''Εφυγε'' η Δήμητρα Σερεμέτη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.289
Αντιδράσεις
6.169
Μια αγαπημένη ηθοποιός του ελληνικού κινηματογράφου και της τηλεόρασης άφησε φτωχότερο τον καλλιτεχνικό κόσμο. Πρόκειται για τη Δήμητρα Σερεμέτη που μαζί με τον επίσης ηθοποιό σύζυγό της Κώστα Παπαχρήστο ήταν ένα από τα πιο αγαπημένα ζευγάρια του ελληνικού παλιού κινηματογράφου. Συμμετείχε σε πολλές ταινίες και σειρές της ελληνικής τηλεόρασης καθώς και σε θεατρικές παραστάσεις. Τη θυμόμαστε κυρίως από την κωμική σειρά ''Το ρετιρέ'' στο ρόλο της θείας Χριστίνας, θεία της Ελένης (Κλαίρη Κατσαντώνη).

https://www.google.gr/url?q=http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%25CE%2594%25CE%25AE%25CE%25BC%25CE%25B7%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B1_%25CE%25A3%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25BC%25CE%25AD%25CF%2584%25CE%25B7&sa=U&ei=YbmMU8rzAuql0QXknICACw&ved=0CB8QFjAA&usg=AFQjCNFlH_Q8ujsJyQA9AY-tJniA0E7WIQ
 
Έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 81 ετών, η γνωστή από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο ηθοποιός Δήμητρα Σερεμέτη, η οποία έπαιξε σε περισσότερες από 40 ελληνικές ταινίες, δίπλα σε μεγάλους ηθοποιούς, όπως ο Βασίλης Αυλωνίτης, ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, η Αλίκη Βουγιουκλάκη, η Τζένη Καρέζη και σε 14 ελληνικές σειρές στην τηλεόραση, ενώ διατέλεσε και αντιπρόεδρος του Σωματείου Ηθοποιών.

Η Δήμητρα Σερεμέτη γεννήθηκε στον Αμπελώνα της Λάρισας το 1933, όπου ολοκλήρωσε τις γυμνασιακές σπουδές της. Το 1946, με τα γεγονότα του εμφυλίου πολέμου, η ίδια και η οικογένειά της εγκαταστάθηκαν μόνιμα στην Αθήνα. Σπούδασε στη Δραματική Σχολή Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν και Πέλου Κατσέλη. Ήταν σύζυγος του ηθοποιού Κώστα Παπαχρήστου, ο οποίος, συνήθως, υποδυόταν ρόλους αστυνομικού ή στρατιωτικού στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο.

Η κηδεία της θα γίνει αύριο, Τρίτη 3 Ιουνίου, στις 4 μ.μ., από το νεκροταφείο του Κόκκινου Μύλου

 


Φιλμογραφία

«Μεταξύ Φίλων» (2005)

«Κόκκινη Μαργαρίτα» (1990)

«Παράθυρο στη δύση» (1994)

«Η κόκκινη μαργαρίτα» (1990)

«Ο πρωτάρης μπάτσος και η τροτέζα» (1989)

«Ακαταμάχητος πιλότος» (1988)

«Αδελφή μου Αγάπη μου» (1987)

«Έλα να... αγαπηθούμε ντάρλινγκ» (1986)

«Ένας κόκορας στη γειτονιά μας» (1986)

«Γέλιο με Δόσεις» (1986)

«Ο Γιάννης που έγινε Τζώννης» (1986)

«Τα πρόσωπα του Θεού» (1985)

«Αν ήταν το βιολί πουλί» (1984)

«Όταν οι ρόδες χορεύουν» (1984)

«Ο Παπασούζας» (1983)

«Υπόγεια Διαδρομή» (1983)

«Σατανάδες στα σχολεία» (1982)

«Ο τελευταίος... άντρας» (1981)

«Τα τσακάλια» (1981)

«Μήλο του Σατανά» (1979)

«Η Αλήθεια είναι Πικρή» (1974)

«Ο μοναχογιός μου ο αγαθιάρης» (1973)

«Στην πόλη αγαπηθήκαμε» (1972)

«Η θυσία του Αβραάμ» (1971)

«Αυτοί που ξέχασαν τον όρκο τους» (1971)

«Μαριχουάνα stop!» (1971)

«Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο» (1970)

«Ένα μπουζούκι αλλιώτικο από τ' άλλα» (1970)

«Γυμνοί στο δρόμο» (1969)

«Το Ανθρωπάκι» (1969)

«Σύντομο διάλειμμα» (1966)

«Τέντυ μπόυ... αγάπη μου» (1965)

«Τζένη Τζένη» (1965)

«Παλληκαράκια της παντρειάς» (1963)

«Πρέπει να ζήσης τίμια» (1962)

«Ζητείται ψεύτης» (1961)

«Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες» (1960)

«Ο δολοφόνος αγαπούσε πολύ...» (1960)

«Αντίο Ζωή» (1960)

«Ο Ηλίας του 16ου» (1959).

 


http://www.naftemporiki.gr/story/815737/pethane-i-ithopoios-dimitra-seremeti

 

 


Καλό της ταξίδι...
 
Απολαυστική στο ρόλο της μητέρας του Στάθη Ψάλτη στο "Έλα να αγαπηθούμε Ντάρλινγκ" με τα αξέχαστα μαργαριτάρια της. Ελαφρύ να είναι το χώμα που θα τη σκεπάσει.
 
Καλό της ταξίδι. Ένας ένας δυστυχώς μας αφήνουν οι παλιοί ηθοποιοί.

Αγαπημένη παρουσία όπου και αν συμμετείχε στον κινηματογράφο και την τηλεόραση
 
Δεν το ήξερα καν πως ήταν από τα μέρη μου! Καλό ταξίδι... :(
 
το εγραψα χθες στο θεμα με τους ηθοποιους της δεκαετιας του 80 κριμα αν και ηταν αρκετα μεγαλη σιγα σιγα φευγουν οι παλιοι ηθοποιοι....
 
Καπου γυρω στο 1985 την ειχα δει μεσα στον ηλεκτρικο προς Πειραια. Ημασταν στο ιδιο βαγονι, ορθιες κι οι δυο και η Δημητρα Σερεμετη λιγο πιο περα απο μενα, αγνωστη μεταξυ αγνωστων αφου κανεις δεν εδειχνε να εχει καταλαβει ποια ηταν. Ειμαι σιγουρη πως αν αρχιζε να μιλαει δυνατα εκεινη τη στιγμη, θα την αναγνωριζαν ολοι αφου η φωνη της ηταν ιδιαιτερη και χαρακτηριστικη!

Καλο της ταξιδι.
 
Πάει και η "θεία Χριστίνα". Υποθέτω ότι πήγε να βρει την Κούλα Αγαγιώτου ("Κυρία Σοφία") να κουτσομπολέψουν λίγο...
 
Καλό ταξίδι σε μια σπουδαία Ηθοποιό που γέμιζε την ζωή μας μέσα από τις ταινίες στις οποίες συμμετείχε. Είχα την ευκαιρία να μιλήσω μαζί της πριν από περίπου 2 χρόνια και αμέσως κατάλαβα πόσο σπουδαίος άνθρωπος ήταν εκτός από Ηθοποιός. Θα θυμάμαι πάντα τα λόγια της γύρω από την ζωή και τα έργα της όσο και τα καλά λόγια που είχε να πεί για τον σκηνοθέτη Γιάννη Δαλιανίδη (αφού όπως μου εμπιστεύθηκε ήταν εκείνος που την βοήθησε πολύ στην δουλειά και την αναγνωρισιμότητα της π.χ Ρετιρέ). Θα μας λείψει....
 
Γλυκύτατη παρουσία η Δήμητρα Σερεμέτη, τη θυμάμαι και από τον ''Μεθοριακό σταθμό'', όπου έκανε τη βασανισμένη μητέρα της Γαρουφαλιάς (Ρένα Βουτσινά). Καλό της ταξίδι.
 
Ήθελα να τη συναντήσω στους συνταξιούχους ηθοποιούς με τη βοήθεια του Μιχάλη Δεσύλλα, για να μάθω περισσότερα για τον Κώστα Παπαχρήστο, αλλά και τον αδερφό του το Νίκο. Κρίμα που δεν θα μπορέσω να τη γνωρίσω. Μάλλον θα κάνω και καμιά βόλτα στον Κόκκινο Μύλο, στο νεκροταφείο, μπας και βρω ποιοι καλλιτέχνες είναι θαμμένοι εκεί. Καλό της ταξίδι...
 
Καλό ταξίδι σε μια ακόμα αγαπημένη κυρία του Ελληνικού κινηματογράφου...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα