Ερώτηση για jap saturn !!

nikosmihalakis

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2009
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
0
επεσε απο εναν φιλο στα χερια μου ενα ιαπωνεζικο saturn και θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει region free παιχνηδια (ευρωπαικα ) οπως το Neo geo cd π.χ και αν τσιπαρεται και ποιο το νοιμα του τσιπαρισματος .

Σας ευχαριστω πολυ !!
 
Δε χρειαζεται να το τσιπαρεις,εχει ενα κολπο με αλλαγες και τρεχεις τα παντα,ορεξη να εχεις να κατεβαζεις οποιο παιχνιδι saturn θες απο το internet.Kαι κενα cd φυσικα.
 
Καταρχας, καλοριζικο!

Δυστηχως το μηχανημα ειναι region free σε απειροελαχιστα παιχνιδια, και δεν ειναι ολα τοσο καλα.

Το τσιπακι χρειαζεται ωστε να προσπερασεις το κλειδωμα που εχει η κονσολα στο να παιξεις αντιγραφα ασφαλειας η προσωπικο σου κωδικα. Δεν μπορει να παιξει το τσιπακι παιχνιδια απο αλλες περιοχες μονο του.

Γιαυτο το λογο χρειαζεσαι:

α) Το Action Replay 4mb plus οπου θα σου επιτρεψει να ξεκλειδωσει τα περισσοτερα παιχνιδια, να σωσει μεσα δεδομενα απο την προοδο των παιχνιδιων, αλλα και να σου προσφερει 1/4mb ram για καποια εξιδικευμενα παιχνιδια, οπως πχ το x-men vs street fighter η το darkstalkers μεταξυ αρκετων αλλων.

β) Εσωτερικη μετατροπη της κονσολας ωστε να μπορεις να αλλαζεις την περιοχη του Saturn σου καθε φορα, για να παιζεις παιχνιδια της συγκεκριμενης περιοχης.

γ) Σαν τριτη επιλογη, υπαρχει κολπο να αλλαζεις (παντα μεσω υπολογιστη) την περιοχη του παιχνιδιου, πχ να μετατρεψεις το Sega Worldwide soccer 98 σε Ιαπωνικο/JPN δισκακι, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να ειναι συμβατο το αποτελεσμα που θα παρεις..

Σαν καλυτερη λυση, θα σου ελεγα να το τσιπωσεις, ωστε να παιζεις ολα τα αντιγραφα ασφαλειας σου χωρις το σπαστικο swap (βαζε βγαζε cd ωστε να ξεγελας το μηχανημα), το action replay 4mb plus, ωστε να εχεις 1/4mb ram, επιπλεον αποθηκευτικο χωρο και κωδικους, και την μετατροπη για να μπορεις να αλλαζεις την περιοχη του μηχανηματος σου, οποτε θες εσυ.

Καλο παιχνιδι!
 
Getta Robo είπε:
α) Το Action Replay 4mb plus οπου θα σου επιτρεψει να ξεκλειδωσει τα περισσοτερα παιχνιδια, να σωσει μεσα δεδομενα απο την προοδο των παιχνιδιων, αλλα και να σου προσφερει 1/4mb ram για καποια εξιδικευμενα παιχνιδια, οπως πχ το x-men vs street fighter η το darkstalkers μεταξυ αρκετων αλλων.

β) Εσωτερικη μετατροπη της κονσολας ωστε να μπορεις να αλλαζεις την περιοχη του Saturn σου καθε φορα, για να παιζεις παιχνιδια της συγκεκριμενης περιοχης.
Καλησπέρα,

περιμένω και εγώ ένα ιαπωνικό saturn (το δικό μου το ευρωπαϊκό το είχα χαρίσει παλιά και το έχω μετανιώσει, όπως και όλα τα άλλα)

και ψάχνομαι σχετικά με το τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να παίζω ευρωπαϊκά παιχνίδια και αντιγραφές.

