Εταιρεία FINO (Ε.Δ. Παπαευαγγέλου)

βρηκα στο διαδικτυο φωτογραφιες με το μουσικο τρενακι,εγινε σχετικη αναφορα εδω

fino5.jpg

λιγες φωτο απ το βιβλιαρακι

fino9.jpg

ebay

fino1.jpg

fino10.jpg

fino2.jpg

fino3.jpg

fino6.jpg

fino4.jpg

fino7.jpg

fino8.jpg
 
απο βιντεο του ΕΟΑ

014.JPG βλεπουμε το "τρενο το 8" και το "μελωδικο τρενο" που "παιζει" το "φεγγαρακι μου λαμπρο"

και τα μαϊμουδακια

13.JPG

012.JPG

013.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λεπτομερειες του παιχνιδιου "Το Ζαππειον" ,παρατηρωντας τις παρακατω φωτογραφιες κατι λειπει σε συγκριση μ αυτο που ειδαμε στο αρχικο ποστ

14.JPGλεπτομερειες στην "επιστροφη" της μαμας με το παιδακι (διαφορετικα προσωπα, ρουχα και καροτσακι)

16.JPG

πηγη

11.JPG

18.JPG

17.JPG

13.JPG

15.JPG

19.JPG
 
μολις ανακαλυψα φωτογραφιες με μια κουκλα της FINO που περπαταει (δεκαετια '50 - '60)

attachment.php
attachment.php


"ΚΟΥΚΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ!

πολυ μεγαλη εντυπωσιακη κουκλα της Ελληνικης εταιριας παιχνιδιων FINO εποχης 1950-1960!

η κουκλα ειναι φτιαγμενη απο σκληρο πλαστικο και τα μερη του μηχανισμου της ειναι μεταλλικα καθως και τα παπουτσια της...ειναι απο τις πρωτες κουκλες μπαταριας μετα τις κουρδιστες και οταν περπαταει κουναει το κεφαλι της δεξια αριστερα..." πηγη

fin1.jpg

fin2.jpg
 
Έχω ένα παρόμοιο κόκκινο, του θείου μου, αλλά λείπει το κεφάλι!
 
katerinak είπε:

Έχω ένα παρόμοιο κόκκινο αλλά λείπει η κούκλα!
 
Το διαφημιστικό σλόγκαν της Fino ήταν: "Αγοράζω παιχνίδια Fino, χαλάλι τα λεφτά που δίνω":)

 


Άλλο ένα αυτοκίνητο νεονύμφων, με τη νύφη χωρίς νυφικό αλλά με casual ντύσιμο, ότι πρέπει για βόλτα με cabrio! Από τα κουκλάκια, λείπουν τα καπελάκια τους.

Fino-car.jpg

Πηγή: ημερολόγιο 2015




Κουρδιστά παιχνίδια Fino (1958-1961) από τη συλλογή του Μουσείου Μπενάκη.


Benaki-Fino.jpg





Πηγή:"Το ελληνικό παιχνίδι", Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης

 

 

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
Το διαφημιστικό σλόγκαν της Fino ήταν: "Αγοράζω παιχνίδια Fino, χαλάλι τα λεφτά που δίνω":) 


Άλλο ένα αυτοκίνητο νεονύμφων, με τη νύφη χωρίς νυφικό αλλά με casual ντύσιμο, ότι πρέπει για βόλτα με cabrio! Από τα κουκλάκια, λείπουν τα καπελάκια τους.

Προβολή συνημμένου 137673

Πηγή: ημερολόγιο 2015




Κουρδιστά παιχνίδια Fino (1958-1961) από τη συλλογή του Μουσείου Μπενάκη.


Προβολή συνημμένου 137694






Πηγή:"Το ελληνικό παιχνίδι", Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης

 

 

 

 

 

 


ευχαριστω και παλι ΝΙΟΒΗ!

