"Εφυγε" ο Ένιο Μορικόνε

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.337
Οταν ημουν 5 ή 6 χρονών η μάνα μου μού παρουσίασε ένα φορητό πικαπ και κάτι δίσκους. Ανάμεσά τους ήταν και ένας δίσκος που έδειχνε εναν κακό τύπο με ενα πούρο στο στόμα και κάτι αλλους πιστολάδες. Αφου έμαθα να βαζω τους δίσκους στο πικάπ, κόλλησα κυριολεκτικά με αυτό το τραγούδι:

(A few dollars more)
Το έβαζα να παίζει ανελλιπώς. Οκ μ'αρεσε το The good the bad and the ugly, αλλά αυτό είναι το κάτι άλλο. Πόσο μουσική ιδιοφυία πρέπει να είναι κάποιος για να μπορέσει να φανταστεί κάτι τέτοιο.

Μεγαλώνοντας άρχισαν να μ'αρέσουν κι άλλα:

Και αυτό:
...το οποίο ως 6 χρονος δεν είχα ώριμο αυτί για να το εκτιμήσω.

Και ένα σωρό άλλα....θα σας δώσω χώρο να τα βάλετε εσείς.

Ο ανθρωπος αυτός λοιπόν μας άφησε πλήρης ημερών στα 91 του χρόνια. Για μένα προσωπικά, ό,τι ηταν ο Μότσαρτ ή ο Μπετόβεν, ήταν ο Μορικόνε για τον 20ο αιώνα. Θα τον έχω πάντα στ'αυτιά μου.

Χαίρομαι που μπορώ πλέον να εκτιμήσω πολλά διαφορετικά είδη μουσικής, από iron maiden σε βιβάλντι και μετά Ζαμπέτα και μετά....



Πηγή: Wikipedia
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο ανθρωπος αυτός λοιπόν μας άφησε πλήρης ημερών στα 91 του χρόνια. Για μένα προσωπικά, ό,τι ηταν ο Μότσαρτ ή ο Μπετόβεν, ήταν ο Μορικόνε για τον 20ο αιώνα. Θα τον έχω πάντα στ'αυτιά μου.

Συμφωνώ με κάθε λέξη. Ήταν μοναδικός!
 
Δείτε εδώ ΠΟΣΗ συνεργασία απαιτεί το A few dollars more! Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο τύπος δημιουργεί ήχο μανιασμένου αέρα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Απλά, ο κορυφαίος συνθέτης του κινηματογράφου. :(
 
Μαζι με τους Henry Mancini, John Barry, Nino Rota, απο τους κορυφαιους και τους πιο αγαπημενους μου.
Θα ζει για παντα μεσα απο τη θεσπεσια μουσικη του.
 
Πραγματικά η μουσική του for a few follars more (μονομαχία στο Ελ Πάσο) είναι απίστευτη σύνθεση. Τιτάνας
 
Πίσω
Μπλουζα