Εύη Δεμίρη

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Μια από τις αγαπημένες μου παρουσιάστριες δελτίων ειδήσεων ήταν η κυρία Εύη Δεμίρη. Μου άρεσε η σοβαρότητά της (αυστηρότητα για πολλούς) και κυρίως με είχε εντυπωσιάσει το γεγονός ότι κάθε φορά που εκφωνούσε δεν κοιτούσε σχεδόν ποτέ κάτω στα χαρτιά που βρίσκονταν μπροστά της. Δεν έκανε σαρδάμ, δεν κόμπιαζε και δεν τα έχανε ποτέ. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που την παρακολουθούσα έβαζα στοίχημα πόση ώρα θα κάνει χωρίς να διαβάσει ''από μέσα''. Και αν δεν απατώμαι δεν την είχα δει ποτέ να χαμογελάει. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θυμάται να μου πει αν της είχαν προτείνει κάποια χρονιά να παρουσιάσει τη Γιουροβίζιον (πως έχω αυτή την εντύπωση δεν ξέρω). Βρήκα στο youtube αυτό το βίντεο - uploader: papadimitriou19821982

[video=youtube_share;Dtn9n5j1L-M]

Αν υπάρχει κάπου αλλού αναφορά, ας μεταφερθεί το θέμα αλλά έψαξα και δεν.
 
Ευη Δεμιρη το 1987


Ειναι μελος του ΕΣΡ
 
Εμβληματική φυσιογνωμία της ελληνικής δημοσιογραφίας. Αξιοπρεπέστατη, σοβαρή με ήθος, όχι σαν τους σημερινούς σαχλαμάρες...

Πριν περίπου 2 μήνες την είδα τυχαία έξω από το σπίτι της και την χαιρέτησα. Παραμένει αρχοντική...
 
Καμία σχέση με την Εύη Δεμίρη του ΕΣΡ;;;
 
krios είπε:
Μια από τις αγαπημένες μου παρουσιάστριες δελτίων ειδήσεων ήταν η κυρία Εύη Δεμίρη. Μου άρεσε η σοβαρότητά της (αυστηρότητα για πολλούς) και κυρίως με είχε εντυπωσιάσει το γεγονός ότι κάθε φορά που εκφωνούσε δεν κοιτούσε σχεδόν ποτέ κάτω στα χαρτιά που βρίσκονταν μπροστά της. Δεν έκανε σαρδάμ, δεν κόμπιαζε και δεν τα έχανε ποτέ. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που την παρακολουθούσα έβαζα στοίχημα πόση ώρα θα κάνει χωρίς να διαβάσει ''από μέσα''. Και αν δεν απατώμαι δεν την είχα δει ποτέ να χαμογελάει. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θυμάται να μου πει αν της είχαν προτείνει κάποια χρονιά να παρουσιάσει τη Γιουροβίζιον (πως έχω αυτή την εντύπωση δεν ξέρω). Βρήκα στο youtube αυτό το βίντεο - uploader: papadimitriou19821982
[video=youtube_share;Dtn9n5j1L-M]

Δε νομίζω πως είχαν ποτέ προτείνει στην Εύη Δεμίρη την παρουσίαση της Eurovision. Όμως για κάποια χρόνια στη δεκαετία του 90 η Εύη Δεμίρη είχε υπάρξει διευθύντρια του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων της ΕΡΤ, επομένως είχε ανάμιξη για κάποια χρόνια στα τεκταινόμενα της Eurovison.

Γενικά αξιοπρεπέστατη δημοσιογράφος- ενδεχομένως τη δεκαετία του 80 να ήταν η παρουσιάστρια ειδήσεων με την καλύτερη άρθρωση!

Με ενοχλεί όμως το ότι κοντεύει να κλείσει σχεδόν εικοσαετία στο ΕΣΡ-ένα απαρχαιωμένο θεσμό στον οποίον προσωπικά δεν τρέφω καμία εκτίμηση.

Να αναφέρω επίσης πως ο ανταποκριτής της ΕΡΤ στις Βρυξέλες Βαγγέλης Δεμίρης είναι γιος της
 
Μια αληθινή Κυρία της ελληνικής δημοσιογραφίας η Εύη Δεμίρη. Σοβαρή, αντικειμενική και με άριστη εκφορά λόγου.
 
Εχει καμια σχεση με τον συγχωρεμενο ηθοποιο Μακη Δεμιρη?Ξερει κανεις τιποτα?
 
To κανονικό όνομα του συγχωρεμένου ήταν Κουλούμπας Πρόδρομος οπότε δεν νομίζω να έχουν σχέση. Και οι δύο με μπάσα φωνή πάντως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stormwatch "όλα τα λεφτά"το σχόλιο σου..χαχα!Να συμπληρώσω στα παραπάνω πως είναι μητέρα του Βαγγέλη Δεμίρη, απεσταλμένου της ΕΡΤ στις Βρυξέλλες και όντως είναι από τα πιο παλιά μέλη του ΕΣΡ,κάτι που κατά τη ταπεινή μου άποψη θέτει εν κινδύνω την υστεροφημία της..
 
Απόσπασμα από το απογευματινό δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ


με την δημοσιογράφο Εύη Δεμιρη



μεταδόθηκε 31 Οκτωβρίου 1984
 
Δελτιο ειδησεων της ΕΡΤ με την Ευη Δεμιρη και Γιωργο Δουατζη.


Μεταδοθηκε τον Φεβρουαριο του 1982
 
Αποσπασμα απο το κεντρικο δελτιο ειδησεων της ΕΡΤ με την Ευη Δεμιρη γιατην Ιστορικη Συμφωνια ΗΠΑ-ΕΣΣΔ για τα πυρηνικα.


Μεταδοθηκε 8 Δεκεμβριου 1987
 
Απόσπασμα απο την αποστολή της ΕΤ-1 το 1989 στον Λίβανο με τίτλο ((Λίβανος μια ανοιχτή πληγή....))
Παρουσίαση Ευη Δεμίρη.
Μεταδόθηκε στην ΕΤ-1 τον Νοέμβριο του 1989


https://youtu.be/DYWW2QmoNcQ
 
Δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ με τους Γιώργο Δουατζή και Εύη Δεμίρη. Μεταδόθηκε το 1983.
 
Πίσω
Μπλουζα