Εχει πέσει επιδημία?

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Imgema
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.354
Αντιδράσεις
1.371
Ολα άρχησαν λίγο μετά την πρωτοχρονια. Το 360 ενος φίλου μου έβγαλε τα 3 δαχτυλιδάκια του θανάτου. Εντάξει, δεν το μεταχειριζόταν σωστα... Μετά από μία εβδομάδα έγινε το ίδιο με το 360 ενός άλλου από την παρέα μου. Εντάξει, είχε την παλία motherboard (αλλάξαμε thermal paste και ζωντανεψε, για λίγο όμως, ψόφησε πάλι). Πριν απο λίγες μέρες έβγαλε error-74 και το 360 του αδερφου του φίλου που αναφερα στην αρχή... ο οποιος είχε το falcon board (αυτο εχω κι εγώ) και δεν μπορω να πώ οτί το έλιωνε κιολας (πλάκα-πλακα ειχαν 2 ΧΒΟΧ στο σπίτι και τώρα δεν λειτουργει κανένα)....

Και δεν τελειώνει εδώ. Μολις χθες έμαθα ότι καηκε και το PS3 (ναι καλά διαβάσατε, το ΠΙ-ΕΣ-ΤΡΙΑ!) ενός άλλου φίλου από την παρέα... Τωρα τα μόνα μηχανήματα που είναι ζωντανά στην παρέα ειναι το 360 που εχω εγώ και 2 Wii (το ενα ειναι δικό μου)

Δεν ξέρω, αλλα τώρα τελευταια ψιλοφοβάμαι να πατήσω το ON.
 
Για το ps3 δεν ειναι πρωτη φορα που το ακουω,την ειχε παθει και ενας φιλος μου που ειχε παρει το Αμερικανικο το 60GB (αυτο με ολες τις υποδοχες full version) του καηκε μετα απο τρεις μηνες, και δεν το καλυπτε η Sony εδω και επρεπε να το στειλει αμερικη.

Και τελευταια ειχα ακουσει οτι οσοι εχαν το patch 3.0 της Sony τους εκαιγε το ματακι, και η πλακα ειναι οταν ειχα την version 3.0 το μηχανημα κολαγε στα καλα καθουμενα.

Εdit μην ξεχασω και σε μενα σε ενα απο τα δυο 360 (αυτο που εχει γινει αλλαγη απο MS) ανα σπαστα διαστηματα βγαζει το 3 red ring το κλεινω και το ξαναανοιγω και ειναι οκ! παντως ειχα διαβασει οτι ειναι απο την υπερθερμανση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και το 360 και το ps3 από την υπερθέρμανση την ακούγανε... στο 360 ξεκολλούσε η gpu! και κάτι ανάλογο γινόταν και στο ps3 που η ξεκολούσε κανα ολοκληρομένο ή την άκουγε το blueray...

πάντος η ms με την τελευταία revision του 360 , την ονομαζόμενη jasper, φαίνεται το ξεπέρασε το πρόβλημα, και πλέον και gpu και cpu είναι στα 45nm. To max που φτάνει η gpu σε jasper είναι 60 βαθμούς, το οποίο είναι πολύ καλό και οι βλάβες πλέον ελάχιστες. Κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τα slip ps3 που είναι και αυτά 45nm...

edit: πάρτε και μια φώτο μετά απο 30 λεπτά gaming στο jasper μου

IMG00121-20100206-1334.jpg


το μεγαλύτερο που έχω δει μετά από ώρες είναι 58.5 στην gpu
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελω και εχω XeXmenu! αγκρρρρρρ
 
Δεν μου φαίνεται παράξενο που παλιότερα revisions του 360 βγάζουν προβλήματα. Ας είναι καλά η 3ετής εγγύηση της microsoft.

Η Sony πάλι, σου δίνει μια απλή εγγύηση ενός έτος, και αν σου χαλάσει η κονσόλα σου δίνει refirbunished, ούτε καν θα κάτσουν να την επισκευάσουν...

Αυτό που θέλω όμως να μάθω είναι αν τα failure rates των jasper, κατά πόσο είναι αληθινά.

Btw, τι είναι το XeXmenu?
 
Είναι το παλιό xexLoader. Σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις homebrews στο xBox κα. Δυστυχώς δεν υποστηρίζει όλες τις κονσόλες :-/

Εγώ πάντως εντυπωσιάζομαι με την ανευθυνότητα στην σχεδίαση / τεστάρισμα κονσολών. Τι στο καλό 10 xbox να είχαν τεστάρει (απλά δηλαδή να τα είχαν δώσει σε gamers) πριν τα δώσουν στην αγορά θα έβλεπαν το πρόβλημα.
 
Η Sony πάλι, σου δίνει μια απλή εγγύηση ενός έτος, και αν σου χαλάσει η κονσόλα σου δίνει refirbunished, ούτε καν θα κάτσουν να την επισκευάσουν...
Και η m$ το ιδιο κανει.
 
H ms από αυτά που ξέρω εγώ και που έχω δει, ή σου επισκευάζουν το δικό σου 360 με reballing ή σου αλλάζουν το motherboard με άλλο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Γι' αυτό το λόγο φτιάξανε και το motherboard revision OPUS , που είναι cpu-45nm + gpu/65nm ΧΩΡΙΣ hdmi για να μπαίνει στο case των παλιών xenon/zephyr. Όλα τα άλλα, dvd/πλαστικά είναι αυτά που έστειλε ο χρήστης. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ τίποτα, ούτε σου δίνουν refubrished. Επίσης ότι 360 ήρθε από επισκευή της ms, ακόμα και τα "καυτά" xenon δεν έχουν πάθει τίποτα (εκτός ελάχιστων περιπτώσεων που φταίνε οι χρήστες που τα καταχωνιάζουν) Γι'αυτό και παλιότερα πολλοί τρώγανε rrod πολλαπλές φορές: παίρνανε νέο motherboard, αλλά και αυτό έπασχε από τα προβλήματα του παλιού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα