Ε.Π.Τ.Α 12 - Δεκέμβριος 1987

Πω πω!!!!Πολλά πολλά συγχαρητήρια lpotamianos...... :thumbup:
 
Ήταν πριν αναλάβω ακόμα την στήλη games service, αλήθεια ποιός ξέρει που να βρίσκεται ο Μιχάλης?

Για να σας δώσω λίγο background info, ήμουν computer freak από την ηλικία των 10 ετών (1983) όταν ο πατέρας μου μας αγόρασε έναν ZX spectrum (ο άνθρωπος είναι πολύ μπροστά: εμείς είχαμε δει μια κονσόλα με παιχνιδάκια σε κάτι ξαδέρφια μας και όταν του ζητήσαμε να μας πάρει μια, θεώρησε ότι η αγορά ενός personal computer - έτσι θεωρούσε τον spectrum - θα ήταν πιο δημιουργική). Το 1986 έσπαγα παιχνίδια στον Amstrad και προσπαθούσα να κάνω reverse engineering τον κώδικα για να μάθω ότι παραπάνω μπορούσα. Η προσθήκη άπειρων ζωών κλπ ήταν πάρεργο στην ουσία. Τότε λοιπόν, ένας κολλητός μου από το σχολείο, ο Χάρης Υφαντής, με έφερε σε επαφή με τον Μιχάλη Παγανόπουλο (είχαν κάποια συγγενική σχέση αν θυμάμαι καλά), και άρχισα να δίνω υλικό στο περιοδικό. Ο Μιχάλης είχε μεγάλο πάθος με τα adventure, όπως και εγώ με τον αδερφό μου, μάλιστα μας προμήθευσε με μια κόπια του Graphic Adventure Creator, που μόλις είχε κυκλοφορήσει και μας ώθησε να γράψουμε adventures (όπως και έγινε). Ο αδερφός μου μάλιστα, σε επόμενα τεύχη του ΕΠΤΑ δημοσίευσε έναν οδηγό για το GAC με την μορφή tutorial - δημιουργία ενός τυπικού adventure game. Μόνο που ο δαίμονας του τυπογραφείου δημοσίευσε ανακατεμένα τα τρία μέρη του tutorial (θα ήθελα να ήξερα αν κανείς αναγνώστης βρήκε κάποια άκρη...)

Στο τεύχος 12 υπάρχει και το παιχνίδι BALOON που είχα γράψει για να τεστάρω το πρόγραμμα κίνησης sprites που είχε δημοσιευθεί πριν από δύο τεύχη (αν θυμάμαι καλά) στο περιοδικό. Στην συνέχεια άρχισα να χρησιμοποιώ προσαρμόσμένες ρουτίνες που είχα κάνει reverse engineer από παιχνίδια της OCEAN. Νομίζω από το OPERATION WOLF ή από το GRYZOR, δεν θυμάμαι καλά. Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία, το BALOON όμως ήταν ένα μικρό demo που ήταν για τα κλάματα βέβαια, αναρωτιέμαι αν κανείς μπήκε στον κόπο να το πληκτρολογήσει και να το τρέξει - για να πω την αλήθεια, σκέφτομαι να το κάνω τώρα για να δω τι σκ... κώδικα έγραφα τότε!)
 
...και πάλι μπράβο για το τεύχος, και τις ωραίες αναμνήσεις σου που μοιράστηκες μαζί μας. :thumbup:
 
Συγχαρητήρια Λάμπρο... !!

περιμένουμε ό,τι μπορείς να συνεισφέρεις απο τα υπόλοιπα τεύχη του ΕΠΤΑ που διαθέτεις.

αλήθεια μπορείς να ανεβάσεις ό,τι production έχεις φτιάξει στο cpc? τα έχεις άραγε ή πήγαν στράφι όλα ???

αν σου αρέσουν ακόμη τα adventure, δες οπωσδήποτε το εξής (θέλει Γαλλικά μονάχα):

http://cpc-pja.forumactif.com/ και

http://cpc-aventure.chez-alice.fr/

μπράβο και πάλι !! :thumbup:
 
σκάναρα ένα SPRITE, θα τα πάω ένα-ένα μάλλον! Είναι μπόλικη δουλίτσα τελικά!
 
Πολυ καλή δουλειά.

Thanks mate :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα