Ηλεκτρονική & Computer [Εξώφυλλα]

darkpower

RetroN00b
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
22
Αντιδράσεις
3
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΟΡΩΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣ

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ...ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ...ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ ?

(ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΑ)

h&l_nov_1982.jpg


ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

h&c_dec_1982.jpg


ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΟΣ HOME COMPUTER...

h&c_mar_1983.jpg


h&l_jan_1983.jpg


h&l_semptember_1983.jpg


ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΣΕ ΥΨΗΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΔΩ:

http://rapidshare.com/files/78698238/__919___923___917___922___932___929___927___925___921___922___919__COMPUTER.zip

(KAΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤHN ΥΛΗ ΤΟΥΣ...)
 
...darkpower, ευχαριστούμε για τον κόπο σου. :)

Το Ηλεκτρονική & computer ήταν όντως ένα περιοδικό-ορόσημο του χώρου, μιά και προϋπήρξε ακόμα και του Computer για όλους, ενώ αργότερα κυκλοφόρησε και το πιό "home" αδερφάκι του, το MicroMad.

Η επιθυμία σου να σκανάρεις κάποια στιγμή στο μέλλον και την ύλη των τευχών που διαθέτεις είναι φυσικά αξιέπαινη, και μία τέτοια προσπάθεια θα εκτιμηθεί πολύ !!
 
Μόνο από τα εξώφυλλα που βλέπω έχω πάθει πλάκα..darkpower καλώς ήρθες στο φόρουμ ελπίζουμε πως κάποια στιγμή θα αποφασίσεις να σκανάρεις κάποιο από αυτά είναι πολύ σημαντικό περιοδικό..

Βάλτε και αυτό μέσα....

0032xr8.jpg
 
Φίλε darkpower επειδή έχω σκανάρει το τεύχος Νο3 αν ποτέ ξεκινήσεις το σκανάρισμα μην μπεις στον κόπο για το ίδιο τεύχος .

Πραγματικά το περιοδικό Η&C ίσως να ήταν το πρώτο περιοδικό στον ελληνικό χώρο που ασχολήθηκε με τους υπολογιστές.

Το τεύχος Νο 3 μπορεί να το κατεβάσει κάποιος από την παρακάτω διεύθυνση :

http://rapidshare.com/files/225727363/H_C_N3_1983.pdf.html

το μέγεθός του είναι 77 ΜΒ
 
Απλως να προσθεσω οτι καποια στιγμη εξαγοραστηκε απο τον Πετρο Τριανταφυλλη/Motor Press .

Υ.Γ.

billy είπε:
 


Το Ηλεκτρονική & computer ήταν όντως ένα περιοδικό-ορόσημο του χώρου, μιά και προϋπήρξε ακόμα και του Computer για όλους,



 


Just for the record, , απλα παραθετω οτι γραφεται στην σελιδα της INFOPUBLICA .


 





Σήμερα η INFOPUBLICA AE επεκτείνει δυναμικά τις δραστηριότητες της και στα On-line Μέσα Eνημέρωσης αξιοποιώντας τις νέες δυνατότητες που προσφέρει το Διαδίκτυο (Internet).


Στην 25-χρονη πορεία της εταιρίας σημαντικοί σταθμοί υπήρξαν




 




 




  • Η έκδοση του πρώτου περιοδικού στη χώρα μας για το χώρο της πληροφορικής και των υπολογιστών, του COMPUTER AGE.

 


http://www.infopublica.gr/company.html

 

 


Bεβαια (απο μια γρηγορη ματια/ψαξιμο στο site του Φωτη


 

 

 


image



και με δεδομενοτο το Τευχος 18 >>>>Δεκ 1984



http://www.retrocomputers.gr/index.php/collection/magazines/micro-computer-age/micro-computer-age-1-2908

 

 

 

 


μαλλον συντεινει καποιος στην επιβεβαιωση του ισχυρισμου του
Billy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιοδικο Computer Age??
 
Περιοδικο Computer Age??

Aν και ο φιλος Darkpower εχει να κανει login κανα 9μηνο, σε περιπτωση που διαβαζει το thread να ρωτησω αν σκεφτεται να σκαναρει τα περιοδικα...
 
Ωραία πληροφορία απο τον Nemo !! Απο το "Micro & Computer Age" δεν είχα τεύχη (και δεν θυμάμαι να το είχε και κανένας φίλος)

Πραγματικά δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι "το πρώτο" περιοδικό που ασχολήθηκε με υπολογιστές, παρά μόνο αυτό που είχα γράψει παραπάνω: ότι δηλαδή το "Hλεκτρονική & Computer προϋπήρχε του CΓΟ".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρωτο τευχος του Η&C το εχω και μπορω να το σκαναρω..
 
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γρηγορη αν μπορεις δωσε μου πληροφοριες περι του εκδοτικου οικου να κανω παραλληλα και μια "ψακτικη"
 
Nemo είπε:
Απλως να προσθεσω οτι καποια στιγμη εξαγοραστηκε απο τον Πετρο Τριανταφυλλη/Motor Press .
Μεχρι να μας δωσει ποιο λεπτομερη info ο angel_grig, να αναφερω οτι εκδοτης του ηταν ο Κωστας Βουδουρης ...
 
Τα τεύχη 24 (Απρίλιος 1985) & 25 (Μάιος 1985) είναι τα μοναδικά που είχα αγοράσει και κάποια στιγμή αν βρω χρόνο θα σκαναρω και θα ανεβάσω στο φόρουμ.

attachment.php
 
Πανο επειδη ειμαι στην δουλεια αυριο που θα παω σπιτι θα σου πω.
 
Λοιπον το 1ο τευχος ειναι των εκδοσεων Βουδουρη (οπως σωστα ειπε ο Nemo παραπανω).Παρακατω βλεπετε το scan απο το σημειωμα του εκδοτη και τα περιεχομενα και περιμενω το ΟΚ για το υπολοιπο τευχος:

hc2a.jpg

hc1a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα Γρηγορη!

Ψαχνω για Βουδουρη και δεν βρισκω τιποτα!!

Αν εξαγοραστηκε απο την Motor Press εχουμε αδεια. Απλα θα επικοινωνησω μαζι τους. Νομιζω οτι με τις ερωτησεις που τους κανω θα με παρουν για παλαβο. Οι κοπελες στο τηλεφωνικο δεν πρεπει να ειχαν καν γεννηθει οταν κυκλοφορουσε το H&C :)
 
Wally είπε:
Να σαι καλα Γρηγορη!
Ψαχνω για Βουδουρη και δεν βρισκω τιποτα!!

Αν εξαγοραστηκε απο την Motor Press εχουμε αδεια.
To οτι εξαγοραστηκε απο την Motor press αναφερόταν σε ενα pdf ,που σου εστειλα παλιοτερα .

Βtw Κ.Βουδουρης εκδοτης υπαρχει, απλα δεν ξερω αν προκειται για το ιδιο προσωπο .

Τίτλος ΛΕ ΣΕΦ (LE CHEF)

Εκδότης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Ιδιοκτήτης F @ B ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΕ

Διεύθυνση ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 60

------------

Τίτλος ΟΙΝΟΣ & ΠΝΕΥΜΑ

Εκδότης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Ιδιοκτήτης F @ B ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΕ

Διεύθυνση ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 60

------------

Τίτλος ΤΡΑΒΕΛ ΚΑΙ ΝΙΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜ [TRAVEL NEWS TOURISM]

Εκδότης ΚΩΝ.ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Ιδιοκτήτης BHTA PRESS Κ.ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Διεύθυνση ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 60

-----------

etc(υπαρχουν και κανα 2 ακομ μαλλον "αλλοι")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μια υπονοια οτι αλλο Google εχουμε εμεις και αλλο ο Nemo. Δεν εξηγειται αλλιως...
 
Συνεχιζω με το εξωφυλλο και τα περιεχομενα του τευχους 44 (Σεπτ 1987):

Untitled5.jpg

Απο το τευχος Νοεμβριου 1987 το περιοδικο αλλαζει την ονομασια του σε "Πληροφορικη και Computer":

novedit.jpg

sep87.jpg

Untitled3.jpg

new.jpg

nov1.jpg

nov2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Συνεχιζω με το εξωφυλλο και τα περιεχομενα του τευχους 44 (Σεπτ 1987):
Προβολή συνημμένου 57927Προβολή συνημμένου 57928Προβολή συνημμένου 57929





kvuduris.jpg

Nemo είπε:
Τίτλος ΛΕ ΣΕΦ (LE CHEF)

Εκδότης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Ιδιοκτήτης F @ B ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΕ

Διεύθυνση ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 60


ΤΚ 115 28------------

Τίτλος ΟΙΝΟΣ & ΠΝΕΥΜΑ

Εκδότης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Ιδιοκτήτης F @ B ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΕ

Διεύθυνση ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 60


ΤΚ 115 28

------------

Τίτλος ΤΡΑΒΕΛ ΚΑΙ ΝΙΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜ [TRAVEL NEWS TOURISM]

Εκδότης ΚΩΝ.ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Ιδιοκτήτης BHTA PRESS Κ.ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ

Διεύθυνση ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 60


ΤΚ 115 28
Κοιταξε τωρα κατι συμπτωσεις (περα απο το ονομα του εκδοτη Κ.Βουδουρη)

Μιχαλακοπουλου 58 στην μια περιπτωση - Μιχαλακοπουλου 60 στην αλλη

Αν και κατι μου λεει οτι ο angel_grig το προσεξε και απλα το αφησε ασχολιαστο ...

Επισης

Nemo είπε:
Wally είπε:
Αν εξαγοραστηκε απο την Motor Press εχουμε αδεια.
To οτι εξαγοραστηκε απο την Motor press αναφερόταν σε ενα pdf ,που σου εστειλα παλιοτερα .
και απο οτι βλεπω στα scans ο συγραφεας του pdf που ανεφερα, ειναι και συντακτης του περιοδικου .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματι Nemo το προσεξα και εγω και γι'αυτο εβαλα και τις εσωτερικες σελιδες με τα περιεχομενα ;)
 
Πίσω
Μπλουζα