Σχετικά με το action replay είδα πως υποστηρίζει όλα τα region αλλά όχι αντιγραφές. Όταν βάλω ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι σε ιαπωνική κονσόλα με action

replay τα κείμενα και οι φωνές θα είναι όπως σε μια ευρωπαϊκή κονσόλα; ή μήπως θέλει διακόπτη 50/60 hz για να αλλάζει το region;

Σχετικά με το modchip που μπορώ να το προμηθευτώ. Είναι εύκολο να το τοποθετήσω ή πρέπει να το πάω κάπου; Αν ναι γνωρίζετε που;

(Τις ίδιες απορίες έχω και για το dreamcast γιατί μάλλον θα έρθει στα χέρια μου ένα ιαπωνικό)
 
thanasisglt είπε:
[/font]
Καλησπέρα,

περιμένω και εγώ ένα ιαπωνικό saturn (το δικό μου το ευρωπαϊκό το είχα χαρίσει παλιά και το έχω μετανιώσει, όπως και όλα τα άλλα)

και ψάχνομαι σχετικά με το τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να παίζω ευρωπαϊκά παιχνίδια και αντιγραφές.

Σχετικά με το action replay είδα πως υποστηρίζει όλα τα region αλλά όχι αντιγραφές. Όταν βάλω ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι σε ιαπωνική κονσόλα με action

replay τα κείμενα και οι φωνές θα είναι όπως σε μια ευρωπαϊκή κονσόλα; ή μήπως θέλει διακόπτη 50/60 hz για να αλλάζει το region;

Σχετικά με το modchip που μπορώ να το προμηθευτώ. Είναι εύκολο να το τοποθετήσω ή πρέπει να το πάω κάπου; Αν ναι γνωρίζετε που;

(Τις ίδιες απορίες έχω και για το dreamcast γιατί μάλλον θα έρθει στα χέρια μου ένα ιαπωνικό)
Tα παιχνίδια με το AR cart απλά θα φορτώσουν όπως είναι στην κονσόλα. Τα γιαπωνέζικα θα παραμείνουν γιαπωνέζικα. Τον διακόπτη τον βάζεις αν θες fullscreen και ταχύτητα, διαφορετικά σε pal κονσόλα τα ntsc παιχνίδια θα παίζουν 15% πιο αργά και με bordersl. Στην ιαπωνική τα pal το αντιστροφα (γρήγορα και stretched)

modchip θα βρείς πλέον πολύ δύσκολα, ψάξε για τον Robb στο google (rob saturn modchip) και επικοινώνησε μαζί του, ίσως καταφέρεις κάτι. Ο Racketboy και το segastyle απο οσο ξερω δεν εχουν πλεον στοκ. Υπάρχει και άλλος τρόπος, όταν με το καλό σου έρθει το saturn στείλε μου πμ.

To Dreamcast δεν χρειάζεται modchip, παίζει απευθείας τα backups αρκεί να τα βρείς selfboot (ξαναgoogλαρε!). Κοίτα να βρείς VGA box για το dreamcast για την καλύτερη εικόνα, αλλα και συμβατότητα γιατί το jap με rgb scart θα χρειστεί τηλεόραση που να υποστηρίζει NTSC. Φυσικά ισχύει και για το Saturn αυτό (όχι το VGA, η TV που να παίζει NTSC).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
modchip θα βρείς πλέον πολύ δύσκολα, ψάξε για τον Robb στο google (rob saturn modchip) και επικοινώνησε μαζί του, ίσως καταφέρεις κάτι. Ο Racketboy και το segastyle απο οσο ξερω δεν εχουν πλεον στοκ. Υπάρχει και άλλος τρόπος, όταν με το καλό σου έρθει το saturn στείλε μου πμ.
Ευχαριστώ!

Το Σάββατο θα το έχω.

Τι προτείνεις σαν καλύτερη λύση για το saturn; (και με βάση το κόστος φυσικά)
 
Απο αποψη κοστους, swap trick γιατι ειναι...δωρεαν. Απο αποψη πρακτικοτητας, τσιπ που ομως κοστιζει και ειναι πλεον δυσευρετο συν οτι θα πρεπει να το βαλεις μονος σου, απο αποψη ακεραιοτητας, τιποτα, και να παιρνεις γνησια κρατωντας το μηχανημα καθαρο.
 
thanasisglt είπε:
[/font]
Καλησπέρα,

περιμένω και εγώ ένα ιαπωνικό saturn (το δικό μου το ευρωπαϊκό το είχα χαρίσει παλιά και το έχω μετανιώσει, όπως και όλα τα άλλα)

και ψάχνομαι σχετικά με το τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να παίζω ευρωπαϊκά παιχνίδια και αντιγραφές.

Σχετικά με το action replay είδα πως υποστηρίζει όλα τα region αλλά όχι αντιγραφές. Όταν βάλω ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι σε ιαπωνική κονσόλα με action

replay τα κείμενα και οι φωνές θα είναι όπως σε μια ευρωπαϊκή κονσόλα; ή μήπως θέλει διακόπτη 50/60 hz για να αλλάζει το region;

Σχετικά με το modchip που μπορώ να το προμηθευτώ. Είναι εύκολο να το τοποθετήσω ή πρέπει να το πάω κάπου; Αν ναι γνωρίζετε που;

(Τις ίδιες απορίες έχω και για το dreamcast γιατί μάλλον θα έρθει στα χέρια μου ένα ιαπωνικό)
Καλησπερα! Καλοριζικο με το καλο το Ιαπωνικο Saturn σου, περιμενουμε φωτογραφιες οταν με το καλο το παραλαβεις!

Τι γινεται τωρα με το Action Replay. Απο μονο του δεν παιζει αντιγραφες, αλλα μπορεις να προσθεσεις στα παιχνιδια κωδικους, να αποθηκευσει την προοδο των παιχνιδιων, καθως και να παιζεις τα 1/4MB RAM παιχνιδια. Δεν προκειται να αλλαξει την γλωσσα των παιχνιδιων. Περι του διακοπτη απαντησε πολυ σωστα ο φιλτατος Other_Reality.

Περι modchip, θα σου συνιστουσα να αποφυγεις τον Robb/Consolegoods γιατι την πατησε πολυ ασχημα μαζι του ο κολητος μου, και γενικοτερα εχω διαβασει διαφορα αρνητικα για την εξυπηρετηση του. Μπορεις να παρεις τσιπακι καλιστα απο τον APE του Assemblergames που ειναι πολυ καλο παιδι και εμπιστος. Για το θεμα του δες εδω:

https://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?53057-Universal-Sega-Saturn-modchips

Υποψην. Αν θες να παιζεις αυθεντικα παιχνιδια απο αλλες περιοχες, πολυ καλη λυση ειναι να βαλεις και universal bios, οπου παιζει ετσι ολους τους τιτλους. Ειναι εφικτο να το τοποθετησεις ο ιδιος αν εχεις γνωσεις με κολητηρι, η να σου απαντησει στο θεμα καποιος οπου θα μπορουσε να σε βοηθησει.

Περι του Dreamcast ισχυουν κατα ενα βαθμο τα ιδια, υπαρχει τσιπακι οπου παιζει τα αντιγραφα, αλλα και τροπος να κανεις boot. Οπως και επισης bios hack ωστε να παιζεις ολα τα παιχνιδια απο ολες τις περιοχες.
 
Καλημέρα,

παρέλαβα το saturn.saturn games.jpg

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε σειρά γιατί μπερδεύτηκα λιγάκι.

  1. Αction Replay: Είναι το cartridge που αυξάνει τη μνήμη για τα saves και επιτρέπει να παίζει παιχνίδια από όλα τα regions. Γνήσια παιχνίδια, όχι αντιγραφή.
  2. Modchip: Η κονσόλα παίζει αντιγραμμένα παιχνίδια όχι όμως διαφορετικό region. Για να παίξει θα χρειαστεί και εδώ action replay.
  3. Swap method: Η κονσόλα ξεγελιέται βάζοντας ένα γνήσιο παιχνίδι, στην πορεία βάζουμε το αντιγραμμένο. Εδώ υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το μοτέρ του cd-rom? Κάπου διάβασα ότι υπάρχει cartridge που κόβει το μοτέρ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Eπίσης, με το τρικ αυτό μποροιύμε να παίξουμε και διαφορετικά region ή όχι;
  4. Universal bios: Tι ακριβώς είναι αυτό και πως μπαίνει; Είναι κάποιο modchip?


Εγώ με αυτήν την κονσόλα χωρίς να την πειράξω ή να προσθέσω κάτι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι swap trick και να παίζω αντιγραμμένα ιαπωνικά παιχνίδια;;

Ευχαριστώ.

saturn.jpg
 
Γεια χαρά,

1.) Εξαρτάται πoιο Action Replay έχεις. Συνήθως η λογική του AR είναι η ενεργοποίηση cheats. Αν έχεις την έκδοση 4M τότε ίσως καταφέρεις να παίξεις και αντιγραφές με μία συγκεκριμένη διαδικασία (δες παρακάτω).

2.) To modchip επί της ουσίας αναγνωρίζει τις αντιγραφές σα να ήταν ορίτζιναλ. Οπότε μάλλον θα χρειαστείς το AR ή έστω κάποιο Import Adaptor Cart.

3.) Θεωρητικά το ζορίζεις, πρακτικά εμένα δε μου έχει πάθει τίποτα εδώ και μία δεκαετία. Η μόνη μέθοδος με cart είναι αυτή με το 4M που ανέφερα και πιο πάνω αλλά δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα πιάσει. Τσέκαρε -> αυτό <- για περισσότερα. Ναι, θα παίζεις όλα τα regions χωρίς περιορισμούς.

4.) Αλλαγή του bios chip. Αναγνωρίζει όλα τα regions. Δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο εάν έχεις adaptor, εκτός κι αν είσαι μερακλής!

Mε το Ιαπωνικό Saturn μπορείς να κάνεις swapping.

=========================================

Παρένθεση, σε περίπτωση που αναρωτιέται κάποιος για τα παιχνίδια της εικόνας :

DX Jinsei

J league Soccer club o Tsoukourou

Deka 4 Yonku

Shangai Banri no Choujou

Game Ware Vol. 3

Pro Yakyou Team no Tsoukourou

Blue Seed

Slayers 2

Evangelion 2nd Impression

Dragon Force

Virtua Fighter

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το swap trick μόνο που το βλέπω στα βίντεο με τρομάζει.

Σαν καλύτερη λύση νομίζω είναι το action replay plus 4m.

Όσον αφορά τις αντιγραφές πολύ καλό αυτό το βίντεο που φλασάρει το AR, αλλά χάνεις λέει τα cheats και τα saves.

Έχει στο ebay γύρω στα 25?. Νομίζω ότι θα προχωρήσω σε αγορά για να παίζω τα ευρωπαϊκα, αφού για να φέρνω παιχνίδια από Ιαπωνία, παρόλο που είναι πολύ φθηνά, τα μεταφορικά είναι αρκετά..
 
Καλορίζικο φίλε το νέο σου Saturn. Το AR το έχω και αξίζει κάθε cent που έδωσα.Έχει ήδη μέσα κάποια παιχνίδια με cheats καθώς και όλα αυτά που αναφέρθηκαν. Μια ερώτηση όσον αφορά το Ιαπωνικό απόκτημά σου. Από ρεύμα τι θα κάνεις; Λογικά θα χρειαστείς step down converter από 230V σε 110V αλλιώς αν το βάλεις στα 230V...:burn:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Καλορίζικο φίλε το νέο σου Saturn. Το AR το έχω και αξίζει κάθε cent που έδωσα.Έχει ήδη μέσα κάποια παιχνίδια με cheats καθώς και όλα αυτά που αναφέρθηκαν. Μια ερώτηση όσον αφορά το Ιαπωνικό απόκτημά σου. Από ρεύμα τι θα κάνεις; Λογικά θα χρειαστείς step down converter από 230V σε 110V αλλιώς αν το βάλεις στα 230V...:burn:
Ευχαριστώ.

Χρησιμοποιώ ήδη αυτό γιατί έχω και ιαπωνικό megadrive2015-01-13 23.32.51.jpg
 
Παιδιά στο youtube δείχνει διάφορες μεθόδους swap.

Εσείς που το έχετε δοκιμάσει μπορείτε να προτείνετε αυτόν που είναι ευκολότερος και δουλεύει καλύτερα;
 
Η μέθοδος διαφέρει ανάλογα το μοντέλο.

Το θέμα είναι ότι δε μπορεί να περιγραφεί ακριβώς η διαδικασία διότι απαιτεί οπτικοακουστική παρατήρηση απ'τον ενδιαφερόμενο δηλαδή η εναλλαγή CDs γίνεται βάσει ήχου που κάνει το laser και της θέασης του logo. Πρέπει να πειραματιστείς μόνος σου λίγο.

Λογικά το Saturn σου δέχεται την ίδια διαδικασία με το Ευρωπαϊκό model 2.

Το βασικό που πρέπει να κάνεις είναι : να ξεβιδώσεις το σύστημα απ'το κάτω μέρος, να βρεις το σημείο όπου κλειδώνει το καπάκι και να το κρατήσεις με κάποιο τρόπο πατημένο. Με αυτό τον τρόπο το Saturn θα νομίζει ότι το καπάκι του είναι κλειστό (ενώ θα είναι ανοιχτό) και θα διαβάζει κανονικά τα CDs.

Έπειτα, η διαδικασία πάει κάπως έτσι :

1. Βάζεις το αντιγραμμένο και αφήνεις το σύστημα να boot-αρει μέχρι το λογότυπο. Στο σημείο που θα ακούσεις το laser να "σκρατσάρει", το βγάζεις αμέσως και βάζεις ένα οποιοδήποτε original.

2. Όταν αρχίσει να επιταγχύνει σε ανάγνωση το original, πατάς reset και το αφήνεις να μπουτάρει μέχρι το λογότυπο πάλι χωρίς όμως αυτή τη φορά να ακουστεί ο ήχος του laser.

3. Βάζεις το αντιγραμμένο και boot-άρει κανονικά

Απλό είναι αλλά όπως είπα θέλει ένα μικρό συντονισμό κινήσεων και παρατήρηση.

ΕΝΤΙΝΤ :

To Σατουρν σου έχει κυκλικα κουμπια;

Model 2 -> Κυκλικα κουμπιά

Model 1 -> ημιστρόγγυλα κουμπιά

Η μέθοδος για Model 1 είναι ελαφρώς διαφορετική, πιο σύντομη αλλά απαιτεί πιο πολύ συντονισμό.

1.) Βάζεις το αντιγραμμένο και φορτώνει μέχρι το logo του Saturn.

2.) Γρηγορα βάζεις μέσα το γνήσιο επιλογής σου.

3.) το αφήνεις να φορτώσει λίγο αλλά όχι να εμφανιστεί το λογότυπο Sega στην οθόνη. Συνήθως μετά από δυο θορύβους του laser το βγάζεις.

4.) Βάζεις το αντιγραμμένο και είσαι έτοιμος.

Παρότι οι 2 μέθοδοι αφορούν διαφορετικά μοντέλα, εντούτοις μου έχει συμβεί να έχω model 2 Saturn (κυκλικά κουμπια) και να δέχεται τη μέθοδο swapping για model 1!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scatman είπε:
1. Βάζεις το αντιγραμμένο και αφήνεις το σύστημα να boot-αρει μέχρι το λογότυπο. Στο σημείο που θα ακούσεις το laser να "σκρατσάρει", το βγάζεις αμέσως και βάζεις ένα οποιοδήποτε original.

2. Όταν αρχίσει να επιταγχύνει σε ανάγνωση το original, πατάς reset και το αφήνεις να μπουτάρει μέχρι το λογότυπο πάλι χωρίς όμως αυτή τη φορά να ακουστεί ο ήχος του laser.

3. Βάζεις το αντιγραμμένο και boot-άρει κανονικά

Απλό είναι αλλά όπως είπα θέλει ένα μικρό συντονισμό κινήσεων και παρατήρηση.
Όταν κάνω τις εναλλαγές το μοτέρ του cd-rom στριφογυρίζει; (το μπλοκάρω δηλαδή; ) ή περιμένω τη στιγμή όταν αυτό θα σταματήσει. Οπότε μετά σταματώ το δίσκο με το χέρι και προχωρώ στην αλλαγή.

Scatman είπε:
ΕΝΤΙΝΤ :

To Σατουρν σου έχει κυκλικα κουμπια;
Δεν έχει στρογγυλά κουμπιά, είναι οβάλ. Λογικά είναι model 1.
 
Έκανα εντιτ στο προηγουμενο ποστ και προσεθεσα τη μεθοδο για Model 1. Σε αυτη θα κινηθείς, δοκίμασε και πες μου

Όταν κάνεις τις εναλλαγες το μοτερακι στριφογυρίζει συνεχως το CD-ROM
 
Scatman είπε:
Έκανα εντιτ στο προηγουμενο ποστ και προσεθεσα τη μεθοδο για Model 1. Σε αυτη θα κινηθείς, δοκίμασε και πες μου
Όταν κάνεις τις εναλλαγες το μοτερακι στριφογυρίζει συνεχως το CD-ROM
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Η μέθοδος με τη magic card που σταματάει το cd για να κάνεις την εναλλαγή υποστηρίζεται από το AR 4m plus?
 
Έχει υπόψιν ότι θα υπάρξουν αρκετές fail προσπάθειες μέχρι να αποκτήσεις άνεση στη μέθοδο.

Magic Card δεν έχει περάσει ποτέ απ'τα χέρια μου και δε μπορώ να σου απαντήσω γι'αυτό
 
Πίσω
Μπλουζα