με λιγο περιεργο τροπο καταφερα να βρω την εντυπη διαφημιση του σλογκαν στο ποστ9

δεν ηξερα οτι το παιχνιδι με το γαμπρο και τη νυφη λεγοταν "το φιλι" αλλα εχει νοημα η ονομασια αυτη αφου οταν γυριζει ο γαμπρος και κοιταζει τη νυφη τα μαγουλα του γινονται κοκκινα

πολυ ωραιο και το 2ο παιχνιδι,εχει καποια ονομασια;
 
Στη δεύτερη φωτό, εκτός από την κουρδιστή καμηλοπάρδαλη με τη μπάλα, έχουμε τα "κοριτσάκια σε πατινάζ" (προσωπικά μου φαίνονται σαν αγοράκια) και τα "γατάκια σε πατινάζ", που στο ημερολόγιο του 2015, αναφέρονται σαν σκυλάκια! Πάντως και τα δύο αυτά παιχνίδια, ήταν από τα ελάχιστα τσίγκινα κουρδιστά που είχαν τεράστια επιτυχία στο εξωτερικό.

Ιδρυτής της εταιρείας Fino, ήταν ο Χρήστος Παπαευαγγέλου. Μετά το θάνατο του το 1972, το εργοστάσιο ανέλαβε ο ανηψιός του Ευάγγελος Παπαευαγγέλου.
 
NIOBH είπε:
Στη δεύτερη φωτό, εκτός από την κουρδιστή καμηλοπάρδαλη με τη μπάλα, έχουμε τα "κοριτσάκια σε πατινάζ" (προσωπικά μου φαίνονται σαν αγοράκια) και τα "γατάκια σε πατινάζ", που στο ημερολόγιο του 2015, αναφέρονται σαν σκυλάκια! Πάντως και τα δύο αυτά παιχνίδια, ήταν από τα ελάχιστα τσίγκινα κουρδιστά που είχαν τεράστια επιτυχία στο εξωτερικό.
Ιδρυτής της εταιρείας Fino, ήταν ο Χρήστος Παπαευαγγέλου. Μετά το θάνατο του το 1972, το εργοστάσιο ανέλαβε ο ανηψιός του Ευάγγελος Παπαευαγγέλου.
νομιζα οτι ολο αυτο ηταν ενα παιχνιδι κι οτι η κουρδιστη καμηλοπαρδαλη πετουσε τη μπαλα ποτε στα αγορακια και ποτε στα σκυλακια #)

Στην Ελλαδα ειχαν τεραστια επιτυχια το "τρενο το 8" και το λουτρινο κουρδιστο κουνελακι (συμφωνα με τα στοιχεια που αναφερθηκαν στο 1ο ποστ) ωστοσο το μαϊμουδακι ειναι αυτο που εμφανιστηκε κυριως στις ελληνικες ταινιες
 
Το "τρένο το 8" και πολλά άλλα ρετρό παιχνίδια, από την έκθεση "Vintage Toys and more".

Προβολή συνημμένου 138093

Τελικά η καμηλοπάρδαλη που στο λεύκωμα "Το ελληνικό παιχνίδι" αναφέρεται σαν παιχνίδι του Χρήστου Παπαευαγγέλου της Fino, είναι τελικά του Ανανιάδη! Στο βιβλίο "το ελληνικό τσίγκινο παιχνίδι", ανακάλυψα λεπτομέρεια από το κουτί της, με το χαρακτηριστικό λογότυπο ΑΑ:

AA-giraffe.JPG

Από το ίδιο βιβλίο, ο Λυκαβηττός της Fino από το 1950!

Lyc.jpg

20150904_200049.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε και παλι ΝΙΟΒΗ!!

μερακι το εχω να βρω στη δανειστικη βιβλιοθηκη "το ελληνικο τσιγκινο παιχνιδι",αυτο πρεπει να ειναι το πιο ενημερωμενο βιβλιο απ ολα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Το μαϊμουδάκι είναι ιδανικό για ταινία τρόμου.

Μπρρρρρρ
 
Νεες προσθηκες μιας και ανεβηκαν κι αλλες φωτογραφιες με παιχνιδια της εταιριας στο θεμα του Eagle1 τον οποιο και ευχαριστω!!

σκυλακι Flox της FINO

image_138144.jpgimage_138148.jpgimage_138149.jpg

image_138154.jpgimage_138156.jpg

φωτο του κουμπαρα καθως και βιντεακι ειδαμε οταν ανοιχτηκε το θεμα οποτε δεν προσθετω αλλες,οποιος θελει να δει περισσοτερες λεπτομερειες ας κοιταξει προς το τελος του ποστ41

θα προσθεσω μονο 2 φωτο της Ferrari που ειδαμε στο ποστ9 γιατι φαινεται καλυτερα στο ποστ45 του Eagle1

image_138712.jpg

image_138711.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα