Ερώτηση για nvme δισκους

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Μητρικη aorus elite AX Z790. Εχει 4 υποδοχες (A B C D) για nvme. Mια χωρηστα (Α), για τον κυριο δισκο μαλλον και τις υπολοιπες τρεις σε αλλο σημειο. Ειδα σε βιντεο οτι δευτερος nvme, τοποθετηθηκε στην θεση Β. Αν τον βαλω στις θεσεις C η D θα εχω προβλημα? Δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος απλα να ειναι μακρυα απο gpu και να ζεσταινεται λιγοτερο. Επισης αφαιρεσαν τις ετικετες απο τους δισκους. Προφανως για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας. Αν γινει κατι τετοιο δεν χανεται η εγκυηση του δισκου?
 
Δεν ξερω τι λες A, B, C και D. Αν δεις στο manual αναφερονται σαν

M2A_CPU (που συνδεεται απ' ευθειας με τον επεξεργαστη και σε αυτη βαζουμε τον δισκο συστηματος)
M2P_SB
M2Q_SB
M2M_SB (αυτη δεχεται και δισκους Μ.2 SATA εκτος απο NVME και μοιραζεται bandwidth με τις υποδοχες SATA3 2 και SATA3 3)

Συνεπως στην M2M_SB μπορεις να εχεις ssd μονο αν δεν συνδεεις συσκευες SATA στα βυσματα SATA3 2 και SATA3 3

Ολα αυτα θα τα βρεις στις σελιδες 26 και 27 του manual.
 
Eυχαριστω πολυ για τις info, freaktmp! Eγραψα Α κτλ για συντομια. Λοιπον
Α = M2A _CPU
B = M2P_SB
C = M2Q_SB
D = M2M_SB
Εχω 2 nvme 980 pro 500gb και 2ΤΒ κι εναν ssd sata 1ΤΒ 860 evo
Συνεδεσα τον 500αρι στην θεση M2A_CPU μονο για λειτουργικο, ειναι ΟΚ. Τον 2ΤΒ στην θεση M2Q_SB, δεν φαινεται στο bios. Και τον sata σε sata υποδοχη της μητρικης, ειναι ΟΚ. Μαλλον ο 2ΤΒ πρεπει να μπει μονο στην Μ2Ρ_SB
 
Δεν βλεπω καποιο λογο να μην αναγνωριζεται ο δισκος.

Συμφωνα με το manual οι M2P_SB και M2Q_SB ειναι πανομοιοτυπες. Οτι παιζει στη μια θα πρεπει να παιζει και στην αλλη.
 
Iσως επιδη δεν ειχε το τελευταιο bios? Τωρα το περασα. Η μητρικη εχει q flash plus button. Κανεις update bios απο φλασακι χωρις επεξεργαστη, μνημη και καρτα γραφικων.
Δεν εχω περασει ακομα windows,
 
Λοιπον φανηκαν ολοι οι δισκοι στο bios. Θεσεις Μ2Α, Μ2Ρ και sata1. Ισως για την θεση Μ2Q πρεπει πρωτα να καλυφθει η Μ2Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα