Ε.Π.Τ.Α 13 - Ιανουάριος 1988

Εύγε! Εύγε! Εύγε! :)

Αλλά μην βγάλετε τίποτα άλλο, γιατί θα κόψω τον ύπνο! Δεν θα προλάβω να τα διαβάσω όλα - δε μου φτάνει η μέρα!!.... Το κατεβάζω και αυτό! :)

(Ότι μου έκανε ο Nemo που πόσταρε το ένα παιχνίδι μετά το άλλο, το κάνετε με τα περιοδικά! :biglaugh:)
 
Τι θυμήθηκα τώρα (κάπως off topic αλλά δεν πειράζει) :

το C.o.M. του οποίου ο χάρτης παρουσιάζεται στην "γωνιά του μεγάλου εξερευνητή" αυτού του τεύχους,

είχε παρουσιαστεί στο τεύχος 1 (εκείνο που ήταν γραμμένο καθοκληρίαν σε πολύγραφο και είχε μερικές σελίδες ανάποδα).

Μάλιστα στο τεύχος 1 υπήρχε το διασκεδαστικό διήγημα επ. φαντασίας "Κυβεριάδα (Αλτρουιζίνη)" με τον Καλοπροαιρέτιο τον ερημίτη που

αφηγείται στον κατασκευαστή Τρέρλ τις προσπάθειές του να επιβάλλει την ευτυχία με τεχνητά μέσα.

Το διήγημα αυτό που κινούνταν στα όρια κωμωδίας και φιλοσοφίας δεν είχε όμοιό του σε κανένα από τα τότε περιοδικά πληροφορικής...

Το είχα δώσει - αρκούντως παραλλαγμένο βέβαια - στην δασκάλα μου (δημοτικό ήμουν γαρ) στα πλαίσια μιας εργασίας και η γυναίκα έμεινε

εμβρόνητη με αυτά που διάβασε...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο το color of magick, χρυσή εποχη για τα adventures τότε... Όσο για αλλα τεύχη, δυστυχώς ...δεν έχω αλλα. Το μόνο που μου αφήνει μια ελπίδα είναι ένα γερό ξεκαθάρισμα στο εξοχικό όπου υπάρχουν τόνοι παιδικών βιβλίων! Ίσως ανάμεσα στον ¨πολεμο της φωτιάς και μια αρχαία έκδοση του χομπιτ (πολυ μπροστά η μάνα μου, ευτυχώς που μας τα έπαιρνε) να υπάρχει κάτι αξιόλογο! Αλλιώς το μόνο που μου μένει είναι να ξεκινήσω να σκανάρω τα παλιά heavy metal
 
Εριξα μία πρόχειρη ματιά στο τεύχος, και έπεσε το βλέμμα μου σε διαφήμιση της ραδιοφωνικής εκπομπής "Γειά σου Ελλάδα με τις κληματαριές και τα κομπιουτεράκια σου" !! (την είχαν διαφημίσει και στο Pixel όπως θα θυμάστε, μαζί με μία ακόμη ραδιοφωνική εκπομπή του υπερ-δραστήριου Λεκό).

Αραγε υπήρξε κάποιος τακτικός ακροατής αυτών των εκπομπών;

Απο games πέτυχα μερικά διαμαντάκια, όπως:

* Solomon's Key (εθιστικότατο action/puzzle game)

* Trantor (...the last stormtrooper !! Το speech έχει μείνει σε όλους αξέχαστο, όπως και το τεράστιο sprite του ήρωα. Εξαιρετική δουλειά απο τους Perry & Bruty)

* Combat School (...μόνο για νεύρα και joysticks απο ατσάλι !! Ζόρικο gameplay, καλά γραφικά & ήχος, αλλά σε γενικές γραμμές κατώτερο απο την C64 έκδοση)

* Match Day II (Ισως το δημοφιλέστερο ποδοσφαιράκι του Amstrad. Οι φίλοι της μπάλλας δεν θα μείνουν παραπονεμένοι)
 
lpotamianos είπε:
Ωραιο το color of magick, χρυσή εποχη για τα adventures τότε... Όσο για αλλα τεύχη, δυστυχώς ...δεν έχω αλλα. Το μόνο που μου αφήνει μια ελπίδα είναι ένα γερό ξεκαθάρισμα στο εξοχικό όπου υπάρχουν τόνοι παιδικών βιβλίων! Ίσως ανάμεσα στον ¨πολεμο της φωτιάς και μια αρχαία έκδοση του χομπιτ (πολυ μπροστά η μάνα μου, ευτυχώς που μας τα έπαιρνε) να υπάρχει κάτι αξιόλογο!
Προσωπικά είμαι ευγνώμων και γι' αυτά που βρήκες ήδη, καθώς και για τον κόπο που έκανες! :)

Μου χαρίζεις μια εποχή μέσα από αυτές τις σελίδες, που δε μπόρεσα να ζήσω και νιώθω πάλι σα μικρό παιδί!.... Ό,τι και να πω είναι λίγο! :thumbup:

lpotamianos είπε:
Αλλιώς το μόνο που μου μένει είναι να ξεκινήσω να σκανάρω τα παλιά heavy metal
Not a bad idea! :D

Αν μπορέσουμε και πάρουμε άδεια, τότε νομίζω ότι θα βρουν μια αξιοπρεπή στέγη στο ρετρο-μεταλλάδικο (γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε! :D ) site μας! :D
 
Πίσω
Μπλουζα