Ηθοποιοί που ξεκίνησαν απο κομπάρσοι

elsint17

RetroMaNiaC
Joined
18 Απρ 2016
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
399
ο τιτλος τα λεει ολα ,συατο θα αναφερω τους ηθοποιους που ξεκινησαν απο κομπαρσοι

να σημειωσω μονο οτι κομπαρσοι χωριζονται σε 2 κατηγοριες αυτοι που λεμε στο χωρο μας "μπουγιο" πχ μια ουρα σε τραπεζα,πελατες σε καφετερεια

και αυτοι που εχουν μια μικρη ατακα

αναφερομαι κινηματογραφικα και τηλεοπτικα οχι θεατρικα

φυσικα δεν θα ειναι πληρες η λιστα γιαυτο οσοι πιστοι συμπληρωστε καργα

1.αλεκος αλεξανδρακης

ως γωνστον ξεκινησε ως κομπαρσος στην ταινια "χειροκροτηματα¨και ηταν και η μονη που εμφανιστηκε ως κομπαρσος

2 αγγελος αντωνοπουλος

σε 2 μονο νομιζω ταινιες του 1963

3.νορα βαλσαμη

στην ταινια "καζανοβας " μαθητρια στο σχολειο που παει ο χατζηχρηστος,

4.ντινος καρυδης

σε αρκετες ποτε στο μπουγιο,παντα ειχε μια μικρη ατακα

5,κωστας μεσαλας

κατεξοχην κομπαρσος ,σε πολλες ταινιες μεχρι που η αλικη του εδωσε την ευκαιρια να εξελιχθει και να φτασει να εχει και δικο του θεατρο

6 αγγελος γεωργιαδης

εχω ανεφερθει συατον σε αλλο ποστ ,ηταν πολυ γνωστος της γιαγιας μου και ο φωτογραφος της περιοχης της (αμπελοκηποι)

ηταν φωτογραφος των ταινιων αναφερεται σε τιτλους ταινιων πρι αντικαταστησει το ραλλη αγγελιδη και γινει ηθοποιος ειχε εμφανιστει φιλικα σαν κομπαρσος

7 δημητρα σερεμετη

με την βοηθεια του συζηγου της ,ειχε εμφανιστει σε αρκετες ως κομπαρσα ,τις περισσοτερες με ατακα

και οι ηθοποιοι της μετα ρετρο εποχης

8 νενα χρονοπουλου

σε πολλα σηριαλ το εχει αναφερει η ιδια σε συνεντευξεις της

9 γιαννης σπουργιτακης

σαν παιδι-κομπαρσος στη "οικογενεια ζαρντη" στα παιδια του σχολειου που πανε στον νικο τζογια

10 αννα στασκαγια

σε παρα πολλα σηριαλ πριν παρει σιγα σιγα μικρους ρολους

11 λεωνιδας σουλης

σε 2 μονο σηριαλ πριν κανει το "φανταστικο τροχονομο"
 
elsint17 είπε:
4.ντινος καρυδης

σε αρκετες ποτε στο μπουγιο,παντα ειχε μια μικρη ατακα

Υπάρχει ένα πέρασμα που κάνει στο Ραντεβού στην Κέρκυρα(1960)

,όπου απλά είναι θαμώνας του κέντρου χωρίς να μιλά καθόλου .

... στο Ραντεβού στην Κέρκυρα(1960)στην διάρκεια του τραγουδιού της Νανάς Μούσχουρη μεταξύ 21.10 - 21.25 ,παρατήρησα ότι κάνει ένα πέρασμα

και πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση /ντεμπούτο (από ότι είδα κατόπιν )

αφού σύμφωνα και με την retrodb ο κ.Ντίνος Καρύδης

οι πρώτες του κιν. εμφανίσεις ήταν ένα χρόνο μετά

Αλίμονο στους νέους 1961

Η Αλίκη στο Ναυτικό 1961

Υ.Γ.

