Ζελές για τα μαλλιά

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
"Μην το φατε λουστειτε" παραφραση της γνωστης ατακας.

Απο τα πρωτα Τζελο αν και το αποτελεσμα ηταν ολιγον πιο λιπαρο απο το επιθυμητο.

Ισως να eφταιγαν και τα μαλλια . :xm:

.

.

.

Οι παλαιοτεροι βαζαν λεμονακι στα μαλλια ,μιλαμε για 60ς-70ς.

Το εχετε δοκιμασει;; :D

15046.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν κάνω λάθος, το λεμόνι στα μαλλιά το χρησιμοποιούσαν για λακ. Η μπριγιαντίνη αντικαταστάθηκε απο το ζελέ.

Το συγκεκριμένο ζελέ, το είχα δοκιμάσει. Δεν μπορώ να πω πως με είχε ενθουσιάσει...
 
Πωπωωω ! Το συγκεκριμένο της φωτογραφίας το έβαζα!

Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία ήταν μοβ με ασημένια γράμματα.

Πάντως πιστεύω ότι τότε ήταν λίγο πιο καλής ποιότητας (από θέμα συστατικών και χημικών στοιχείων) και μην μου πείτε ότι δεν βάζουν μέσα τέτοια...

Τι να πεις ! Τότε είχα μαλλί τζίβα που λένε και από τότε που βγήκαν όλα αυτά σιγά σιγά καράφλιασα :D Δεν βαριέσαι όμως....

Να είναι καλά ο Ζουγανελης με το γνωστό ρετρό ρητό " Μπορεί να μην έχω πολύ μαλλί να χτενίζω άλλα έχω πολύ καράφλα να χαϊδεύω"

αααα... Και κατι άλλο, Ο πάππους μου παντα μου έλεγε όταν είχανε πρώτο βγει αυτά τα προϊόντα (next generation) για εκείνον που χρησιμοποιούσε μπριγιαντίνη, ότι θα μου πέσουν τα μαλλιά και τελικά δίκιο είχε άλλα δεν τον άκουγα!! Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι από εδώ θα είχαν το ίδιο κήρυγμα από κάποιον μεγάλο για τα τζελ.
 
Μικρός είχα χρησιμοποιήσει τα κλασσικά μη επώνυμα βαζάκια ζελέ για τα μαλλιά που είχαν και διάφορα έντονα χρώματα και μύριζαν πολύ.

Κάποια στιγμή όμως χρησιμοποίησα και μπριγιαντίνη, συγκεκριμένα αυτήν τη πολύ γνωστή

15049.jpg

της οποίας το όνομα το άκουσα και σε παλιά ελληνική ταινία!

Συγκεκριμένα ο Κωνσταντίνου είχε πει "Θα σου δώσω λεφτά να πάρεις ότι θες, ακόμα και μπριλκρήμ!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στο "Μινι φουστα και καρατε" ο Βογιατζης την ωρα που φουνταρει απο το παραθυρο, κανει σουρεαλ παυση με την ατακα "Ξεχασα να βαλω Μπρυλ Κρημ" και συνεχιζει
 
Wally είπε:
Και στο "Μινι φουστα και καρατε" ο Βογιατζης την ωρα που φουνταρει απο το παραθυρο, κανει σουρεαλ παυση με την ατακα "Ξεχασα να βαλω Μπρυλ Κρημ" και συνεχιζει

:D :D :D :bow:

Wally το σχόλιο σου είναι άπαιχτο!!!

Και μονό που θυμάμαι την σκηνή γελαω!!!

Είμαι και στο γραφείο τώρα και με κοιτάνε καλά καλά να χασκογελάω!!!
 
αν βάλεις πολύ ζελέ στα μαλλιά, μετά δεν χτενίζονται εύκολα...μου άρεσε πάντως το ζελέ στα μαλλιά...
 
Respect στο "λαϊκό" του τίτλου, "ζελές" !
 
  • Like
Reactions: PT8
circleag είπε:
Πωπωωω ! Το συγκεκριμένο της φωτογραφίας το έβαζα!


Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία ήταν μοβ με ασημένια γράμματα.

