Ε.Π.Τ.Α 19 - Ιούλιος / Αύγουστος 1988

fgbrain

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
324
Αντιδράσεις
33
Σκανάρισμα: fgbrain

Αριθμός σελίδων: 68

Μέγεθος Αρχείου: 12.6 ΜΒ

Ανάλυση: 100 dpi



http://www.retromaniax.gr/files/GSO_Amstrad_issue_19.rar

Το τελευταίο τεύχος του Ε.Π.Τ.Α !!:biglaugh:

Oσες σελίδες ήταν ασπρόμαυρες, έχουν σκαναριστεί σε greyscale.

Kαλή ανάγνωση!!!
 
Εισαι θεος !!! τι λεω ?? εισαι Ημιθεος και βαλε !!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Μπράβο.....fgbrain 3,2,1..Dowload!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
fgbrain συγχαρητήρια αφενός, αφετέρου όμως θα σε παρακαλέσω να μου στέλνεις με pm τα links των τευχών για να τα ανεβάζω εγώ στον server του φόρουμ, ακολουθώντας την ομοιόμορφη παρουσίαση που τόσο καιρό έχουμε επιτυχημένα χρησιμοποιήσει.

Ο λόγος είναι απλός, αλλά σημαντικός: Αν καθένας μας αρχίσει να ανεβάζει νέα θέματα με links σε αρχεία από filesharing (που μένουν μόνο προσωρινά στους servers τους και λίγο μετά χάνονται) και τα παρουσιάζει κι από πάνω κάθε φορά και με διαφορετικό layout, σύντομα το φόρουμ θα μεταβληθεί σε ένα απέραντο μπάχαλο. Συν τοις άλλοις μετά από μερικές μέρες ή μήνες τα αρχεία θα έχουν σβηστεί στους filesharing servers και το thread θα χάνει τελείως την αξία του.

Για αυτήν την φορά λοιπόν (η οποία ελπίζω να είναι και η τελευταία), θα κάνω εγώ το edit του θέματος. Ότι άλλα τεύχη σκανάρεις μελλοντικά, στέλνε μου τα links των αρχείων με pms. Θα μου κάνεις τεράστια χάρη και θα με γλυτώσεις από άπειρο κόπο.
 
ευχαριστώ σε όλους !! :worship:

ΑΕΟΝ, κανένα προβλημα απο μένα... Εχω άλλα τρια τεύχη (11, 12 και 17) και όποτε τα σκαναρω και αυτά θα τα πουμε μεσω pm !

Αλλωστε ήθελα να ρωτήσω κιόλας σχετικά με τα προβλήματα αυτά με τα filesharing..

επίσης, -μόλις το διαπίστωσα- πρέπει να μπορείς να διορθώσεις το thread, γιατί η σωστή χρονολογία είναι 1988 !!!
 
Και μια και το ψαχνετε το θεμα - δες και το ratio του zip που χρησιμοποιεις..δεν πρεπει να ειναι το standard - κανενα προγραμμα του Linux δεν ανοιξε το αρχειο...και με βαζετε να ανοιγω windows !! :icon_cry:
 
telamonas.stokos είπε:
Και μια και το ψαχνετε το θεμα - δες και το ratio του zip που χρησιμοποιεις..δεν πρεπει να ειναι το standard - κανενα προγραμμα του Linux δεν ανοιξε το αρχειο...και με βαζετε να ανοιγω windows !! :icon_cry:
κατέβασε το winzip για linux :tease:
 
Εγώ παρόλο που κατεβάζω το αρχείο δεν μπορώ να το κάνω unzip...
 
Το αρχείο δεν γίνεται unzip απο windows με το default unzip.

Με Total Commander που δοκίμασα πάντως, άνοιξε αμέσως...
 
To μετέτρεψα στο κλασικό GRM format. Μπορείτε να το κατεβάσετε τώρα σαν αρχείο rar (αντί για Winzip 10 compression) πατώντας στο εξώφυλλο. ;)
 
Ναι telamona με windows και με winrar προσπαθούσα...

Εντάξει τώρα, με την μετατροπή του AEON όλα δούλεύουν ρολόι!!

:)
 
To ρωτησα επειδη και εγω δεν εβγαλα ακρη - ναι τωρα ειναι ολα οκ :)
 
Πόσα τεύχη είχε βγάλει το περιοδικό?

Πάντος για να πώ την αλήθεια δεν γνώριζα την ύπαρξη του περιοδικού.
 
19...το τευχος αυτο ειναι το τελευταιο που βγηκε - αντικατασταθηκε απο το SPRITE σαν λογικη συνεχεια.

Ηταν πολυ καλο - πληρως Ελληνικο με σοβαρα και εξειδικευμενα αθρα - να σκεφτεις "κλεβαμε" ιδεες πχ απο αρθρα για Pascal και τα παρουσιαζαμε στο εργαστηριο σαν δικες μας :D

Καλες εποχες, προ RAM και λοιπων "διαφημιστικων" εντυπων.
 
Αχχχχχ τι μου θυμίσατε :sad:

Την εποχή εκείνη ετοίμαζα εργασίες στο Πολυτεχνείο σε Turbo Pascal και υπάρχουν σε κάποια τεύχη αρθράκια και υπορουτίνες για ταξινόμηση , για γρήγορη πρόσβαση στην κάρτα οθόνης , εύκολα menu κλπ ... Υπάρχουν αρκετά μέσα στα διάφορα τεύχη. Τα άρθρα θα τα βρείτε με το όνομά μου , Γιώργος Βαρθαλίτης , χωρίς ... καλλιτεχνικά ψευδώνυμα :)

Βιβλιογραφία : Turbo Pascal Programmer's Library . Ακριβό για τα τότε δεδομένα αλλά διαμάντι .
 
Πίσω
Μπλουζα