Ζελεδάκια

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
616
θυμηθηκα κατι ζελεδακια που επαιρνα παλιοτερα απο το ψιλικατζιδικο ηταν μια φιγουρα γνωστου παιδικου ηρωα απο ζελε σε μια διαφανη πλαστικη αναγλυφη θηκη με ενα ναυλον χαρτακι απο πισω που το τραβουσες για να φας το ζελεδακι το οποιο ειχε χρωμα πρασινο μπλε και κοκκινο σε καποια σημεια η θηκη που εμενε γινοταν ωραιοτατη θηκη για να φτιαχνεις παγακια μετα εκανε 50 δραχμες τοτε δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα ειχε μια χαρακτηριστικη γευση και δεν πρεπει να ηταν και απο τα πιο υγειινα σνακ που κυκλοφορυσαν για να πω την αληθεια
 
Θυμαμαι κατι τετοια ζελεδακια που το χαρτακι απο πισω ηταν μπλε, τα ζελεδακια ηταν πολυχρωμα και το σχημα ηταν σαν τερατακια. Τα εκανα και εγω καλουπι για παγακια μετα, δεν ξερω αν λεμε τα ιδια.
 
Ajax87 είπε:
Θυμαμαι κατι τετοια ζελεδακια που το χαρτακι απο πισω ηταν μπλε, τα ζελεδακια ηταν πολυχρωμα και το σχημα ηταν σαν τερατακια. Τα εκανα και εγω καλουπι για παγακια μετα, δεν ξερω αν λεμε τα ιδια.
ναι ειχαν πολλα σχεδια τερατακια εξωγηινους η γενικα σχεδια με cartoon νομιζω οτι τα εβγαζε η chupa chups αν δεν κανω λαθος τα ιδια λεμε λογικα τα πουλουσαν ενα ενα
 
Πωπωωω...ακριβώς γι αυτά συζητούσα χτες με την αδελφή μου και έχω φάει το ίντερνετ να βρω μια τους φωτογραφία!Θυμάται κανείς επίσης κάτι καραμελάκια,ούτε πολύ σκληρά ούτε πολύ μαλακά,πολύχρωμα (πορτοκαλί,κίτρινα και πράσινα θυμάμαι) και είχαν σχήμα πεταλούδας που ήταν σε μία μπλε κουτάκι χάρτινο σαν απο τσίχλες ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ προσωπικά τα θυμάμαι! Νοστιμότατα!

an8hmpot είπε:
Πωπωωω...ακριβώς γι αυτά συζητούσα χτες με την αδελφή μου και έχω φάει το ίντερνετ να βρω μια τους φωτογραφία!Θυμάται κανείς επίσης κάτι καραμελάκια,ούτε πολύ σκληρά ούτε πολύ μαλακά,πολύχρωμα (πορτοκαλί,κίτρινα και πράσινα θυμάμαι) και είχαν σχήμα πεταλούδας που ήταν σε μία μπλε κουτάκι χάρτινο σαν απο τσίχλες ?
 
Αυτο που θυμαμαι σιγουρα ειναι οτι σαν ζελεδακι ,ηταν αρκετα μαλακο...

Δηλαδη,αρκετα πιο μαλακο απο, π.χ. τα Haribo. Kαι εβγαιναν σε διαφορα 'θεματα' και 'σχεδια', μεχρι και ninja!

Chupa chups δεν νομιζω, καποια μικροτερη εταιρεια,μαλλον...
 
an8hmpot είπε:
Πωπωωω...ακριβώς γι αυτά συζητούσα χτες με την αδελφή μου και έχω φάει το ίντερνετ να βρω μια τους φωτογραφία!Θυμάται κανείς επίσης κάτι καραμελάκια,ούτε πολύ σκληρά ούτε πολύ μαλακά,πολύχρωμα (πορτοκαλί,κίτρινα και πράσινα θυμάμαι) και είχαν σχήμα πεταλούδας που ήταν σε μία μπλε κουτάκι χάρτινο σαν απο τσίχλες ?
αυτα εννοεις;

attachment.php
πηγη

397299_369583259721868_1997888853_n.jpg
 
tutti frutti

katerinak είπε:
Ρεεεε με πέθανες!!Αυτά είναι ναι!Να 'σαι καλά...τι μου θύμησες!Ρωτούσα τη μητερα μου μετά τη δουλειά της αν μου είχε φέρει κάτι (κακομαθημένο! :p ) και εβγαζε αυτά απο την τσάντα της!!
 
Καλά τα Tutti Frutti ήταν πολύ νόστιμα. Θυμάμαι μια φορά στο δημοτικό την ώρα που έγραφε η δασκάλα στον πίνακα πετούσαμε από τη μια μεριά της τάξης στην άλλη τα παραπάνω καραμελάκια.
 
Με έκπληξη τα είδα σήμερα στο περίπτερο. Κυκλοφορούσαν μέχρι και σήμερα? Δεν ήταν παλιά καθώς είχαν ημερομηνία λήξης 2016. Χώρα προέλευσης Σλοβακία.
 
θανος είπε:
θυμηθηκα κατι ζελεδακια που επαιρνα παλιοτερα απο το ψιλικατζιδικο ηταν μια φιγουρα γνωστου παιδικου ηρωα απο ζελε σε μια διαφανη πλαστικη αναγλυφη θηκη με ενα ναυλον χαρτακι απο πισω που το τραβουσες για να φας το ζελεδακι το οποιο ειχε χρωμα πρασινο μπλε και κοκκινο σε καποια σημεια η θηκη που εμενε γινοταν ωραιοτατη θηκη για να φτιαχνεις παγακια μετα εκανε 50 δραχμες τοτε δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα ειχε μια χαρακτηριστικη γευση και δεν πρεπει να ηταν και απο τα πιο υγειινα σνακ που κυκλοφορυσαν για να πω την αληθεια
ας υποθεσουμε οτι ηταν καπως ετσι,απλα για να εχουν μια ιδεα οσοι δεν τα γνωριζουν:

10155311_483731361754652_1607781464_n.jpg

η φωτο προερχεται απο εδω

φυσικα η συσκευσια δεν ειναι αυτη που ηταν τοτε,η φωτο μπορει να ειναι απο προϊον που κυκλοφορησε μονο στο εξωτερικο

για τα ζελαδακια που λες εσυ Θανο: τα θυμαμαι και νομιζω οτι εχω ακομη 1-2 συσκευασιες (αν δε μου πεταξαν την τσαντα..) χωρις το ζελε βεβαια,η γευση τους δε μου αρεσε καθολου απλα τα αδειασα και γεμισα το καλουπι τους με πλαστελινη
 
Oμολογω πως δεν μου αρεσαν ποτε τα ζελεδακια. Ειδικα οταν με κερνουσαν καραμελες-ζελεδακι

δεν τις ετρωγα, εννοω αυτες image.jpg

(εικονα απο http://www.tlife.gr)

Τωρα αρχισα ομως να εχω αγαπη για τα ζελεδακια haribo. Δεν ειναι βεβαια καθολου υγιεινα αλλα μια στο τοσο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα