ΗΑ-ΗΑ- ΗΑPPENING

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
215
..Καπου εκει πισω στο χρονο,στις αρχες τις δεκαετιας του 80..

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.Ροκας η καρεκλας.Διαλεγεις στρατοπεδο.

Σκυλαδες και ελαφρολαικοι δεν υπαρχουν στη νεολαια.

Και ξαφνου στο κεντρο της Αθηνας ανοιγει το οχυρο του καλου Ροκα.

Happening ,Χαριλαου Τρικουπη 13.

Αρχικα ενα μικρο μαγαζακι,ισογειο και παταρι που ομως γρηγορα αποδυκνειται πολυ μικρο για να στεγασει τα στιφη των μετα-γιεγιεδων της δεκαετιας του 80..

Ιδιοκτητης ο Κ.Κερασιωτης ,αν δε με απατα η μνημη μου στην αρχη επαιζε και

συνεταιριλικι,αλλα αυτος ηταν που ολοι γνωριζαν ως "Mr.Happening"

Oπως ειπα,εξαπλωθηκε ταχυτατα αφου ειχε γινει σημειο αναφορας για ολες

τις

φυλες των ροκαδων της Αθηνας και οχι μονο..Στην ακμη του ειχε γινει πολυοροφο και ειχε επεκταθει και..παραπλευρως για t-shirts ,μεταχειρισμενα βινυλια κλπ.

Οχι αδικα.Ο κοσμος που διψουσε για ενημερωμενες δισκογραφιες,σπανιους τιτλους,γκρουπ που δεν ηξερε η μαννα τους ,μα πανω απ ολα προσιτες τιμες και εξυπηρετηση απο ανθρωπους που ηξεραν το αντικειμενο και οχι "δισκοι κασσεται ο Νωντας" "νεαι παραλαβαι ΙΡΔΝ ΜΔΙΔΕΝ"

Δεν θα ξεχασω οτι εκει μεσα ακουσα πρωτη φορα simple minds(sister feeling call)και εφυγα τρεχοντας με το δισκο..η τους αλλους τους Depeche Mode σε 45ρι το "the meaning of love"..και αλλα ων ουκ εστι αριθμος..

Φυσικα το heavy metal εγινε γρηγορα το βαρυ πυροβολικο του Happening.

Kαθε νεα κυκλοφορια συνηθως πρωτα εμφανιζοταν εκει και μετα ,ισως και ποτε,οπουδηποτε αλλου.

Δεν θα υπερβαλλω λεγοντας οτι το 80% της δισκοθηκης μου ξεκινησε απο τα ραφια του(προ ebay..)

Aλλα δεν ηταν μονο ενα δισκαδικο.

Πολυ γρηγορα γινεται και δισκογραφικη εταιρια.Καποια ελληνικα γκρουπ

στεγαζονται.Καποια σινγκλ εμφανιζονται.Το εγχειρημα ομως δεν αποδιδει και εγκαταλειπεται ,για λογους που δεν γνωριζω ,αλλα πολλοι μπορουν να

φανταστουν.

Και το χειμωνα του 83 μια φημη αναστατωνει την Αθηνα:Ο Κερασιωτης φερνει τους MAIDEN για συναυλια.

Δεν ηταν βρωμα.Ειχαν βγει και ημερομηνιες.Και το μερος(Σπορτινγκ)..Ειχε γραφτει και καπου..

Τελικα οι Maiden θα ρθουν για συναυλια μερικα χρονια μετα και απο αλλο

διοργανωτη,αλλα στην Αθηνα θα ερθουν(οχι ολοι) και θα κανουν και ενα

μνημειωδες περασμα απο το ναο του heavy metal,Happening.

Tο εν λογω δισκαδικο ανεθρεψε τουλαχιστον μια γενια ροκαδων.Ισως την καλυτερη.Σε μια εποχη χωρις διαδυκτιο,χωρις ειδικο τυπο,χωρις εκπομπες στα μεσα, μ αυτα και μ αυτα τα ξεραμε ολα!

Πως;Οποιοι εχουν περασει Σαββατο πρωι απο το χαπενινγκ ξερουν..εκει γυρω στο 83..85..87.

Ατερμονες συζητησεις,ανταλαγες αποψεων,πληροφοριες,πουλ μουρ και εξυπναδες απο καποιους αλλα παντα εποικοδομητικα..

Ειδικη μνεια στα παιδια που εχουν περασει απο κει ως εργαζομενοι..και δεν ειναι λιγοι...Ποιος δε θυμαται τον Ηλια απο Magic de Spell?αν και δεν ηταν μεταλλας ενεπνεε σεβασμο η γνωμη του..

Το Γιωργο τον Bomber..Toν Παναγιωτη τον κοπρο..Το Γιαννη το Μαραθα

την Αμαλια στο ταμειο που χε κοτσαρει το pic.disc με την αφιερωση απο τον

Μπρουσαρο εκει απο πισω(ζηλειααααααα...)και πολλα αλλα παιδια που εκ των πραγματων ειναι αδυνατο να θυμαμαι (εχουμε και αλτζχαιμερ..)

Βεβαια δισκαδικα ανοιξαν κι αλλα..και καλα και μεγαλα.μερικα υπαρχουν ακομα.το Happening ομως ηταν εμβληματικο για καθε ροκα-μεταλλα.

Εκλεισε καπου στις αρχες των 00ς..Οι λογοι συμφωνα με εκ των εσω πληροφορησης; Ο ανταγωνισμος απο συμφεροντα μεταλλοπατεραδων..

Η Αφρικανικη πλημμυρα απο μαιμουδες cd..Το διαδυκτιο..Η μαζικη μεταστροφη της νεολαιας στα σκυλαδικα.Ηταν πολυ μεγαλο για εξειδικευμενο καταστημα για να αντεξει.

Για δυο δεκαετιες ομως κρατησε την σημαια της ροκ μουσικης σε δυσθεωρητα υψη.

ΥΓ.δεν εξαντλησα το θεμα,εγω εξαντληθηκα λογω ωρας θα επανελθω.
 
Μπραβο ρε Ντον!

Οντως μνημειακο καταστημα αν και εγω το προλαβα ηδη στις δοξες του κατα τις αρχες του 90. Μαζι με το Rock City ηταν το καταστημα που επισκεπτομουν περισσοτερο και οντως καθε Σαββατο πρωι γινοταν πανικος. Αργοτερα το γεγονος οτι η σχολη μου ηταν σχεδον απεναντι (ΑΚΤΟ) εκανε τις επισκεψεις πιο συχνες. Λυπηθηκα παρα πολυ οταν ειδα πως εκλεισε, ενας χαρακτηριστικος σταθμος μιας βολτας στο κεντρο, δεν υπαρχει πια.
 
Πολύ ωραίο κειμενακι Ντόκε μου!! Το καλό του να ζεις εις την πρωτεύουσα! Εμείς είμεθα πτωχοί τω πνεύματι καθότι επαρχία.

don dokken είπε:
Το Γιωργο τον Bomber..Toν Παναγιωτη τον κοπρο..Το Γιαννη το Μαραθα
Ο Τακης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοτζίλας, ο Πεταλούδας ο Νίκος....οι γνωστοί :D :D:D
 
Απο τα καταστηματα που λυπηθηκα οταν βαλαν λουκετο. Ισως παλι αυτο ηταν αλλο ενα συμπτωμα/σημαδι της "κακης" ποιοτητος των νεων μεταλικων "μουσικοφιλων", της αδιαμφισβητητης πτωσης (σχεδον εξαφανισης) της πραγματικης μεταλ σκηνης παγκοσμιως και αντικατασταση της απο ανουσια nu metal σχηματα που πανε να παντρεψουν τα ασυμβατα σε σημεια ιεροσυλιας.

Οπως εχω περιγραψει και σε αλλο ποστ, δεν θα ξεχασω τη μερα που ξεφορτωνανε κατα εκατονταδες το βινυλιο του Somewhare in Time και το ακουμπαγαν χυμα στα πατωματα. Κοσμοσυρροη, σπρωξιδι για να προλαβουμε καποιο απο τα "πρωτα" και αγχος μεχρι να τελειωσει το neverending bus trip μεχρι τους...Αμπελοκηπους.

Ντον εγραψες παλι.
 
Απο τα καταστηματα που λυπηθηκα οταν βαλαν λουκετο. Ισως παλι αυτο ηταν αλλο ενα συμπτωμα/σημαδι της "κακης" ποιοτητος των νεων μεταλικων "μουσικοφιλων", της αδιαμφισβητητης πτωσης (σχεδον εξαφανισης) της πραγματικης μεταλ σκηνης παγκοσμιως και αντικατασταση της απο ανουσια nu metal σχηματα που πανε να παντρεψουν τα ασυμβατα σε σημεια ιεροσυλιας.
Πέστα χρυσόστομε.

Όσο για το Happening με κάλυψε απόλυτα ο Don.! Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα για το ποστ!
 
Κάθε φορά που περνάω από τον δρόμο αυτό κοιτάω το σημείο που ήταν το Happening και σχεδόν το βλέπω ακόμα εκεί. :flower:

Μεγάλο σχολείο αυτό το μαγαζί! :)
 
Maddog είπε:
Κάθε φορά που περνάω από τον δρόμο αυτό κοιτάω το σημείο που ήταν το Happening και σχεδόν το βλέπω ακόμα εκεί. :flower:
Μεγάλο σχολείο αυτό το μαγαζί! :)
Να σουν ο μονος.. Εγω το παθαινω γενικοτερα. Ακομη και να δω ενα μερος που ηξερα καλα αλλαγμενο, η νεα εικονα μοιαζει να σβηνεται μετα απο λιγο και επικρατει η παλια. Αυτο ειναι ρετρομνημη! Οτι γουσταρει κανει! :D
 
θυμαμαι την βιτρινα με τα εξωφυλλα απο τα βινυλια,το '90,'91,'92.reign in blood,seventh son,kings of metal ktl.
 
Είχα νοικιάσει video συναυλίες IRON MAIDEN από εκεί! Η κλασσική βόλτα του Σαββάτου ήταν χάζεμα στις βιτρίνες της Στουρνάρη για παιχνίδια του Spectrum και μετά στο HAPPENING για δίσκους και μπιχλιμπίδια (κονκάρδες, ραφτά)!
 
Τελικά αυτή την κλασσική βόλτα Σάββατο πρωί την κάναμε πολλοί. Εγώ πήγαινα Happening και μετά βιβλιοπωλεία. Πρωτοπορεία κατά προτίμηση. Πολλές φορές και Παπασωτηρίου για artbooks και ξενόγλωσσα περιοδικά. Η βόλτα στο Happening σημάδεψε μια εποχή, άκουγες τι συζητούσαν οι διπλανοί σου και έπαιρνες ιδέες να ψαχτείς. Ααχ ωραίες εποχές! Γεμάτες ενδιαφέροντα και όχι μασημένη τροφή.
 
Έτσι ακριβώς φίλε μου όπως τα γράφεις μία μικρή παράλειψη έκανες το ταμείο ήταν και η Λίτσα
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κι αλλού…το παραθέτω για να θυμηθούμε τα μικρά μας…
 
Πίσω
Μπλουζα