Ζιγκ-Ζαγκ

Kabouridis

RetroWannaBe
Joined
21 Νοέ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
11
Ένα πολύ ωραίο συγκροτιματάκι ήταν οι Zιγκ Ζαγκ οι οποίοι μας χάρισαν πολλές επιτυχίες την δεκαετία του 80 και του 90 που έμειναν διαχρονικές κι αγαπήθηκαν πολύ από τον κόσμο.Ιδιαίτερα στην νεολαία της εποχής ήταν πολύ δημοφιλή

Ενδεικτικά αναφέρω:

Βόλτα με κλεμένο αμάξι

Απολύομαι (το τραγούδι που έχουν τραγουδήσει όλοι οι φανταροι πέρνοντας το χαρτί :D :D)

Με μια δεκαεξάρα

Με την Λίτσα

Ιταλιάνος βέρος (διασκευή του γνωστου ιταλικού τραγουδιού)

Δεν είμαι τρομοκράτης

το τελευταίο ποτηράκι

Και κάποια νεώτερα όπως:

Αγάπη σκόνη

τα παραμύθια της χαλιμάς

Φύσηξε έρωτας βοριάς

Να μου γράφεις

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω

Συγκεκριμένα τους Ζίγκ Ζάγκ αποτελούσαν:

Γιώργος Σαρρής,Δημήτρης Ζμπέκος,Δημήτρης Παρασκευόπουλος, Δημήτρης Κατσαρός.
 
Ο τύπος έχει φτιάξει ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα στους Ζίγκ Ζάγκ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jwY9uT1Wbss]ΖΙΓΚ ΖΑΓΚ

Κάποια στιγμή γίναν 5 όταν έφυγε ο Σμπέκος νομίζω, και ήρθαν 2 γυναίκες, η μία ήταν η Πατρόκλου. Τώρα είναι πάλι 4 γιατί έφυγε η μία από τις 2.

Εγώ ξεχώρισα το Μέλι και Φαρμάκι, Γι'αυτό σ'αγαπώ και το "Ωραία"
 
πολύ καλοί κρίμα που δεν πρωταγωνιστούν τώρα πια .. και ποιος δεν εχει τραγουδήσει τα τραγούδια τους αλλά βλέπεις σήμερα αρέσουν τα σκυλάδικα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω

κι αν με γυρέψετε είμαι ακόμα στην αλάνα

ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω

μη με μαζεύεις απ' το δρόμο ακόμα μάνα."

ΕΠΟΣ!!!
 
Ο δίσκος "Πάνω από την πόλη" των ΖΙΓΚ-ΖΑΓΚ "λύγισε" μια παράδοση πολλών ετών και με έκανε να τον αγοράσω.

Ήταν ο πρώτος non-metal δίσκος που αγόρασα ποτέ μου !
 
"Λάθος σωστό"

Άλλο ένα κορυφαίο τραγούδι τους...
 
θυμάμαι ένα ωραίο τραγούδι τους

"με μια 16άρα"

ειμαι ερωτευμενος με μια 16αρα και οτι κι αν μου λενε δεν δινω δεκαρα..

(χα τωρα ειδα οτι μόλις ειπωθηκε σημειωσατε διπλο...αχαχαχα ωραια τραγουδια)
 
Πολύ καλό συγκροτημα την εποχή που ήταν στις δόξες τους!

Θυμάμαι κάποια χρονιά (δεν θυμάμαι ποια! ) έκανε τον ετήσιο χωρό το χωριό του πατέρα μου στα δειλινά και τραγουδούσαν Μαντώ, Κοντολάζος και Ζιγκ Ζαγκ!!!

Ήταν το πρώτο μεγάλο μπουζουξίδικο που πήγα από δική μου επιλογή κι επιμονή μόνο και μόνο για να δώ τους Ζιγκ Ζαγκ!!!

Είχα εξτασιαστει!!! Ο τραγουδιστής μου φαινόταν τόσο όμορφος που δεν ήθελα να φύγω με τίποτα.... Κάπου έχω φυλάξει και το αυτόγραφό του... Για περίπου 1 χρόνο , ήμουν ερωτευμένη μαζί του τρελά :sweet_kiss: (πρεπει να ήμουν περίπου 12-13 χρονών... άρα μιλάμε για 1992-1993 μάλλον)...τον έβλεπα στον ύπνο μου :[ !!! παρακαλούσα τους γονείς μου να ξαναπάμε :please: !!! Μέχρι το σπίτι του στην Ηλιούπολη είχα τσεκάρει :ccool: !!! ... Την επόμενη χρονιά ερωτεύτηκα έναν άλλο μακρυμάλλη(τον Jim Morrison φυσικά :bow: ) , στον οποίο είμαι πιστή έως και σήμερα, κι έτσι ξεπέρασα τον Γιώργο :kiss: ...
 
αυτούς τους θυμάμαι και είχα αρκετά τραγούδια τους σε κασέτες με επιλογές
 
Kabouridis είπε:
Και κάποια νεώτερα όπως:
Αγάπη σκόνη

τα παραμύθια της χαλιμάς

Φύσηξε έρωτας βοριάς

Να μου γράφεις

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω
Aυτά τα δύο τα ξεχωρίζω,με το κόκκινο bold να το θεωρώ ως το κορυφαίο κομμάτι τους...
 
Νομίζω πως το συγκρότημα δεν υπάρχει πια, ή υπάρχει αλλά δεν βγάζει πια δίσκους.

Για ένα διάστημα νομίζω ήταν στα μαχαίρια με κάποιον τραγουδιστή επειδή τους "δανείστηκε" κάποιο κομμάτι τους.

Αυτό που με εκνευρίζει κάπως, είναι που το ραδιόφωνο τους έχει ξεχάσει τελείως! Έχω πολύ καιρό να ακούσω κάποιο κομμάτι τους...
 
theoritikos είπε:
Για ένα διάστημα νομίζω ήταν στα μαχαίρια με κάποιον τραγουδιστή επειδή τους "δανείστηκε" κάποιο κομμάτι τους.
Με τον Κωνσταντίνο Χριστοφόρου που έκανε διασκευή το "Αγάπη του Καλοκαιριού"...Στο τελευταίο cd-single του έκανε διασκευή και το "Λάθος Σωστό"
 
manos426f είπε:
Τι εννοείς ακριβώς ;;
Απλά ευχαριστεί αυτόν που έφτιαξε το θέμα!!!!!!!!Το βλέπω τελευταία σε πάρα πολλά forums,όταν υπάρχει ένα thread οτιδήποτε είναι αυτό,είτε κριτική για δίσκο,είτε thread για κάποιον καλλιτέχνη να γεμίζουν με τέτοια σχόλια!Το χειρότερο βέβαια είναι όταν κάποιος ζητάει βοήθεια για κάτι και όλοι οι άλλοι απαντάνε με ανόητα thanks!
 
οι ζιγκ ζαγκ στον ηλια κακλαμανηhttp://www.youtube.com/watch?v=nBdCbyxTMTM&context=C40d7b0bADvjVQa1PpcFP6 OTUj2md194alov-hiBN6JF5HU9Hs6Go=
 
Αγαπημένα μου τραγούδια από τους Ζιγκ-Ζαγκ είναι ''Απολύομαι'', ''Δεν είμαι τρομοκράτης'', ''Φύσηξε έρωτας βοριάς'', ''Να μου γράφεις''...Μου είχε κάνει εντύπωση το όνομα του συγκροτήματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Απολύομαι" είναι πραγματικά επικό.
 
Πίσω
Μπλουζα