Ερώτηση για Atari 2600

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Φανατικοί οπαδοί της ATARI θα ήθελα τις γνώσεις και την βοήθειά σας!! Πρίν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα atari 2600.Πρώτη φορά πιανω στα χέρια μου αυτό το όμορφο μηχάνημα και φυσικα η χαρά μου δεν περιγράφεται.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η κασσέτα μπαίνει ανάποδα στην κονσόλα!!Επειδή όπως είπα πρωτή φορά βλέπω απο κοντά το 2600 θα ήθελα να μου πείτε αν τελικά οι κασσέτες μπαινουν ανάποδα ή αν είναι μηχάνημα μαιμου :cool:

Στην φώτο 1 δείχνω πώς πιστευα πως "κλειδώνει" η κασσετα,ενώ στις φώτος 2,3 δείχνω πως τελικά κλειδώνει η κασσέτα!!

Προβολή συνημμένου 82321Προβολή συνημμένου 82322Προβολή συνημμένου 82323
 
Συγχαρητήρια για την απόκτηση ενός Atari μηχανήματος! :thumbup:

Αυτό που έχεις είναι το Atari 2600 junior, μια slim έκδοση του VCS 2600.

Αν googlaρεις Atari 2600 junior, στα images, θα δεις οτι τα cartridges μπαίνουν έτσι ακριβώς όπως είναι στις φωτό 2 και 3, οπότε και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για μαϊμού μηχάνημα. :)
 
Αυτήν την έκδοση έχω κι εγώ. Δεν μπαίνουν μόνο οι κασέτες ανάποδα αλλά και τα joysticks μπαίνουν στο πίσω μέρος μαζί με τα άλλα καλώδια. Αν είναι όντως αυτό το πίσω μέρος. Ετσι όπως έχουν σχεδιάσει το μηχάνημα δεν είμαι σίγουρος ποιο θεωρούν μπρος και ποιο πίσω...
 
Σε ευχαριστώ πολύ @DINO:thumbup: Πάντως πολύ "κουλό" αυτό με τις ανάποδες κασσέτες :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα