Εσύ Αποφασίζεις

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Εσύ Αποφασίζεις (1993)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Εσύ_αποφασίζεις

Πρέπει να είχα ξανανοιξει θρέντ αλλά δεν είμαι και σίγουρος τεσπα

από τις πρώτες interactive εκπομπές στο MEGA το παρουσίαζε ο Γιάννης Βούρος

εδώ η γλυκίτατη Αννέτα Παπαθανασίου μαζί με τον Άλκη Παναγιωτίδη σε επεισόδιο της σειράς, όπου το δίλλημα της υπόθεσης είναι αν πρέπει να καταγγείλει το αφεντικό της που της ρίχνεται η όχι

composite20080331063025li4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που τα θυμασαι ολα αυτα ρε Dom? :D
 
Τι εννοεις 'πρωτη interactive εκπομπη'; Δε θυμαμαι να υπηρξε αλλη αποπειρα μετα απο αυτο (κριμα ομως)

Το επομενο καλοκαιρι η σειρα προβληθηκε σε επαλαηψη, αλλα με τα φιναλε που δεν ειχαμε δει ποτε

Ειχα ψηφισει μια φορα κι εγω :D
 
Που τα θυμάμαι Wally? lol

Αγαπητέ μου αν δεν έχεις καταλάβει ήμουνα retromaniac και συλλέκτης αναμνήσεων ΗΔΗ από τα μικράτα μου (και όχι από τις επαναλήψεις παρακαλώ).

Δεν περίμενα το φόρουμ (όπως και κανένας μας άλλωστε) για να μας ενώσει στις μνήμες (αν και το κάνει πολύ καλα so far). Το έκανα γιατί κάτι μέσα μου μου έλεγε ΚΑΝΤΟ. Διατήρησε την μνήμη, μην Ξεχνάς μην πετάξεις Τπτ.
 
Δεν ξέρω πώς να τη χαρακτηρίσω (interactive ή άλλο) αλλά υπήρχε και η σειρά Μικροί Μεγάλοι στην ΕΡΤ, όπου υπήρχε κοινό από ειδικούς (ψυχολόγους κλπ.) και νεανικό κοινό και αποφασίζανε τότε ποιο τέλος να δώσουν στην ιστορία που τους απασχολούσε. Κάθε Κυριακή, τέλη δεκαετίας 1980 (για να το θυμάμαι).
 
Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα το Βούρο να σηκώνει το χέρι του και να δείχνει με το δείκτη του χεριού του προς την κάμερα λέγοντας "ΕΣΥ αποφασίζεις". Αργότερα τον σατίριζε ο Μητσικώστας εάν θυμάμαι, κάνοντας την ίδια κίνηση αλλά μόλις σήκωνε το χέρι του έσπαγε και καλά το τζάμι της τηλεόρασης...ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ!!!!!!
 
Rygar είπε:
Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα το Βούρο να σηκώνει το χέρι του και να δείχνει με το δείκτη του χεριού του προς την κάμερα λέγοντας "ΕΣΥ αποφασίζεις". Αργότερα τον σατίριζε ο Μητσικώστας εάν θυμάμαι, κάνοντας την ίδια κίνηση αλλά μόλις σήκωνε το χέρι του έσπαγε και καλά το τζάμι της τηλεόρασης...ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ!!!!!!
Σωστος o Rygar! Ακομα μια παρωδια ηταν αυτη με Της Ελλαδος Τα Παιδια που εκαναν ενα σκηνικο ομοιο με αυτης της σειρας, και ο Πλαπουτας εκανε τον Βουρο/Βαλτινο, και με το που ελεγε το "Εσυ Αποφασιζεις" τον πλακωνανε καμια 50αρια βιβλια που επεφταν απο την βιβλιοθηκη!
 
phil_vr είπε:
Σωστος o Rygar! Ακομα μια παρωδια ηταν αυτη με Της Ελλαδος Τα Παιδια που εκαναν ενα σκηνικο ομοιο με αυτης της σειρας, και ο Πλαπουτας εκανε τον Βουρο/Βαλτινο, και με το που ελεγε το "Εσυ Αποφασιζεις" τον πλακωνανε καμια 50αρια βιβλια που επεφταν απο την βιβλιοθηκη!
Αχ ναι,το θυμάμαι!!!Πολύ γέλιο!!! :D

Για αυτό που αναφέρεις mhmerotategiatipino,έχει γίνει αναφορά εδώ. :)
 
Πόσα χρόνια κράτησε αυτή η σειρά και πόσα επεισόδια παίχτηκαν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eντύπωση απο την σειρά, μου είχε κάνει ένα επεισόδιο με τον Τσακίρογλου και την καφαντάρη όπου το κοινό, ψήφισε να παρατήσει την γυναίκα του και να πάει με την ερωμένη8)! Επίσης μεγάλη πίκρα μου είχε αφήσει και ένα άλλο, όπου ο γιος δεν στήριξε την καλόκαρδη μάνα του (Γερασιμίδου), αλλά την κακούργα πεθερά και την σύζυγο του :( ! Ρε μπας και δεν ψήφιζε στα αλήθεια το κοινό...
 
Ακριβώς όσο αληθινά είναι τα τηλέφωνα στο ΚΟΥΣ-ΚΟΥΣ.
 
RIO είπε:
Eντύπωση απο την σειρά, μου είχε κάνει ένα επεισόδιο με τον Τσακίρογλου και την καφαντάρη όπου το κοινό, ψήφισε να παρατήσει την γυναίκα του και να πάει με την ερωμένη8)! Επίσης μεγάλη πίκρα μου είχε αφήσει και ένα άλλο, όπου ο γιος δεν στήριξε την καλόκαρδη μάνα του (Γερασιμίδου), αλλά την κακούργα πεθερά και την σύζυγο του :( ! Ρε μπας και δεν ψήφιζε στα αλήθεια το κοινό...
Τόσο ανορθόδοξα σενάρια δύο εκδοχές υπάρχουν:

Ή από το κανάλι βγάλανε ότι κατάλοιπα / απωθημένα είχαν

ή όντως το κοινό ψήφιζε (Τελεία-με ό,τι αυτό συνεπάγεται :p )

Πάντως τα εναλλακτικά φινάλε είχαν προβληθεί στην επανάληψη της σειράς.
 
Δυο μικρές επισημάνσεις για τη σειρά.

Έκανε 3 κύκλους επεισοδίων όπως σωστά ανέφερε ο sunset89-συγκεκριμένα από το 1993 ως το 1996.

Ο παρουσιαστής που διαδέχτηκε τον Γιάννη Βούρο ήταν ο Βασίλης Κούκουρας και όχι ο Γρηγόρης Βαλτινός που αναγράφεται στο retrodb.

Η καλύτερη παρωδία του "Εσύ αποφασίζεις" για μένα ήταν αυτή που έγινε στο Δις Εξαμαρτείν μακράν!

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[video=youtube;3xdsDkYF-u8]

 
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Μήπως ξέρει ή θυμάται κάποιος από εσάς τους τίτλους 2 επεισοδίων του "Εσύ Αποφασίζεις"

ΑΥτου με τόν Νίκο Σεργιανόπουλο και τη Μαριάννα Τουμασάτου, που είχαν αποκτήσει υποτίθεται παιδί με σύνδρομο "Down" και το σκότωνε στο τέλος ο Σεργιανόπουλος όπως και αυτό με τον Άκη Σακελλαρίου και πάλι την Τουμασάτου που είναι χρήστης ναρκωτικών. (Το παραπάνω επεισόδιο παίζει και στο τρέιλερ)

Πρέπει να παίχτηκαν το 1994 και τα δύο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
παντα αναρωτιομουν αν το οτι υπηρχαν γυρισμενες 2 εκδοχες ηταν αληθεια θυμαμαι 2 επεισοδια ενα με μια κοπελα που την ειχε βιασει μια συμμορια και ενα με ενα παιδι που ειχε δει να γινεται μια δολοφονια και ειχε διλλημα αν επρεπε να το πει η οχι στην αστυνομια δεν θυμαμαι τι εγινε στο τελος ομως παντως θα θελα πολυ να ξαναδω μια παρομοια σειρα
 
ανεβηκαν απ τον rareandmore oι τιτλοι εναρξης της σειρας και τα πρωτα λεπτα : [video=youtube;392-7BkxjtU]

 
Θυμάμαι τη σειρά συτή, μου έκανε εντύπωση ο τίτλος της. Μετά το τέλος κάθε επεισοδίου, ο Γιάννης Βούρος παρουσίαζε ένα δίλλημα στους τηλεθεατές και εκείνοι αποφάσιζαν με Ναι ή Όχι καλώντας στα τηλέφωνα που εμφανίζονταν στην οθόνη. Γυριζόταν το επεισόδιο σύμφωνα με την τελική απόφαση του κοινού ή είχαν ήδη έτοιμα τα δύο εναλλακτικά φινάλε και προβαλόταν ξανά κάθε επεισόδιο με το τέλος που είχαν επιλέξει οι τηλεθεατές;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα