Εσκεμμένες παραφράσεις ρετρό τραγουδιών

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Στο παρόν νημάτιο καλείστε να αναφέρετε εσκεμμένες παραφράσεις ρετρό τραγουδιών.

Ξεκινάω με μερικές :

Το τραγούδι: OPUS – Life is life

Η παράφραση: [self-censored]

Χρήση: Δε θα αναφέρω την ακριβή παράφραση, για να μην αποκτήσει πολιτική χρειά το θρεντ, και «κοπεί».

Όσοι «γνωρίζουν», θα θυμηθούν ότι περιείχε «βωμολογικό» ρήμα, αναφερόμενο σε μεγάλο κόμμα.

Είχα τύχει μάρτυρας ομαδικής αναφώνησής του από παρέα νεαρών, σε «κυριλέ» μαγαζί της Καστέλλας, μέσα δεκαετίας 90ʼ.

Το τραγούδι: ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΕΡΛΕΓΚΑΣ – Οι στροφές

Η παράφραση:

-Αυθεντικός στίχος: «Και όπως θα παίρνω τις στροφές»

-Αλλαγμένος στίχος: «Και όπως θα παίρνω τις τροφές»

Χρήση: Δική μου «έμπνευση». Το χρησιμοποιούσα λίγο πριν τη (σωτήρια) λήψη τροφής (συνήθως σε «βρώμικη» καντίνα) κατόπιν έντονης νυχτερινής διασκέδασης.

Το τραγούδι: ΑΤΖΕΛΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - Ουρανέ

Η παράφραση:

-Αυθεντικός στίχος: «Και έχεις το σύμπαν αγκαλίά»

-Αλλαγμένος στίχος: «Και έχεις το Chivas αγκαλιά»

Χρήση: Από παρέες, διακατεχόμενες από πνεύμα ιλαρό, σε τοπικά μπαράκια με σκυλάδικα.
 
Ααααα, μακρύς ο κατάλογος, ειδικά σε όσους συμμετείχαν σε μπάντες :

Ζαμπέτας : Πάρε ένα αφτάκι, αφτάκι Συριανό.

Πουλόπουλος : -Με το άγαλμά ως το δρόμο, προχωρείς; -ΑΜΕ ! Μου εσκούπισε τα μάτια ! -Και χωρίς; -ΑΜΕ !

Χατζιδάκις : Αγάπη που' γινες δίκοπο μπιφτέκι. Κάποτε μου'δινες και καμια μπουκια. Μα τώρα μ' έχει ΄πνίξει η λαχτάρα, γ... τη φάρα, γ... τον τσαμπουκά !

Καζαντζίδης : Κι αν χιονίζει και αν βρέχει, το αγιογούρουνο αντέχει !

Θεοδωράκης : Γλάστρα στο γιαλό, βάρκα με ζουμπούλι και βασιλικό (αντιθετοαντιστροφή)

Τσιτσάνης : Σήκωσέ το, το τιμημένο....(οι στίχοι μπαίναν εμβόλιμοι στα "Καβουράκια" σε live εκτελέσεις).

"''''''''''''''''''''' : έλα να μάθεις πως ειν' η ζωή, κι όλα τα ωραία μες στη σκεπαστή (έχει μέχρι και ηχογραφηθεί σε live της Γλυκερίας).

Καζαντζίδης : Δε θέλω τα σεντόνια κανενός, θα κοιμηθώ ξεσκέπαστος τη νύχτα. Ειν' από πάνω μαύρος ουρανός, κι εγώ κοιμάμαι στα παγκάκια στην πλατεία.

και φυσικά το εσκεμμένα ηχογραφημένο "Τι είχαμε, τι χάσαμε, κλπ.κλπ."
 
Art Company - "Susanna"


"Susanna i'm so in love with you...." κλπ κλπ, μη πω τώρα πως παραφράζεται. Νομίζω δε θέλει πολύ φαντασία! :cool:
 
Γονίδης και... γιατί Χλαις; :D
 
Μαζωνάκης:

 


Μη μου ζητάς ν' αλλάξω γνώμη


για μας απόψε δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι

Μη μου ζητάς να μείνω πίσω

μονάχα φίλα με στα χείλη πριν σαπίσω


(
πριν σ' αφήσω λέει κανονικά)
 
1) "Ένα πρωϊνό ο νεκροθάφτης, βρίσκει μια νεκρή στην ακρογυαλιά"... Κορίτσια στον Ήλιο

2) "Έχω χάψει, για πολλές γυναίκες έχω χάψει, μα για σένα πιο πολύ" (αντί για "χάψει", προθέσ'τε "κλάσει", "κάψει", "ανάψει"):D/ Κυριαζής- Έχω κλάψει

3) "Στο ΚΑΠΗ, σου το λέω στο ΚΑΠΗ" Ρακιντζής - Προκαλείς

Έχω αρκετά αλλά η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι τόσο "πλούσια" όσο "πλούσια" θα είναι τα ban που θα φάω αν τα γράψω. :D
 
''εις τον αφρό, εις τον αφρό της θάλασσς,

η αγάπη μου, η αγάπη μου κοιμάται,

παρακαλώ σας κύματα, στον πάτο να την πάτε.''

''άσπρα, κόκκινα, κίτρινα,μπλέ,

τα αγόρια του σχολείου

με βρακάκια εμπριμέ''.
 
Ελίνα Κωνσταντοπούλου - Στο πρώτο χτύπημα

"Στο πρώτο χτύπημα σφάζω την κότα, δεύτερο χτύπημα κόβω καρότα." (δε θυμάμαι πώς το συνεχίζαμε μετά)

(edit: "Όταν το τηλέφωνο χτυπήσει" λέγεται τελικά το κομμάτι, mega hit όταν βγήκε!)
 
Πίσω
Μπλουζα