Ευτράπελα κατά την αντιγραφή δισκετών με παιχνίδια

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.930
Αντιδράσεις
1.172
Τρώγοντας μία φλασιά από την ανάρτηση του γκρεμλινάκου εδώ, θέλω να κάνω αναφορά στο λεπτό θέμα του δανεισμού δισκετών που περιείχαν παιχνίδια σε συνανθρώπους μας, με σκοπό την αντιγραφή τους από αυτούς.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο παίκτης Α είναι ο κάτοχος των δισκετών με το παίγνιο, και ο Β είναι ο επίδοξος αντιγραφεύς αυτών. Είχαμε τα εξής ενδεχόμενα:

1) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να τις επιστρέφει άθικτες.

2) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να μην τις επιστρέφει ποτέ.

3) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να τίς επιστρέφει με ΛΕΚΕΔΕΣ απροσδιόριστης υφής. (Έχω υπάρξει ο Α εδώ.)

4) Ο Α να έχει επιφυλάξεις για την υγεία των δισκετών του (αλλά και να "κομπλεξάρεται" που ο Β θα απολαύσει και θα κατέχει δωρέαν παίγνιο) και έτσι να σκάει στο σπίτι του Β, να τού εγκαθιστά το παίγνιο και να αναχωρεί με τις δισκέτες του. (Αν το παιχνίδι ήταν Adventure της Sierra, ο Β σε λίγον καιρό θα αναζητούσε τον Α για το εγχειρίδιο με τους κωδικούς προστασίας από αντιγραφή.)

5) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά να αξιώνει από τον Β να τού δανείσει και αυτός κάποιο παίγνιο (συχνά και ως "όμηρο" για την ασφαλή επάνοδο του παιγνίου του).

6) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά μετά να σταματά να το πράττει αντιλαμβανόμενος ότι ο Β απλά δεν έχει σκοπό να αγοράσει αυθεντικό παιχνίδι ποτέ του.

7) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά μετά να το ξεχνά με αποτέλεσμα οι δισκέτες να παραμένουν στον Β εσαεί.

8) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά μετά να λαμβάνει ΑΛΛΕΣ δισκέτες πίσω, που συχνά δεν περιείχαν καν το περί ου ο λόγος πάιγνιο.

9) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά να ζητά από τον Β να τού δώσει άδεις δισκέτες, και ο Β να του δίνει DD αντί για HD τοιούτες.

Ξεχνώ κάποιο ενδεχόμενο;
 
Χμμμ…ενδιαφέρον το θέμα. Απλά το 4) θα μπορούσε να διαχωριστεί σε 4α) και 4β) όπου στο 4α) το 4) χωρίς το περιεχόμενο των παρενθέσεων και στο 4β) το κείμενο των παρενθέσεων χωρίς την πρώτη φράση του 4).

Συχνά ήμουν του 4α) δλδ χωρίς κάποιο κόμπλεξ του στυλ τζαμπανταν ο άλλος κτλ.

Επίσης πολλές φορές έγραφα εγώ τις άδειες δισκέτες που μου έδιναν και είτε έπαιρνα παιχνίδια απ αυτούς είτε έτρωγα εκλεκτά εδέσματα των μητέρων τους σαν μέρος της συμφωνίας…χαχαχα
 
Και το thread μου θύμισε τότε που ήμασταν μικροί, εγώ και ένας φίλος μου είχαμε δώσει μερικά παιχνίδια σε έναν φίλο μας. Εγώ πήγα και πήρα τα δικά μου και δεν πήρα τις δικές του δισκέτες (το shadow warriors για Amstrad CPC). Να πάρει, τώρα έχω ενοχές.
 
Ναι έχω μια παραλαγή του 1 που μου συνέβη και σε κασέτες και σε δισκέτες. Είναι στα πλαίσια του εξήγησε μου το ανεξήγητο.

1) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να τις επιστρέφει άθικτες.

Μετά την αντιγραφή, οι άθικτες δισκέτες του Α δεν φορτώνουν για κάποιο ανεξήγητο λόγο ενώ φορτώνουν του Β. :wacko:
 
Και το thread μου θύμισε τότε που ήμασταν μικροί, εγώ και ένας φίλος μου είχαμε δώσει μερικά παιχνίδια σε έναν φίλο μας. Εγώ πήγα και πήρα τα δικά μου και δεν πήρα τις δικές του δισκέτες (το shadow warriors για Amstrad CPC). Να πάρει, τώρα έχω ενοχές.
7FE81E89-B3D6-4877-9E7C-2EE4B256BAC2.jpeg
 
Τρώγοντας μία φλασιά από την ανάρτηση του γκρεμλινάκου εδώ, θέλω να κάνω αναφορά στο λεπτό θέμα του δανεισμού δισκετών που περιείχαν παιχνίδια σε συνανθρώπους μας, με σκοπό την αντιγραφή τους από αυτούς.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο παίκτης Α είναι ο κάτοχος των δισκετών με το παίγνιο, και ο Β είναι ο επίδοξος αντιγραφεύς αυτών. Είχαμε τα εξής ενδεχόμενα:

1) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να τις επιστρέφει άθικτες.

2) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να μην τις επιστρέφει ποτέ.

3) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να τίς επιστρέφει με ΛΕΚΕΔΕΣ απροσδιόριστης υφής. (Έχω υπάρξει ο Α εδώ.)

4) Ο Α να έχει επιφυλάξεις για την υγεία των δισκετών του (αλλά και να "κομπλεξάρεται" που ο Β θα απολαύσει και θα κατέχει δωρέαν παίγνιο) και έτσι να σκάει στο σπίτι του Β, να τού εγκαθιστά το παίγνιο και να αναχωρεί με τις δισκέτες του. (Αν το παιχνίδι ήταν Adventure της Sierra, ο Β σε λίγον καιρό θα αναζητούσε τον Α για το εγχειρίδιο με τους κωδικούς προστασίας από αντιγραφή.)

5) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά να αξιώνει από τον Β να τού δανείσει και αυτός κάποιο παίγνιο (συχνά και ως "όμηρο" για την ασφαλή επάνοδο του παιγνίου του).

6) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά μετά να σταματά να το πράττει αντιλαμβανόμενος ότι ο Β απλά δεν έχει σκοπό να αγοράσει αυθεντικό παιχνίδι ποτέ του.

7) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά μετά να το ξεχνά με αποτέλεσμα οι δισκέτες να παραμένουν στον Β εσαεί.

8) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά μετά να λαμβάνει ΑΛΛΕΣ δισκέτες πίσω, που συχνά δεν περιείχαν καν το περί ου ο λόγος πάιγνιο.

9) Ο Α να δανείζει τον Β, αλλά να ζητά από τον Β να τού δώσει άδεις δισκέτες, και ο Β να του δίνει DD αντί για HD τοιούτες.

Ξεχνώ κάποιο ενδεχόμενο;

Ο Α να δανείζει δισκέτα στον Β, ο Β αντί να φορμάρει δική του δισκέτα, φορμάρει την δισκέτα του Α, μένουν και οι δύο χωρίς παιχνίδι.
 
Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και με τις κασέτες μουσικής.Αρχές 90's στο γυμνάσιο όλοι περιμέναμε ποιος θα αγόραζε αυθεντική κασέτα (μέταλ κυρίως) ώστε να του δώσουμε άγραφη κασετούλα(TDK,MAXELL κ.α.) να μας την αντιγράψει.Αν έκανε το λάθος και την έδινε να την αντιγράψει άλλος,τότε οι πιθανότητες να μη την ξαναδεί ήταν πολλές!
 
Ναι έχω μια παραλαγή του 1 που μου συνέβη και σε κασέτες και σε δισκέτες. Είναι στα πλαίσια του εξήγησε μου το ανεξήγητο.

1) Ο Α να δανείζει τον Β, ο Β να αντιγράφει τις δισκέτες και να τις επιστρέφει άθικτες.

Μετά την αντιγραφή, οι άθικτες δισκέτες του Α δεν φορτώνουν για κάποιο ανεξήγητο λόγο ενώ φορτώνουν του Β.:wacko:

Ίσως οι δισκέτες του Α "οργώθηκαν" ανεπανόρθωτα κατά το diskcopy...

Γενικώς έχω λιώσει με τα όσα γράφετε XDXD
 
Ίσως οι δισκέτες του Α "οργώθηκαν" ανεπανόρθωτα κατά το diskcopy...
Ναι μπορεί, Μια άλλη περίπτωση είναι η εξής: Ο A και ο Β βλέπεις είχαν το κακό συνήθειο άνοιξε κλείσε άνοιξε κλείσε το σιδεράκι της δισκέτας. Και καμιά φορά τα δάχτυλα τους χάιδευαν λάγνα την μαγνητική επιφάνεια της.
 
Τι να σου τωρα? Αν θες να χασεις τον φιλο σου απο φιλο, δανεισε του.
Και νομιζω ξεχασατε μια παραμετρο. Ο Α αντιγραφει την δισκετα/κασετα/σι ντι/ξερω'γω τι και δινει το αντιγραφο στον Β. Καλα μονο εγω υπηρξα κοπιαδορος, κατα το παλαι ποτε, απο ολους 'δω περα μεσα? Κανατε την τριχα τριχια, ρε παιδια.
ΒΤ΅W καπου εχω μια δισκετα Nude Raider, αν θετε κανα αντιγραφο, σφυρατε μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Chris27 Το ότι ο Α αντιγράφει στον Β, το έγραψα παραπάνω. Απλά τις περισσότερες φορές ως "αντίδωρο" έτρωγα σπίτια τους σπέσιαλ φαγητά είτε αλμυρά είτε γλυκά...
 
Επίσης, ο Α ζητά καινουργιες δισκετες να αντιγράψει παιχνίδι για τον B, ο Β παρι αγοράζει ολοκαινουργιες, όλο χαρά που θα αποκτήσει το παιχνίδι και ο Α τελικά του δίνει πισω κάτι παλιές δισκέτες και κρατά τις καινουργιες.

Υποπαραλλαγη αυτής της περιπτωσης, να δίνει ο Β, ολόκληρη δεκάδα καινουργιες δισκέτες και στο τέλος να παίρνει πισω λιγοτερες.

Έχω υπάρξει ο Β, αρκετές φορες :)
 
Χμμμ...και αυτή η περίπτωση σπάει. Είναι άλλο να δίνεις y δισκέτες καινούργιες και να σου επιστρέφουν y παλιές κι άλλο να δίνεις y καινούργιες και να σου επιστρέφουν y-1 ή y-2 καινούργιες και το παιχνίδι να παίζει κανονικά, να μην επηρεάζει τη λειτουργικότητα του. Προσωπικά αν κάποιος μου ζητούσε 10 δισκέτες και μου έδινε το παιχνίδι σε 9 δε θα χαμπάριαζα τη μια τυρόπιτα που θα έχανα (ισοδύναμο του κόστους 1 δισκέτας)...
 
Ο Α να δανείζει δισκέτα στον Β, ο Β αντί να φορμάρει δική του δισκέτα, φορμάρει την δισκέτα του Α, μένουν και οι δύο χωρίς παιχνίδι.
Παρομοια περίπτωση ,αντι ο "αντιγραφεας" να φορμαρει τη δισκέτα, να γράψει από πάνω της, νομιζωντας οτι ηταν αδεια.

Γενικά ,επειδή ειχα Amstrad 6128, ειχα συγκεκριμενες δισκετες που έδινα για αντιγραφή, οχι καινούργιες αλλά τσεκαρισμενες οτι είναι ενταξει. Το πρόβλημα στο τέλος ήταν οτι η περιοχή της ετικετας γέμιζε με μουτζουρες, διπλες ετικέτες και εχανες την μπαλα τι ειχε τελικά η δισκέτα :)
 
έτρωγα σπίτια τους σπέσιαλ φαγητά είτε αλμυρά είτε γλυκά.
εννοειται αυτο! Τι, θαρθω σπιτι σου η θαρθεις σπιτι μου και θα την βγαλουμε ξεροσφυρι? Να βρασω την φιλια μας τοτε. Γουοτ αμπαουτ Γκρικ σουβλακος και παγομενο μπυρονι?
Και για να ξυγιομαστε, ωστε να αγαπιομαστε. Την Μπεμπα και την μπεμπα μου, ισως να υπαρχει και καποια περιπτωση να δανεισω. Παιχνιδι οριτζιναλ η και σε μονη κοπια, γιοκ λεμε, στον αιωνα τον απαντα. Το κλειδι σε καποια βιβλιοθυκη θα το δανειζα σε φιλους να παιζουν. Με μεγαλη μου χαρα θα αντεγραφα σε καποιον ενα παιχνιδι μου, δανεισμα γιοκ ειπαμε.
Επισης ο γιος μου ο μικρος πεταξε το x-box του με 3 παιχνιδια στην ντουλαπα και το ξεχασε. Καποια στιγμη μου το εδωσε. Λοιπον το σενιαρισα και τοχω φορα παρτιδα ετοιμοπολεμο στο πλει ρουμ. Και να το ζητησει πισω, που δεν υπαρχει περιπτωση, δεν περνει τιποτα που να χτυπαει τον ποπο του κατω. Αμα ψωφισω ας τα κανουνε οτι θελουνε. Οσο ζω μηχανακια και παιχνιδακια δεν βγαινουν απο το δωματιο. Κανα ντιβιντακι ταινιουλα ΟΚ μεχρι το σαλονι που ειναι και το ηχοσυστημα. Ναρθουν φιλοι, φιλοι των παιδιων, εγκονια, ξαδερφια η μανικιουριστα της γυναικας μου, ο τσοπανοτσελιγγας ξαδερφος της πεθερας μου, κτλ κτλ να παιξουν, πολυ ευχαριστως, αλλα μεχρις εκει. Εχω και τα ορια μου, βρε αδερφε
 
Πίσω
Μπλουζα