Ζήτω το Ελληνικό τραγούδι (1986 ΕΡΤ)

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Ζήτω το Ελληνικό τραγούδι (1986 ΕΡΤ)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ζήτω_το_ελληνικό_τραγούδι_(1986)

Θυμάστε αρκετοί φαντάζομαι, το Διονύση Σαββόπουλο να παρουσιάζει αυτή τη μουσική εκπομπή! (Δεν μπορώ να προσδιορίσω χρονολογία, ίσως 1987).

Μου έχει μείνει στο μυαλό το τραγούδι των τίτλων :

"Ζητώ το ζητώ, το Ελληνικό τραγούδι

Ζήτω το Ελληνικόοοοο Τραγούδι!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή! Νομίζω ότι θυμάμαι και μια κόντρα του Σαββόπουλου με τον Σάκη Μπουλά! Χαμός είχε γίνει τότε....
 
έχουν μείνει πολύ ωραίες διασκευές αγαπημένων τραδουγιών από εκείνες τις εκπομπές.. Φαντάζομαι πως θα κυκλοφορεί και cd..

από τις εξαιρετικές περιπτώσεις που υπήρξε ο σωστός άνθρωπος στην σωστή θέση..
 
Μερικές από τις παραπάνω εκπομπές τις έχει "ανεβάσει" η ΕΡΤ στο Οπτικοακουστικό Αρχείο της. Αν ψάξετε εκεί θα βρείτε και μερικές άλλες ενδιαφέρουσες μουσικές εκπομπές της δεκαετίας του '80, όπως η Πρόβα.
 
Από τις αγαπημένες μου μουσικές σειρές...

Ο Σαββόπουλος στον τομέα έντεχνο έκανε εκπληκτική δουλειά.

Νομίζω πως στην τελευταία του παρουσίαση είχαν πει το "Καλοκαιράκι" των Φατμέ (ή του Πορτοκάλογλου) με τη συμμετοχή των καλύτερων Ελλήνων τραγουδιστών. Και κάποια στιγμή, στο αποκριάτικο σώου είχε συμπεριλάβει

το σατυρικό "Ανέβηκα στη λεμονιά.. " και το "Κοκοράκι...".

Νομίζω πως τα τραγούδια αυτά είχαν κυκλοφορήσει και σε δίσκο.

Πολύ όμορφο και ευχάριστο περιβάλλον.
 
Την Κυριακή, η Ελευθεροτυπία θα έχει δύο CDs με ηχογραφήσεις (29 τραγούδια), από την εκπομπή του Σαββόπουλου.

Στη αρχή μόλις είδα τη διαφήμιση νόμιζα πως θα ήταν DVDs, με αποσπάσματα απ'την εκπομπή και χάρηκα περισσότερο, αλλά και τα CDs δεν είναι και άσχημα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα μου έχει μείνει ένα ρομπότ που είχε...
 
Από το 1985-86. Τίτλοι της εκπομπής.

[edit] This video is unavailable. Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' ένα επεισόδιο της εκπομπής εφανίστηκε το "τσοπανόπουλο άπ' τη Σαλονίκη" ντυμένος βοσκός!
 
Δύο βιντεάκια που έχω εντοπίσει στο youtube εδώ και καιρό. Μια και υπάρχει thread.

Με Τζίμη Πανούση

[edit]


"ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΕΡΤ ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΥ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]


Με Καρβέλα και Χουάν Ρότσα!

[edit]


"Ο ΡΟΤΣΑ ΣΤΟ ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαίο το βιντεάκι με Καρβέλα και Ρότσα!!!! :D

Να'σαι καλά...
 
..καποια στιγμη θ ανοιξω το στομα μου για ολα τα καραγκιοζιλικια που εγιναν τοτε για να επιβληθει το(οτι να ναι)ελληνικο τραγουδι εκεινη την περιοδο..

και δεν εχει να κανει με πολιτικες περιοδους κλπ αλλα με "ιερες αγελαδες"

της τεεεεεεεεεχνης και του πολιτισμουυυυυυυυυυυ.... που μετα το 74 τα χαν βαλει με τους

"γιεγεδες"και τα "ακαταλαβιστικα"...

βεβαια σ αυτο που δεν καταφεραν ,τους εβαλαν τα γυαλια μαθητευομενοι καναλαρχες σε ελαχιστο χρονο, και πηραν και την πιττα και τον...σκυλο κι εφυγαν.

για οσους δεν καταλαβαν θα επανελθω σε ειδικο θρεντ,οταν εξοργιστω αρκετα..
 
(Eχουν να σβηνουν οι mods... :D )
 
αν σκαναρω αρθρα απο τυπο της εποχης,καθως και "συνεντευξεις"χωρις δικα μου σχολια...?

θα σας εξοργισω πιο πολυ,καθως πολλοι τα αγνοουν...
 
Αδημονούμε να τα διαβάσουμε... δε φαντάζεσαι πόσο...
 
ο χαρρυ κλυν τραγουδαει το λαιστερα στο Ζήτω το Ελληνικό τραγούδι

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι οτι ο Σαββοπουλος ειχε κανει και διαγωνισμο για νεα ταλεντα. Ειχαν βγει 2 νικητες. Η μια ξεχαστηκε. Ο αλλος νικητης ηταν ενας ψηλολιγνος πιτσιρικας με ενα τραγουδι που μου ειχε αρεσει πολυ. Λεγοταν "Φανη"... Kι ο πιτσιρικας φυσικα Βασιλης Καζουλης..
 
Η Άννα Βίσση στο στούντιο "τραγουδάει" το Σε Πόσα Ταμπλό

[video=youtube_share;UexjSHWz0JY]

 
attachment.php
περιοδικο Κατερινα του 1986 (συμφωνα με πωλητη)3.JPG
 
don dokken είπε:
..καποια στιγμη θ ανοιξω το στομα μου για ολα τα καραγκιοζιλικια που εγιναν τοτε για να επιβληθει το(οτι να ναι)ελληνικο τραγουδι εκεινη την περιοδο..
Ανοιξες το θεμα;
 
Πίσω
Μπλουζα