Ζητηση 6128 disk drive

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Υπάρχει κανένα καινούργιο drive για 6128 καθώς και καμιά δισκέτα με παιχνίδια? Ξέρει κανένας πως μπορούμε να βάλουμε παιχνίδια από τον emulator σε 3 δισκέτα και να τρέξει στον 6128(πολλά ζητάω εε??)
 
μα νομίζιω οτι μπορείς να συνδέσεις σχετικά εύκολα ενα 3 1/2 drive στον Amstrad
 
Καινούριο drive???κοίτα στο ebay αλλά καινούριο πολυ δύσκολα...

Δισκέτες υπάρχουν...Τις έχουν συλλέκτες και στον Ελληνικό χώρο...Γύρο στα 5 ε μία!
 
paides xerei kanenas pou poulane to kalodio pou sindeei ton 6128 me 3.5 disk drive??
 
βασικά δεν νομίζω να το πουλάει κανείς πλέον...

μόνος σου θα το φτιάξεις απο καλώδιο για PC!

δυο διακόπτες χρειάζεσαι (ένα για side switch και ένα για ΑΒΒΑ switch)

και μια γείωση για το σήμα RDY (ready)

και πρέπεις να φροντίσεις για +5V τροφοδοσία (το δικό μου παίρνει ρεύμα μέσα απο το cpc μου)...
 
Έχω ένα χαλασμένο ιμάντα στο drive του 6128 μου..τι χαλασμένος σαν πλαστελίνη έγινε..γνωρίζει κανείς τι μέγεθος ιμάντα θα πάρω?
 
Ακμάκα, μπορώ να σου παραγγείλω εγώ έναν από ΕΒΑΥ. Κοστίζει γύρω στα 5€ με τα μεταφορικά.

Ιδού!
 
Rygar είναι ιδικό το λαστιχάκι? Γιατί ίσως να δουλέψει με κάποιο άλλο..ξέρεις κάτι επί του θέματος?
 
Κοίτα, εγώ το είχα δουλέψει με λαστιχάκι περιτυλίγματος φέτας :D

Αρχικά κάτι δε μου πήγαινε καλά με την ανάγνωση δισκετών, π.χ. έβαζα το Renegade και άλλοτε κόλλαγε στην εκκίνηση του παιχνιδιού εμφανίζοντας σκουπίδια στην οθόνη ,και άλλοτε μόλις εκανα RUN εμφάνιζε μήνυμα για Read error. Είπα εξ αρχής να το δουλέψω λίγο με τον ψευτοιμάντα, αλλά μετά από κάτι τέτοια αποφάσισα να το αλλάξω. Το συγκεκριμένο λαστιχάκι είναι ειδικό, από την άποψη ότι έχει συγκεκριμένη ελαστικότητα και συγκεκριμένο φάρδος. Πιστευω ότι αξίζει να πάρεις, και μάλιστα 2 όχι ενα, καλου κακού. Προτού το τοποθετήσεις καθάρισε καλά το μικρό αξονάκι καθώς μάλλον θα έχει απομεινάρια. Ο Gtsamour ανοιξε το φλοπυ του +3 και έψαχνε να το βρει, και τελικά είχε τυλιχτεί όλο γύρω από κεί. :eek:
 
Χα χα χα..ακριβώς το ίδιο έγινε και σε μένα..Αύριο θα πάω να αγοράσω κανένα παρόμοιο αν δεν δουλέψει θα σου πω να μου φέρεις κανένα..πεντε έξι... :D Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!
 
Τελικά σήμερα το μεσημέρι πήγα σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και βρήκα ακριβώς τους ίδιους ιμάντες..Πήρα δυο διαφορετικά μεγέθη και τοποθέτησα τον ένα στο drive...δούλεψε άψογα.δουλεύει τέλεια και μάλιστα έπαιξα και τα αγαπημένα μου παιχνίδια όπως το gunfright bombjack και άλλα.Τον ιμάντα τον αγόρασα 0,50 λεπτά τον ένα και αύριο θα πάω να πάρω άλλους 10...Όποιος δεν μπορεί να βρει και θέλει εδώ είμαι!!!ΟΕΟ...ΟΕΟ που είναι το λαστιχάκι?ΟΕΟ!!! :D
 
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Η αλλιώς 5€ από το ΕΒΑΥ για έναν. :eek:

Κύριοι.....είμεθα μέγιστοι κώτσοι :D
 
Bαλε φωτο Αkmakas να δουμε περι τινος προκεται για να εχουμε μια ιδεα τι να ψαξουμε και τι να ζητησουμε ,βαλε και κατι διπλα για τις διαστασεις.
 
Λοιπόν..αυτός είναι ο ιμάντας..δυο περίπου χιλιοστά πάχος και περίπου 6 εκατοστά μήκος...δεν είναι δύσκολο να βρεις....πάρε διάφορα μεγέθη κάποια πάνω κάτω δουλεύουν super...

83151749kp5.jpg
 
που ακριβώς τα βρίσκουμε αυτά τα λαστιχάκια;;
 
Γειά σας retroφίλοι μου... έχω και εγώ έναν Amstrad cpc6128 από το 1987 και δουλεύει μια χαρά. Εχω αλλάξει ιμάντα 2 φορές, αλλά έχω και ένα άλλο πρόβλημα εδώ και χρόνια! Ενώ το drive διαβάζει κανονικά, δεν μπορεί να γράψει! Μου βγάζει πάντα ότι οι δισκέτες είναι write protected! Εχω κάνει καμία πατάτα?
 
Stanfromgreece είπε:
Γειά σας retroφίλοι μου... έχω και εγώ έναν Amstrad cpc6128 από το 1987 και δουλεύει μια χαρά. Εχω αλλάξει ιμάντα 2 φορές, αλλά έχω και ένα άλλο πρόβλημα εδώ και χρόνια! Ενώ το drive διαβάζει κανονικά, δεν μπορεί να γράψει! Μου βγάζει πάντα ότι οι δισκέτες είναι write protected! Εχω κάνει καμία πατάτα?
Εχεις χασει το write protect pin που ειχε το 3" drive σου. Προφανως καπου θα επεσε καθως αλλαζες τον ιμαντα (αρκει μονο να γυρισεις το drive αναποδα για να βγει το pin). Το pin μοιαζει σαν μια μικρη προκα.
 
Πίσω
Μπλουζα