Απ ότι είδα στο youtube στην (DVD???) έκδοση των Καραγιάννη/Καλαντζόπουλου έχει κοπεί εντελώς η σκηνή που η Νάνα Μούσχουρη τραγουδά το "Κάπου υπάρχει η αγάπη μου (Μουσική/ Στίχοι: Μάνος Χατζιδάκις) και άφησαν μόνο το χειροκρότημα στο τέλος :angry: (και άρα παραλείποντας και το πέρασμα του Ντ.Καρύδη)

mhmerotategiatipino είπε:
Το δίτομο για τον ελληνικό κινηματογράφο των Ρουβά και Σταθακόπουλου γράφει ξεκάθαρα ως 1η κινηματογραφική εμφάνιση του Καρύδη αυτήν στο "Ραντεβού στην Κέρκυρα!"
και το σχετικό thread

https://www.retromaniax.gr/vb/forum/...4%CE%B7%CF%82\

Υ.Γ.

Btw αν και παρακάτω δεν αναφέρεται στο πέρασμα που κάνει στο Ραντεβού στην Κέρκυρα αναφέρεται χρονικά (στο 1960)


Υ.Γ.2

Αν δεν κάνω λάθος υπήρξαν κι άλλοι που ξεκίνησαν ως βοηθητικοί/ μέλη του συνεργείου κι όχι ως κομπάρσοι κι ίσως άξιζουν το δικό τους ξεχωριστό thread και σχετική αναφορά π.χ. Θ.Βέγγος ή Π.Φυσσούν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι εχεις δικιο νεμο αυτη ειναι η πρωτη εμφανιση του ντινου καρυδη και δεν ειχε λογια,οποτε το παντα μου δεν ισχυει ,υπαρχει αυτη η εξαιρεση της πρωτης φορας,το σωστο ειναι σχεδον παντα

επισης ηθελα να το γραψω αναφερομαι σε αυτους που ξεκινησαν ως κομπαρσοι

γιυατο δεν αναφερθηκα στο βεγγο που ξεκινησε ως φροντιστης κτλ αλλα οταν περασε μπροστα απο την καμερα ειχε ρολο

πρεπει να ανοικτει νεο thread συμφωνω ειναι αρκετοι πχ ο κωστας παπαχρηστος ως ενδυματολογος και εχοντας τοτε το μεγαλυτερο βεστιαριο

η δημητρα μου ειχε πει οτι για τους ενστολους ηταν για πολλα χρονια το μεγαλυτερο ακομη και οταν εγινε ηθοοποιος του ζηταγαν στολες

ειναι σαφως και αλλοι πλην βεγγου-φυσσουν-παπαχρηστου

επισης ενδιαφερον θα ηταν αυτοι που ξεκινησαν ηθοποιοι αλλα εγινα σκηνοθετες οπως ο δαλιανιδης,δημοπουλος κ.α

νομιζω δεν υπαρχει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και ενω εγω ο ιδιος εχω αναθερθει,ξεχασα να γραψω τον κωστα φλωρατο

το αληθινο του ονομα ηταν κωστας φλωροπουλος ξεκινησε ως κομπαρσος ,ειχε παιξει σε πολλες ταινιες,σιγα σιγα επαιρνε ατακες,μικρους ρολους

ως εφτασε να εχει βασικο ρολο στην "σιδηρα κυρια"

ηταν και η συζηγος του κομπαρσα αλλα δεν εγινε ποτε ηθοποιος
 
ο γιαννης τσιμιτσελης εμφανιστηκε ως κομπαρσος στο επεισοδιο που προβαλλε σε επαναληψη σημερα,της σειρας "στα φτερα του ερωτα"

κανοντας εναν που εφερε μαζι με καποιον αλλο λουλουδια στο σπιτι του νικου ορφανου
 
τωρα ειδα αυτη την απαντηση,απο που προκυπτει αυτο; δεν το εχω ακουσει και δεν ηξερα οτι ειχε ξεκινησει κ αυτος απο κομπαρσος
 
δεν το ειχα διαβασει προσεκτικα ως φαινεται,ειναι πολυ σωστο τοσο το αρχικο ποστ οσο και τα υπολοιπα και με τους παλιους και τους νεους συναδερφους αλλα οτι αφορα στο προσωπο μου οχι
 
Πίσω
Μπλουζα