Ε.Π.Τ.Α 06 - Μάιος 1987

Αγαπητέ μου Wally! :)

Είσαι ο Άι-Βασίλης που δεν πρόλαβε να 'ρθει τα Χριστούγεννα! :)

Τι όμορφα καλούδια είναι αυτά που βλέπουν τα όμορφά μου μάτια? (Downloading a.s.a.p.!)
 
O Λαμπρος δινει ρεστα και αξιζει δυο βαγονια συγχαρητηρια. Εμεις απλα τα ακουμπαμε στο σερβερ.

Τα συγκεκριμενα περιοδικα πρεπει να τα "ψαχουλεψουμε". Περιεχουν καποιες πληροφοριες που δεν ειχαμε απο τα μεγαλυτερα εντυπα της εποχης.

Πολυ Ελληνικο software (που μας ενδιαφερει και για την Ηλεκτρονικη Διαφυλαξη), πολυ Ελληνικο hardware, διαφημισεις μαγαζιων και προιοντων που δεν γνωριζαμε.

Ενας μικρος θησαυρος ειναι τα Ε.Π.Τ.Α και το λεω εγω που οι "σχεσεις" μου με τα CPC ειναι γνωστες... :)
 
Ευχαριστούμε.

Πλην όμως, το πληθωρικότερο προγραμματιστικά τεύχος του Ε.Π.Τ.Α. στην ιστορία του ήταν το 8.

Γεμάτο προγράμματα απ' την αρχή ως το τέλος. H χαρά του κάθε επίδοξου τότε προγραμματιστή στο CPC.

Θυμάμαι ακόμη το πρόγραμμα με τα στοιχεία του περιοδικού συστήματος που είχε στις τελευταίες σελίδες.

Όπως και το εορταστικό τεύχος όπου ο αγαπητός Λάμπρος διηγείται πως οι χάκερς περνούν ένας-ένας μπροστά από τον αρχηγό και

δίνουν τα διαπιστευτήριά τους (σπασίματα για παιχνίδια του CPC). Ήταν το τεύχος με τα περισσότερα σπασίματα στην ιστορία του Ε.Π.Τ.Α.

Ο Λάμπρος στο τέλος έγραφε "Τότε ο άγνωστος βγάζει την μάσκα και αποκαλύπτεται η γνωστή φυσιογνωμία του Δ. Ασημακόπουλου."


ο οποίος πήρε και το βραβείο.

(Θυμάμαι μάλιστα ότι λόγω τυπογραφικής αβλεψίας κάποια listings είχαν παραλειφθεί και τα έβαλαν στο επόμενο.)

Λάμπρο αν έχεις αυτά τα τεύχη πρέπει να τα διαθέσεις οπωσδήποτε....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπέστρεψα απο ρεπό, και έπαθα πλάκα με τα τεύχη που έχει προσφέρει ο Λάμπρος !!

Ρίχνοντας μία ματιά στα ενδότερα, είδα παρουσιάσεις Modem MDS-1, Music Machine, μέχρι και... "οπτικό δίσκο". :D

Απο games, φοβεροί τίτλοι, τι να λέμε τώρα...

* Ikari Warriors (νομίζω δεν χρειάζεται να ξαναπούμε σε ποιού παιχνιδιού το όνομα έπιναν νερό οι amstrad users? ;) Δικαίως ονομάστηκε "thunder game" του μήνα).

* Saboteur II (άξιο sequel του πρώτου)

* NEXUS (όπως και τα προηγούμενα, είχε παρουσιαστεί στο Pixel όπου απέσπασε πολύ καλή βαθμολογία - και όχι άδικα)

* Αce of Aces (air-combat sim, απο την πασίγνωστη ομάδα Καναδών που μας έδωσαν παιχνίδια όπως το Dambusters, το Desert Fox, το The Train, κ.α. Αν και όχι ισάξιο με τις αυθεντικές εκδόσεις σε υπολογιστές όπως ο C64, είναι παρ' όλα αυτά πολύ καλό)

* Scooby Doo (η δυσκολία του κατάφερνε πάντα και με γονάτιζε)

* Super Cycle: Απο τα καλά racing games με μηχανές. Την έκδοση του Amstrad είχαν αναλάβει οι έμπειροι Looker bros. (Nigel Mansell's GP, Roadblasters). Κρίμα που δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουν τα χρώματα της μηχανής και του τζάκετ (όπως στην αυθεντική έκδοση του C64), αλλά τουλάχιστον μπορούν να σωθούν τα high scores στον δίσκο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
....Απο games, φοβεροί τίτλοι, τι να λέμε τώρα...
* Saboteur II (άξιο sequel του πρώτου)

......
Ειδικά γι' αυτό το παιχνίδι, δεν κρατιέμαι να πάω σπίτι να το διαβάσω! ;)
 
Ετσι !! :thumbup: (είσαι fan και του πρώτου Saboteur, υποθέτω)
 
billy είπε:
Ετσι !! :thumbup: (είσαι fan και του πρώτου Saboteur, υποθέτω)
Όχι, απλά fan - τρελαμένη, Billy! :)

Ήταν το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα σε Amstrad συμμαθητή μου! (νομίζω ότι ήταν ο 6128, αλλά δεν είμαι σίγουρη! :( Ήμουν τρίτη-τετάρτη δημοτικού!... )

Μόνο που δε βούρκωσα, όταν μου έδειξε η Κάμπια πως μπορώ να τα ξαναπαίξω! :)

Οπότε μπορείς να φανταστείς την χαρά μου, όταν ξεφυλλίζοντας το είδα μέσα!
 
Μ' αρέσει πολύ να διαβάζω τέτοιες ρετρο-αναμνήσεις !! (αθάνατες οι αναμνήσεις, όπως αθάνατος είναι και ο Amstrad :headbangdude: )

Εύχομαι καλή ανάγνωση, για το review. :)
 
Το κείμενο του τεύχους οκτώ δεν ήταν δικό μου, ήταν μάλιστα η τελευταία φορά που την στήλη επιμελούνταν ο Μιχάλης Παγανοπουλος. Και είχε γίνει μεγάλο μπέρδεμα με τα κείμενα, και δεν κατάφερε να πετύχει το εφέ που ήθελε! Το Ikari warriors το είχαμε λιώσει στο coop mode με τον αδερφο μου τσακωνομασταν κλασικά ποιος θα πάρει το τανκς κλπ, θυμάμαι μάλιστα ότι προσπαθώντας να το σπάσω είχε κρασάρει ουκ ολίγες φορές.
 
Πω πω το είχα ξεχάσει εντελώς, περάσανε και πέντε χρόνια απο τότε!
 
Βλέπω τεύχη που δεν είχα δει ποτέ!!

Απίστευτο...!? :)
 
O Λαμπρος μου εστειλε αλλο ενα. Θα ανεβει μαλλον μεχρι το βραδυ...αντε αυριο το πρωι
 
πυροβολατε συνεχώς με νεα τευχη...μπραβο σας ρε παίδες!!!
 
Πίσω
Μπλουζα