Πάντως πιστεύω ότι τότε ήταν λίγο πιο καλής ποιότητας (από θέμα συστατικών και χημικών στοιχείων) και μην μου πείτε ότι δεν βάζουν μέσα τέτοια...

Τι να πεις ! Τότε είχα μαλλί τζίβα που λένε και από τότε που βγήκαν όλα αυτά σιγά σιγά καράφλιασα :D Δεν βαριέσαι όμως....

Να είναι καλά ο Ζουγανελης με το γνωστό ρετρό ρητό " Μπορεί να μην έχω πολύ μαλλί να χτενίζω άλλα έχω πολύ καράφλα να χαϊδεύω"

αααα... Και κατι άλλο, Ο πάππους μου παντα μου έλεγε όταν είχανε πρώτο βγει αυτά τα προϊόντα (next generation) για εκείνον που χρησιμοποιούσε μπριγιαντίνη, ότι θα μου πέσουν τα μαλλιά και τελικά δίκιο είχε άλλα δεν τον άκουγα!! Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι από εδώ θα είχαν το ίδιο κήρυγμα από κάποιον μεγάλο για τα τζελ.




ΝΑΙ!!!! Χρησιμοποιούσα και αυτό... :D

[edit]Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Ξέχασε να βάλει Μπρυλ κρημ" ήταν ατάκα από διαφήμιση. Τη θυμάστε? Δεν ξέρω αν ήταν μία ή σειρά διαφημίσεων με διαφορετικό "σενάριο" αλλά την ίδια κατάληξη (ο ήρωας έφευγε από το σπίτι χωρίς Μπ.Κρ., κάτι γινόταν οπότε γύριζε σπίτι για να βάλει και ο "αφηγητής" μας έλεγε "Ξέχασε να βάλει Μπρ. Κρ."). Είχε γίνει σχεδόν παροιμιώδης έκφραση τότε. Κανονικά λοιπόν ο Βογιατζής θα έπρεπε όχι απλώς να σταματάει να πέφτει, αλλά να αναστρέφει την πορεία του (ώστε να μπει μέσα και να βάλει Μπρ. Κρ. και να ξαναφουντάρει).

Χε χε, πληροφοριακά, ο elephadas δεν χρησιμοποίησε ποτέ κανενός είδους ζελέ ή άλλο τέτοιο προϊόν και, παρά το ότι ήδη πριν ένα μήνα μπήκε στην 7η δεκαετία του, διαθέτει ακόμη πλούσια (και ανυπότακτη) κόμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχε στα σούπερ μάρκετ μέχρι και στα ψιλικατζιδικα της γειτονιάς σας...

images


 
@Always Somewhere
Πρόκειται για το πιο άθλιο ζελέ που έχω βάλει στα μαλλιά! Μυρίζει κάτι σαν φράουλα και όταν στεγνώσει αφήνει κάτι λευκά σημάδια.
Πρώτη φορά το έβαλα στις απόκριες του 1985 όταν ντύθηκα punk!!!
 
Tι ταλαιπωρία έχουν φάει τα μαλλιά από αυτά τα ζελέ.... εκτός του ότι τα μαλλιά γίνονταν σκληρά σαν άχυρα , σου έμενε και ένα πράγμα στο κεφάλι σαν πιτυρίδα.
 
Το Βαζακι πάντως φωσφοριζε ακόμα και στο σκοτάδι και όταν το άνοιγες μύριζε έντονα κάτι σαν φράουλα.

Επίσης είχα την υπόνοια ότι κάτι ζεί εκεί μέσα. :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμαμαι μπουκαλακι με μπριγιολ. Καμινι και οικοδομη, ο πατερας μου, ο μαστρο Αντωνης, αλλα η χωριστρα αλφαδι, δεν ξεφευγε χιλιοστο. Εγω παλι σαν τηνειτζερ δεν πολυχρισημοποιουσα τετοια προιοντα, γιατι σαν αληταμπουρακος ηθελα το τσουλουφι, η φραντζα να ανεμιζει. Ισως γι αυτο και τωρα σαν πουρειτζερ δεν εχω χασει τριχα.
 
Πίσω
Μπλουζα