Ερώτηση σχετικά με το συνεχές - για αρκετή - ώρα πάτημα ενός κουμπιού του pad...

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Καλημέρα!

παρατήρησα το εξής φαινόμενο και στο multimega και στο megadrive1 που έχω... έπαιξα χθες τα Contra Hard Cops και Thunderforce IV... οπότε το Β που είναι το fire το είχα ΣΥΝΕΧΩΣ πατημένο. Μετά από 4-5 λεπτά όμως , σταματάει να δουλεύει (το έχω συνέχεια πατημένο) , πρέπει να το αφήσω, να πατήσω ένα άλλο κουμπί και μετά πάλι το Β ....

Αυτό το κάνει και στο 3button pad και στο 6button pad της SEGA (και τα δύο) που έχω...

Το έχετε παρατηρήσει και εσείς αυτό; Το παιχνίδι μάλλον δεν παίζει ρόλο, μπορεί κάποιος να το τσεκάρει; :eek:
 
μάλλον είναι ανάλογα το παιχνίδι, γιατί έκανα πειράματα με το Gunstar Heroes και δεν κολλάει! Αλλά παρατήρησα κάτι άλλο...

Έχω πχ. πατημένο το Β και πυροβολεί ο χαρακτήρας.

Μετά από 1 λεπτό το αφήνω το πλήκτρο, αλλά συνεχίζει να πυροβολεί για 2-3 δευτερόλεπτα ακόμα, λες και έχει κάποιου είδους input buffer... Αυτό το κάνει μόνο το multimega, το κανονικό megadrive1 έχει ακαριαία απόκριση...

Δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται....
 
Θα δοκιμαω και εγω και θα σου πω
 
έχεις multimega; :)
 
τι ειναι το Multimega ρε παιδια; μηπως κολλαει το λαστιχακι του κουμπιου στην επαφη του για λιγο κλπ; εχεις δοκιμασει να το καθαρισεις καθολου; ειναι και καπως παλια η κονσολα...
 
Wally πάρε τα cd σου και έλα να το δοκιμάσουμε στο δικό μου multimega ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξακριβώσω αν τελικά τα παίζει "όλα"...
 
παιδιά μην ασχολείστε με το δικό μου πρόβλημα... ΛΟΛ

συμπέρανα ότι έχω προβληματικό port1 στο μηχανάκι μου, διότι ο δεύτερος παίχτης συμπεριφέρεται ΟΚ στα control...

το έχω ανοίξει το μηχάνημα για να δω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (οπτικώς στην αρχή) και οι φώτο είναι εδώ για εγκυκλοπαιδικούς λόγους: http://rapidshare.com/files/293213770/k-multimega.rar
 
keropi είπε:
παιδιά μην ασχολείστε με το δικό μου πρόβλημα... ΛΟΛ
βρε άστον Wally να ασχοληθεί λέμε...μπα και βρω τι παίζει με το δικό μου μηχανάκι :p
 
εσένα τί παρουσιάζει;
 
απλώς δεν έχω καταφέρει να τρέξω ποτέ κάποιο backup...οπότε θέλω να βρω original να δοκιμάσω ή έστω μερικά σίγουρα σωστά γραμμένα backup...
 
θα έχει το κλασσικό πρόβλημα με το laser... τα δισκάκια του MegaCD δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, data+cda είναι...
 
τι εννοείς "κλασσικό" πρόβλημα?

Τα δισκάκια που εχω δοκιμάσει τα βλέπει μόνο σαν audio...το πρώτο track που είναι το game δεν το τρέχει και μετά όμως παίζει κανονικά τα υπόλοιπα tracks που είναι η μουσική.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί πολύ....
 
Το ίδιο παθαίνω κι εγώ με το GoldStar 3DO > :(
 
Goldstar 3DO: δεν τρέχει backups εκτός αν πειράξεις το ποτενσιόμετρο του laser (και αν...). Επίδοξοι αγοραστές, προτιμήστε τα Panasonic. :)

@Plink: στο είχα πει και την άλλη φορά, όποτε θέλεις περνάς για τεστ με original (έχω originals από όλα τα region) ή για να παραλάβεις εγγυημένο backup (TOSEC)
 
Ντυστυχώς ΝΤΕΝ έκει ποτενζιόμετρο γκρρρρ !
 
Maddog είπε:
@Plink: στο είχα πει και την άλλη φορά, όποτε θέλεις περνάς για τεστ με original (έχω originals από όλα τα region) ή για να παραλάβεις εγγυημένο backup (TOSEC)
Γιατρέ μου ευχαριστώ που προσφέρεσε ξανά να βοηθήσεις.

Θα κοιτάξω να το κανονίσουμε μέσα στη βδομάδα..θενκς
 
Πίσω
Μπλουζα