Ηλεκτρονικά με κέρματα δραχμές

The_Kopanos

RetroWannaBe
Joined
16 Μάρ 2013
Μηνύματα
31
Αντιδράσεις
5
Έψαξα στο forum αλλα μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν βρήκα κάπου κάποιο θέμα για τα ηλεκτρονικά που πηγαίναμε μικροί.

Δεν ξέρω σε ποι'ο topic να προσθέσω αυτο το θέμα.Ας το βάλουν όπου νομίζουν οι διαχειριστές.

10χ2 δραχμές,20 δραχμές, αργότερα 50 δραχμες και στα late '90s 100 δραχμούλες.

Αγαπημένο δικό μου παιχνίδι το DOUBLE DRAGON.Που το είχα και στον Amstrad pc 1640.Με την εντολή dir για ξεκίνημα του συστήματος οσοι θυμάστε.Το έχω και τώρα στα ΜΑΜΕ και επιτέλους το τερματίζω άνετα με τα άπειρα credit που έχουν τα ΜΑΜΕ.Παίρνω το αίμα μου πίσω για τα πενηντάρικα που μου έτρωγαν τα ηλεκτρονικά τότε.ΓΙ' αυτό και για το ΝΒΑ JAM που μας έκλεβαν με τα 4 χ 50 δραχμές + ένα ακόμα 50αρικο αν πήγαινε παράταση.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.Double dragon,nba jam,tublepop,street fighter,golden axe και ΦΥΣΙΚΑ να μην ξεχάσω,Νο2 μετα το double dragon to τσισμέγιστο ποδοσφαιράκι, σε στυλ τραπεζιού και οχι κάθετη οθώνη, το kICK OFF με το κλασικό κόλπο απο το κόρνερ στα αριστερά που έπιανε μονο στις 3 πρώτες ομάδες.Μετά έπρεπε να χύσεις ιδρώτα και α βγάλει κάλλους ο αντίχειρας και δείκτης απο τα δάχυλα του δεξιού χεριου σου. Δε νομίζω να είχατε πετονιά και να πεζατε τζαμπα μικροί;;;;;;;;;

χαχαχχαχαχαχα
 
Φιλαρακι μου υπαρχουν δεκαδες θεματα για τα ηλεκτρονικα στο forum και γω τεραστιος οπαδος τους ειμαι και ολα ωσα λες παραπανω ειναι εξαιρετικα.Αφου γουσταρεις ηλεκτρονικα θα πας στο sub forum που ονομαζεται Gaming/computing και θα μπεις εκει που λεει Arcades.Να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις παρα πολυ πραμα να διαβασεις και να δεις ;)
 
...και το "Kick Off" είναι φυσικά το Tehkan World Cup. :)
 
Oπως είπε και ο Metal, τα θέματα για τα ηλεκτρονικά (arcades), είναι πάρα πολλά !! (εδώ βρίσκεται ένα αρκετά παλιό, και εδώ ένα πιό πρόσφατο).

Τα ηλεκτρονικά ήταν σίγουρα απο τις αγαπημένες "ασχολίες" των πιτσιρικάδων, συμπεριλαμβανομένου και εμού φυσικά. :D

Σαν ρετρο-ανάμνηση μπορώ να αναφέρω την κουβέντα που είχα πιάσει στο σχολικό με συμμαθητές μου που *δεν* είχε τύχει να δούν ακόμα ηλεκτρονικά, και στους οποίους προσπαθούσα να περιγράψω πως ακριβώς ήταν (μοχλοί, κουμπιά, κλπ), σε ποιό είχε χρώμα και ποιό όχι η οθόνη (ή αν είχε "ζελατίνες"), ποιός ήταν ο σκοπός στα διάφορα παιχνίδια, κ.ο.κ.

Γενικά μπορούσε κάποιος να πετύχει ηλεκτρονικά σε πολλά μέρη. (θυμάμαι μέχρι και στο καράβι που ταξίδευε προς Κρήτη είχα δεί διάφορα).

Μία άλλη ανάμνηση αφορά την περίφημη απαγόρευση στους "κάτω των 17 ετών", την οποία το 99% των ιδιοκτητών ήταν διατεθημένοι να αγνοήσουν, αρκεί ο πιτισρικάς που έσκαγε μύτη στο μαγαζί να συνοδευόταν και απο κάποιον μεγαλύτερο. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Oπως είπε και ο Metal, τα θέματα για τα ηλεκτρονικά (arcades), είναι πάρα πολλά !! (εδώ βρίσκεται ένα αρκετά παλιό, και εδώ ένα πιό πρόσφατο).
Τα ηλεκτρονικά ήταν σίγουρα απο τις αγαπημένες "ασχολίες" των πιτσιρικάδων, συμπεριλαμβανομένου και εμού φυσικά. :D

Σαν ρετρο-ανάμνηση μπορώ να αναφέρω την κουβέντα που είχα πιάσει στο σχολικό με συμμαθητές μου που *δεν* είχε τύχει να δούν ακόμα ηλεκτρονικά, και στους οποίους προσπαθούσα να περιγράψω πως ακριβώς ήταν (μοχλοί, κουμπιά, κλπ), σε ποιό είχε χρώμα και ποιό όχι η οθόνη (ή αν είχε "ζελατίνες"), ποιός ήταν ο σκοπός στα διάφορα παιχνίδια, κ.ο.κ.

Γενικά μπορούσε κάποιος να πετύχει ηλεκτρονικά σε πολλά μέρη. (θυμάμαι μέχρι και στο καράβι που ταξίδευε προς Κρήτη είχα δεί διάφορα).

Μία άλλη ανάμνηση αφορά την περίφημη απαγόρευση στους "κάτω των 17 ετών", την οποία το 99% των ιδιοκτητών ήταν διατεθημένοι να αγνοήσουν, αρκεί ο πιτισρικάς που έσκαγε μύτη στο μαγαζί να συνοδευόταν και απο κάποιον μεγαλύτερο. :D
"Λατω'' 'η ''Λισσος'' ;
 
"Kνωσσός". ;)
 
Άλλο υπερπολυτελές πλοίο και αυτό......
 
herco είπε:
Οταν πρωτοπαιξαμε arcades η ταριφα ηταν ενα ταληρο ;)
Ναι, το πρόλαβα και εγώ αυτό. Πρέπει να ήταν 1978 ή '79 και το παιχνίδι το Breakout...
 
Ιούλιος 1987. Βρίσκομαι πάνω στο καράβι "Ιαλυσός" από Πειραιά με προορισμό την Κάλυμνο (εγώ) και τελικό προορισμό την Ρόδο... Περίπου 2-3 τα άγρια χαράματα, κατάστρωμα Γ' θέσης και όλοι να κοιμούνται ή να προσπαθούν να κοιμηθούν. Όλοι; Όxι! Ένας πιτσιρικάς (εγώ) να έχει κολλήσει στα ηλεκτρονικά του καραβιού και να χαζεύει με δέος έναν μεγαλύτερο "τυπά" να δίνει ρέστα στο Pacman!!! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχε φτάσει στους 900.000 πόντους και συνέχιζε! (Όχι Βασίλη, δεν ήσουν εσύ!!!!!!) :)
 
VAGBITH είπε:
Ιούλιος 1987. Βρίσκομαι πάνω στο καράβι "Ιαλυσός" από Πειραιά με προορισμό την Κάλυμνο (εγώ) και τελικό προορισμό την Ρόδο... Περίπου 2-3 τα άγρια χαράματα, κατάστρωμα Γ' θέσης και όλοι να κοιμούνται ή να προσπαθούν να κοιμηθούν. Όλοι; Όxι! Ένας πιτσιρικάς (εγώ) να έχει κολλήσει στα ηλεκτρονικά του καραβιού και να χαζεύει με δέος έναν μεγαλύτερο "τυπά" να δίνει ρέστα στο Pacman!!! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχε φτάσει στους 900.000 πόντους και συνέχιζε! (Όχι Βασίλη, δεν ήσουν εσύ!!!!!!) :)
Φυσικα και δεν ημουνα εγω φιλαρακι μου γιατι 6 χρονων τοτε το 87 δεν ειχα καν πιασει το Pacman στα χερια μου :p :D
 
Ναι, το πρόλαβα και εγώ αυτό. Πρέπει να ήταν 1978 ή '79 και το παιχνίδι το Breakout...
Και το Atari Basketball και το Asteroids - Πρεπει να κανουμε εναν Συλλογο Γεροντων Ουφοχειροπρακτικων :D
 
Το Bubble Bobble παίζαμε με 20ρικα στο καφενεδάκι απέναντι στης γιαγιάς μου το σπίτι. Μετά τα 50ρικα είχαν την τιμητική τους. Για κατοστάρικα δεν θυμάμαι. Επίσης το Tekken το παίζαμε με...10ρικα :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα