρω τις ονομασίες τους!

Κυκλοφορούσαν κασέτες με πάνω από 1 παιχνίδι μέσα?
φυσικα και κυκλοφορουσαν κασετες τετοιες.

πρωτα πρωτα ηταν η original της Atari η 32 In 1 (μια πρασινη)

http://www.atariage.com/cart_page.html?SoftwareLabelID=899

και μετα ηταν δεκαδες αλλες (για να μην πω εκατονταδες...) που ειχαν απο 2,4,8,16,32,64,128,160 και τελος μια με 208 παιχνιδια. βεβαια αυτες ειναι πειρατικες αλλα τα παιχνιδια μεσα ηταν ακριβως τα ιδια με τους αυθεντικους τιτλους. εχω καμποσες τετοιες κασετες :)

picture.php


αυτες ειναι δικες μου αλλα ειναι παλια φωτο. τωρα εχω αλλες τοσες
 
δεν ηξερα οτι μόνο τα clones είχαν παιχνίδια στη μνήμη τους...θυμαμαι να παιζω το 1981 σε ξαδερφο pong αλλά δεν θυμόμουν τις κασετες...
 
spyros_s είπε:
δεν ηξερα οτι μόνο τα clones είχαν παιχνίδια στη μνήμη τους...θυμαμαι να παιζω το 1981 σε ξαδερφο pong αλλά δεν θυμόμουν τις κασετες...
το Pong ηταν στην κασετα Video Olympics. ειχε 10 variations με διαφορα "σπορ"... :p

αλλα ναι... μονο οι κλωνοι εχουν παιχνιδια στις μνημες. πολλες φορες, εχουν καλα παιχνιδια μαλιστα :)

ΥΓ: και εγω κλωνο ειχα μικρος...
 
ναι υπάρχουν και ο bougelofatsa είχε τέτοιο και έπαζε μικρός... στάνταρ αυτό έψαχνε ::) : :)
 
Αν αυτά τα δύο θεωρούνται "αυθεντικά" 2600, εγώ είμαι ο πάπας! :p
 
Το flashback 2 ναι θεωρείται (σχεδόν). Το 1 είναι NES on a chip, δηλαδή μια ιδέα του πως θα ήταν τα πραγματα αν η συμφωνία μεταξύ Atari & Nintendo είχε λάβει χώρα...
 
Δεν ειναι αυθεντικο αταρι με παιχνιδια στην μνημη?

Ειναι, αρα καλυπτει τους "ορους αναζητησης" :)

Τωρα φυσικα δεν θα επαιζε με αυτο μικρος,

αλλα πλακα-πλακα το flashback ειναι το πιο μικρο, ελαφρυ

και ομορφο αταρι.
 
mike είπε:
Δεν ειναι αυθεντικο αταρι με παιχνιδια στην μνημη?Ειναι, αρα καλυπτει τους "ορους αναζητησης" :)

Τωρα φυσικα δεν θα επαιζε με αυτο μικρος,

αλλα πλακα-πλακα το flashback ειναι το πιο μικρο, ελαφρυ

και ομορφο αταρι.
Όχι δεν καλύπτει τους όρους αναζήτησης. Ο φίλος ψάχνει αυτό που έπαιζε μικρός, ότι επανεκδόσεις κτλ του 2005+ . Είναι σα να ρωτάς εσύ σε τί έπαιζες sotb μικρός και εγώ να σου δείχνω το minimig.

:sleep:
 
Καλα ΟΚ, αλλα σε καθε περιπτωση ισχυει οτι το flashback

ειναι το μικροτερο, ελαφρυτερο και ομορφοτερο atari.
 
keropi είπε:
Όχι δεν καλύπτει τους όρους αναζήτησης. Ο φίλος ψάχνει αυτό που έπαιζε μικρός, ότι επανεκδόσεις κτλ του 2005+ . Είναι σα να ρωτάς εσύ σε τί έπαιζες sotb μικρός και εγώ να σου δείχνω το minimig. :sleep:
Πες τα πες τα!! :p
 
μία πολύ ωραία σύγκριση των πλακετών του παλιού 2600 (junior) και του flashback.
 
Πίσω
Μπλουζα