Ε3 2016

Νομιζω οτι το στοιχημα ειναι περισσοτερο στο VR. Θα υπαρχει κοσμος του χρονου που θα θελει να δωσει απλα 499 και να παρει ενα 6 TF κουτι που θα ειναι VR ready. To ASUS VR PC παει γυρω στα 2 χιλιαρικα αυτη τη στιγμη.

Το καλο ειναι οτι μιλαμε για 4.5 φορες ισχυροτερη κονσολα απο το One και σε διαστημα 4 ετων που θυμιζει παλιες καλες εποχες :)
 
Wally είπε:
Νομιζω οτι το στοιχημα ειναι περισσοτερο στο VR. Θα υπαρχει κοσμος του χρονου που θα θελει να δωσει απλα 499 και να παρει ενα 6 TF κουτι που θα ειναι VR ready. To ASUS VR PC παει γυρω στα 2 χιλιαρικα αυτη τη στιγμη.
Το καλο ειναι οτι μιλαμε για 4.5 φορες ισχυροτερη κονσολα απο το One και σε διαστημα 4 ετων που θυμιζει παλιες καλες εποχες :)
Στα τελευταια νεα βλεπω οι ιδιοι αρχισαν να αναιρουν καποια πραγματα οσον αφορα τις ανανεωμενες κονσολες. Οπως δηλωσε ο Spencer δεν υπαρχει λογος να παρει κανεις το Scorpio αμα δεν εχει 4K tv κ.α.

Δεν πειραζει καλα ειμαστε και με το DC :p
 
Ειδα αρκετα games τις Ε3 δεν με εντυπωσιασε τιποτα..και τα γραφικα στα παιχνιδια δεν βλεπω να εχουν καποιες μεγαλες διαφορες απ τα xbox 360 και ps3 για να τα πω νεας γενιας!η χειροτερη γενια για μενα.
 
Γυρισε παιδικος φιλος απο την E3 πριν λιγες μερες και συζητησαμε πολυ ωρα επι αυτου. Ειχε παει και το 2013 και εχει μια καπως σφαιρικη αποψη βαση και της παλαιοτερης εμπειριας του.

Λιγο πολυ τα πραγματα πως εχουν στην εκθεση καθεαυτου ειναι γνωστα, ωστοσο αυτο που σπανιως αναφερεται, ειναι πως ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος, αν οχι ακαταλληλος για τις αναγκες της εκθεσης αλλα και φυσικα των επισκεπτων. Η μεση αναμονη για να δεις κατι απο κοντα ειναι περιπου μια ωρα, οπου υπο συγκεκριμενες περιπτωσεις (πχ Zelda) ξεπερνουσε τις πεντε ωρες!!!

Ο κοσμος ειναι απειρος, παντου και παντα. Το αθανατο Ελληνικο πνευμα τους ευλογησε να περιμενουν καπου για να δοκιμασουν η να δουν καποιο παιχνιδι, ακομα και οταν επεμεναν πως τελειωσε το οριο των επισκεπτων για εκεινη την ωρα, κινηση τους οπου τους δικαιωσε πανηγυρικα.

Εντος του χωρου "παιζουν" μονο οι πολυ μεγαλοι παραγωγοι και ομαδες αναπτυξης, αδικως και κακιστως "μικροτεροι" παραγωγοι και ομαδες εχουν ισχνη - αν οχι μηδενικη παρουσια. Και ολα αυτα στην -υποτιθεται- μεγαλυτερη εκθεση βιντεοπαιχνιδιων στο κοσμο.

Θα επρεπε να υπηρχε μεταφορα της εδρας της E3, πχ στο Σαν Ντιεγκο εδω και τουλαχιστον δεκα χρονια, αν οχι δεκαπεντε. Η ολη επισκεψη και εμπειρια ειναι τουλαχιστον κουραστικη ψυχοσωματικα, και ετσι οπως ειναι η παρουσα διαμορφωση του χωρου με τον κοσμο ειναι πολυ κακη.
 
Πηγε για λογαριασμο γνωσης ιστοσελιδας του χωρου, θα του ζητησω ομως καποια φωτογραφια που δεν εχει ανεβει για την κοινοτητα!

Και ναι, καταφερε να παρει μπλουζα και νομισμα Zelda, ενω τους λεγανε διαρκως πως δεν θα πρεπει να παραμενουν στην ουρα, μιας και δεν θα μπορουσαν να εξυπηρετησουν αλλους

;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερός ο φίλος! :) Αν έχει καμιά φωτό να δούμε κι εμείς!....
 
Κακα τα ψεμματα οι κονσολες ειναι τελειωμενες απο καθε αποψη. Αυτο λενε και ειδικοι του χωρου. Δεν εχουν να δωσουν τιποτα σε σχεση με ενα καλο PC που τα κανει ολα και συμφερει. Το μελλον ειναι στα PC και στα κινητα με Linux(android iPhone) εκει θα παιζουν ολοι στο κοντινο μελλον. Αντε να δουμε αλλη μια κονσολα-pc και τελος, μετα ολοι θα βγαζουν παιχνιδια στα κινητα.
 
Εγω ελπιζω σε come back των κονσολων. Μονοδρομος για να γινει κατι τετοιο κατ εμε ειναι να υπαρξει τεραστια ισχυ σε σχεση με την τιμη και να υπαρχει ενα ξεχωρο κομματι open source για indie αναπτυξη.
 
Οτι και να κανουν το μελλον ειναι τα κινητα, θα πατας ενα κουμπακι και θα παιζεις online με εκατομμυρια παικτες, θα βαζεις ενα καλωδιο μινι hdmi και ενα ασυρματο χειριστηριο και θα γινεται κονσολα. Συν οτι ειναι τηλεφωνο, ξυπνητηρι, φωτογραφικη μηχανη, ημερολογιο, mp3 player, video player και ενα καρο αλλα.

Οι κονσολες οπως τις ξερουμε ειναι χαμενες. Οποιος πηδηξει πρωτος απο το τρενο μονο κερδισμενος μπορει να βγει
 
Shinobi είπε:
Οτι και να κανουν το μελλον ειναι τα κινητα, θα πατας ενα κουμπακι και θα παιζεις online με εκατομμυρια παικτες, θα βαζεις ενα καλωδιο μινι hdmi και ενα ασυρματο χειριστηριο και θα γινεται κονσολα. Συν οτι ειναι τηλεφωνο, ξυπνητηρι, φωτογραφικη μηχανη, ημερολογιο, mp3 player, video player και ενα καρο αλλα.
Οι κονσολες οπως τις ξερουμε ειναι χαμενες. Οποιος πηδηξει πρωτος απο το τρενο μονο κερδισμενος μπορει να βγει
Αυτό το πιστεύω κι εγώ. Ο κόσμος δεν θέλει πολλές εξειδικευμένες συσκευές, θέλει να μπορεί να τα κάνει όλα με μία. Η μόνη διαφορά είναι η ισχύ. Ενα καλό Desktop PC τα κάνει όλα και είναι πανίσχυρο ενώ ένα smartphone τα κάνει όλα και είναι φορητό. Η κονσόλα που κάνει το 1/10 από όσα κάνει ένα PC και έχει και την μισή δύναμη χωρίς να είναι φορητή ή να προσφέρει κάτι παραπάνω από το PC εκτός από τα exclusives, δεν ξέρω πως μπορεί να χωρέσει σαν επιλογή ως hardware.

Το μόνο που ίσως μπορεί να αντέξει είναι η φορητή κονσόλα, μόνο και μόνο γιατί δεν βασίζεται μόνο σε touch screen και έχει μοχλό κουμπιά ως standard, που είναι ο μόνος τρόπος να μπορείς να παίζεις τα περισσότερα genres. Αυτό υπάρχει και στα κινητά αλλά είναι extra αξεσουάρ και ο περισσότερος κόσμος δεν νοιάζεται. Οπότε μόνο και μόνο γι αυτό, η φορητή κονσόλα μπορεί να επιζήσει.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα τα καλα κινητα 300+ ευρω πρεπει να ειναι κοντα σε ισχυ με ps3 αν δε το εχουν περασει κιολας. Οσο για χειριστηριο υπαρχουν ενα σωρο, ipega πχ και αλλα. Συν οτι παιρνει ασυρματο και μπαινει και στη τιβι. Με ενα κινητο 100-150 ευρω τωρα παιζεις ολα τα emulators και psx και D's συν τα παιχνιδια του android. Το μονο που τους μενει ειναι οι αποκλειστικοτητες ειδικα η Nintendo που εχει τα πιο πολλα και τα πιο καλα.
 
Πάντως αν εξαιρέσουμε τους emulators, για gaming σαλονιού στην TV δεν κάνουν τα κινητά/android devices και ας μπορούν να συνδεθούν. Και PS4 ισχύ να είχαν. Γιατί απλά τα παιχνίδια που έχουν δεν συγκρίνονται με τίποτα με αυτά που βγαίνουν για PC/Consoles και ειδικά τα exclusives.

To να πάρω ένα παιχνίδι που έχει σχεδιαστεί απλά για να σκοτώνεις την ώρα σου στην στάση του λεωφορείου και να το παίξω στην 40 ιντσών τηλεόραση και το βαρβάτο ηχοσύστημα δεν έχει νόημα. Σχεδόν το σύνολο των smartphone games που έχω παίξει έχουν αυτή την φιλοσοφία. Ευκολοχώνευτα, "casual" παιχνίδια που δεν δίνουν καμία σημασία στον ακριβή έλεγχο. Ετσι απλά για να περνάς την ώρα σου.

Ενώ στην κονσόλα θα παίξω κάτι όχι για να σκοτώσω την ώρα μου αλλά για να την αξιοποιήσω. Εκει δεν παίζω γιατί βαριέμαι και δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω, μπορεί να έχω να κάνω κι άλλα πράγματα αλλά επιλέγω να παίξω γιατί τα console/PC games με ψυχαγωγούν. Εκεί θα παίξω ένα Dark Souls, ένα Witcher, ένα GTA5. Games που ευχαριστιέμαι για την εμπειρία που προσφέρουν και όχι απλά για να γεμίσω τον νεκρό χρόνο στο τρένο ή περιμένοντας την σειρά μου στην τράπεζα.

Οταν λοιπόν τα games στα κινητά φτάσουν αυτά τα επίπεδα και μπορείς να έχεις και ακριβή έλεγχο χωρίς input lag κλπ, το ξανασυζητάμε.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα το μελον ειναι να βαζω το hdmi στο κινητο και μετα στην τηλεοραση και να παιζω τα παιχνιδια ετσι τοτε θελω να μεινω στο παρελθον και να ειμαι οπισθοδρομικος.Επειδη ομως κανενα κινητο δεν προκειται ποτε να αντικαταστησει καμια κονσολα θα συνεχισω να παιζω αραχτος στην καναπεδαρα και να γουσταρω.Οσο για της κονσολες οι εταιριες περασαν τελικα αυτο που ηθελαν και οι κονσολες εγιναν PC σε κελυφος απο κονσολα γιατι και τα ps4 και xbox one PC ειναι και μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα παρτε και μια αναβαθμηση και αγοραστε ξανα την ιδια κονσολα χωρις τιποτα το διαφορετικο με απλα καλητερα specs και ευτυχως με ολο αυτο δεν συμφωνουν ολοι γιατι υπαρχουν third party εταιριες που τους αρεσε αυτο και αλλες που δεν τους αρεσε.Eυτυχως η ΝINTENDO φαινεται να καταλαβε πως δεν υπαρχει χωρος στην αγορα για τριτο παικτη με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστηκα pc δηλαδη σε κουτι απο κονσολα και παλι θα εχει κατι το διαφορετικο το NX συν την απαραιτητη ισχυ ομως ωστε να μην κανει το ιδιο λαθος με το Wii U και βλεποντας ολα αυτα τα στεγανα και την μυστικοπαθεια που κανενας δεν ξερει απολυτως τιποτα αλλα και τα λογια του miyamoto πως δεν εδειξαν τιποτα απο το ΝΧ γιατι φοβηθηκαν μην κλεψουν της ιδεες τους οι ανταγωνιστες ειμαι σιγουρος πως στο ΝΧ θα δουμε πολλα και ενδιαφεροντα.Αν τελικα καταφερουν και κανουν πραξη ενα θεμα που παρακολουθω πολυ στενα εδω και μηνες για αναβαθμηση της κονσολας με απλη αγορα καποιου περιφεριακου και οχι νεας κονσολας οπως τα xbox one-scorpio και ps4-neo τοτε θα δουμε μεγαλα πραγματα και οσον αφορα το gaming και οσον αφορα την τσεπη μας.Ο ασκος του αιολου ανοιξε παντως με τα scorpio και neo και ευχομαι τουλαχιστων ολοι αυτοι που χαρηκαν και πανηγυριζαν να μην το μετανιωσουν πικρα ολο αυτο.
 
Αν δε γινει κανενα 8ο θαυμα να τους σωσει η Nintendo με καμια κονσολα που θα διαβαζει τη σκεψη η τιποτα παρομοιο, προβλεπω η επομενη γενια να ειναι η τελευταια που θα βγει. Απο κει και μετα παντα θα εχουμε συσκευες για διασκεδαση απλως θα ειναι πιο εξυπνες και θα τις βαζεις στη τσεπη και θα φευγεις, και θα τα κανουν ολα αντι για ενα κουτι που θα καθεται διπλα στη τηλεοραση με ενα καρο καλωδια και κουτια απο παιχνιδια με cd που εχουν ημερομηνια ληξης διπλα του. Κι εγω θελω να ξαναπαω στο μαγαζι να παρω παιχνιδια σε κουτια για αμιγκα αλλα ο κοσμος προχωρα οπως και η τεχνολογια. Ο κοσμος παντα γουσταρει το νεο και το πιο ανετο.
 
Οι φωτός είναι σούπερ! Ε, ρε πώς θα ήθελα να ήμουν κι εγώ εκεί! Ευχαριστούμε το φίλο σου & εσένα! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα