Ερώτηση για σκληρό δίσκο στο PS2

jumaru17

RetroWannaBe
Joined
31 Αύγ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
3
Επιτέλους αγόρασα network adaptor για να μπορέσω να συνδέσω σκληρό δίσκο στο ps2 μου! Τώρα είμαι στο στάδιο αγοράς δίσκου. Όμως ένας φίλος μου με ενημέρωσε οτί τα προγράμματα που κυκλοφορούν τύπου hd loader μπορούν να αναγνωρίσουν το πολύ μέχρι 200 gigabyte δίσκο. Τι γνωρίζετε εσείς περί του θέματος και αν έχετε δοκιμάσει ποτέ με μεγαλύτερο. :help:
 
λοιπόν...

1. Μπορείς να πάρεις από το eshop πχ, τον 500αρη WESTERN DIGITAL 500GB WD5000AAKB CAVIAR SE16 ATA100 που έχω και εγώ και τον έχω δοκιμασμένο ότι παίζει 100000000%

2. θα χρειαστεί να κάνεις μια ελαφριά μετατροπή στο network adaptor , αν δεις το power & data βύσμα έχουν περιθώριο και κουνιούνται δεξιά/αριστερά , απλά θέλεις ~2mm ακόμα για να κουμπώσει ο εν λόγω δίσκος... θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις το shield του network adapter και θα δεις αμέσωq τι πρέπει να κάνεις, 2 λεπτά δουλειά είναι

3. Όσον αφορά το software: θα κάνεις μια memory card με το FMCB , με τις οδηγίες εδώ: http://bootleg.sksapps.com/tutorials/fmcb/noobie.php

Θα σου φτιάξει μια mc με το τελαυταίο HDLOADER μέσα που έχει υποστήριξη για μεγάλους δίσκους

4. Συνδέεις μέσω USB2 τον δίσκο στο PC, και περνάς τα ISO σου με το Winhiip v1.7.6 http://sksapps.com/hd/WinHIIP_V1.7.6.rar (με το drive του ps2 θα σου πάρει ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ, με το pc θα μεταφέρεις με 20-25ΜΒ/sec)

5. Ελέγχεις την λίστα για τυχόν ρυθμίσεις που θέλει το κάθε παιχνίδι : http://list.sksapps.com

6. την 1η φορά που το HDLOADER θα διαβάσει το δίσκο σου (και κάθε φορά που προσθέτεις ή αφαιρείς παιχνίδια) θα κάνει κάποια ώρα να φορτώσει, μην ανυσηχείς μια φορά το κάνει αυτό , φτίαχνει κάτι indexes...

7. υπάρχει ένα όριο 256 παιχνιδών στο δίσκο ΛΟΛ

8. προχώρα και ότι θέλεις εδώ είμαι :)
 
τελικά έκανες δουλειά jumaru17 ;
 
keropi η διαδικασία αυτή της σύνδεσης είναι για fat, για slim ή και για τα δύο?
 
είναι για fat με τον network adapter που του δίνει μια κανονικότατη IDE θύρα για εσωτερικό δίσκο... έχει βγει και για slim "πακέτο" που περιλαμβάνει καινούριο case που έχει χώρο από κάτω για τον δίσκο, και το απαραίτητο hardware για να συνδέσεις sata 3.5" δίσκο, απαιτεί όμως:

1. να βάλεις το μηχάνημα στο καινούριο case

2. να κάνεις τις απαραίτητες κολλήσεις για να δημιουργηθεί sata port στο ps2 κάτι που δεν είναι και πολύ εύκολο...
 
Σε ευχαριστώ Keropi :)

Οπότε πάω για σύνδεση HD μέσω usb
 
Για πες ρε ξαδέρφη πως γίνεται. Υποθέτω soft mod;

Αν αξίζει να μεταβώ κι εγώ στο μηχάνημα.
 
usb δίσκος είναι η χειρότερη λύση ... δείτε εδώ τί συμβατότητα έχει...

http://list.sksapps.com/index.php?page=indexa.html

μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι το ps2 έχει usb1.1 , που σημαίνει ~1.2ΜΒ/sec
 
ΩΧ! Όντως μιλάμε για "ταχύτητες" ...............
 
Που μπορουμε να βρουμε κανενα network adapter ρε παιδια; Ebay που εριξα μια ματια δε βρηκα κατι εκτος κι αν εψαξα με το λαθος ορο. Και συνηθως σε τι τιμες παιζουν;
 
ρε παιδια μπορει να μου πει καποιος στα ελληνικα(δεν ξερω καλα αγγλικα) και αναλυτικα πως μπορω να συνδεσω το σκληρο μου (μαχτορ 80gb) με το playstation 2 fat(δεν εχω καποιο chip απλα χρησιμοποιω μεμορυ καρντ με mcbook μεσα) εχω ψαξει παντου δεν εχω βρει κατι στα ελληνικα.ευχαριστω
 
Θα σου πω ότι έκανα εγώ πριν λίγες μερες. Συνδέεις το δίσκο στο πισί σου μέσω USB, κατεβαζεις ενα free πρόγρμμα που λέγεται Winhiip, το τρέχεις, επιλέγεις το δίσκο που συνέδεσες και τον κάνεις φορμάτ από κει μεσα. Και κανεις ό,τι είναι να κανεις από εκεί μεσα ;) . Υπόψην ότι αμα επιλέξεις το λαθος δίσκο (π.χ. εάν εχεις και αλλον 80άρη συνδεδεμένο στο πισί σου που να έχει δεδομένα), μπορεί να τον καταστρέψεις (οχι, αυτό δεν το έκανα :D ). Αλλαι περαιτέρω πληροφορίαι δε δίδονται.
 
Ξέρει κανείς πώς μπορεί να γίνει σε slim η όλη φάση?
 
δεν αξίζει σε slim... και λόγω χαμηλής συμβατότητας μέσω USB και λόγω usb1.1 ταχυτήτων... υπήρχε κάποτε ένα sata kit για μερικά μοντέλα slim που αποτελούταν από replacement case και απαιτούσε κολλήσεις για να δημιουργηθεί ένα sata port... κοίτα στο ebw.gr μπας και έχει κανένα και λέει και τί μοντέλα υποστηρίζονται
 
Τον δισκος τον θες για τρεχεις παιχνιδαι και homebrew απο εκει? Εγω το εκανα στο fat ps2 που ειχα. Απλα εκανα φορματ τον δισκο σε fat32 εβαλα μεσα το hd loader και το ετρεξα με το swap magic. Ειναι κατα τη γνωμη μου ο πιο απλος και δοκιμασμενος τροπος για να το κανεις. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι το swap magic που μπορεις να το βρεις πολυ ευκολα. Τωρα αμα σε ενδιαφερει αυτος ο τροπος εχω ενα tutorial στα αγγλικα πυ μπορω ευκολα να στο μεταφρασω στα ελληνικα. Παρεπιμπτωντος αυτος ο τροπος δουλευει και με το slim ps2.
 
Θα σας παρακαλουσα να μην γραφτουν δημοσια περισσοτερες πληροφοριες για το θεμα - το μηχανημα ειναι ακομα - και επισημα - σε κυκλοφορια.
 
φιλε μου τι ειναι το swap magic μπορεις να μου μεταφρασεις τον οδηγο?
 
paspartoo ειναι οκ να του απαντησω στην ερωτηση σχετικα με το swap magic?
 
Πίσω
Μπλουζα