Ηλεκτρονική & Computer [Εξώφυλλα]

angel_grig είπε:
Πραγματι Nemo το προσεξα και εγω και γι'αυτο εβαλα και τις εσωτερικες σελιδες με τα περιεχομενα ;)
Tα μεγαλα (40+-:biglaugh:) πνευματα συναντιουνται :diablotin: ...
 
billy είπε:
Ωραία πληροφορία απο τον Nemo !! Απο το "Micro & Computer Age" δεν είχα τεύχη (και δεν θυμάμαι να το είχε και κανένας φίλος)
Πραγματικά δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι "το πρώτο" περιοδικό που ασχολήθηκε με υπολογιστές, παρά μόνο αυτό που είχα γράψει παραπάνω: ότι δηλαδή το "Hλεκτρονική & Computer προϋπήρχε του CΓΟ".


Wally είπε:
Στο τευχος Αυγουστου 2009, το Computer για Ολους ειχε ενα εξαιρετικο αφιερωμα για το ιδιο αλλα και για τα υπολοιπα περιοδικα του χωρου, στη διαρκεια της πολυχρονης πορειας του. 


Θησαυρος, για μια εποχη για την οποια υπαρχει λιγοστη πληροφορια οσο αφορα τα εντυπα πληροφορικης, αποτελει ο παρακατω πινακας που περιεχει τα εντυπα και πληροφοριες κυκλοφοριας για το καθενα.

 


pcmagschrncle.jpg

 


Kudos στον teo214
 


........................


 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταφερατε και με μπερδεψατε τωρα... :)
 
Δυστυχως ο πινακας αυτος της Compupress εχει ηδη ενα λαθος στη περιπτωση του περιοδικου Computing που κυκλοφορησε 2 χρονια νωριτερα απο την ημερομηνια που αναφερει ο πινακας - δηλαδη απο το 1983 - οποτε η αξιοπιστια του ελεγχεται και προσωπικα δεν θα τον χρησιμοποιουσα ως αυταποδεικτο ημερομηνιακο οδηγο στην περιπτωση που εξεταζουμε εδω.

Οσο για την πρωτια - νομιζω οτι και παλι ο πινακας δεν μας τα λεει καλα - το Micro δεν υπηρχε απο οσο θυμαμαι, το 1982 - τοτε μονο Ηλεκτρονικη & Computer αγοραζαμε.
 
Tελικα τι γινεται με την αδεια για το H&C?Μπορουμε να σκαναρουμε?
 
Λοιπον...για να τα βαλουμε στη σειρα διοτι εχασα την μπαλα.

Ο φιλος Arielis ειχε προθυμοποιηθει να σκαναρει το Ο Κοσμος του Ελληνικου Software που ηταν της MotorPress. Οπως ειχα γραψει στο αντιστοιχο thread ειχα μιλησει με την εταιρια και οχι μονο εδωσαν αδεια αλλα και με εξεπληξαν με την ευγενεια τους.

Το H&C ειναι MotorPress???

Αν ναι θα επικοινωνησω αλλα κομπλαρω. Θα ηθελα πρωτα να σκαναριστει το τευχος του Ο.K.T.E.S, να τους ενημερωσω/ευχαριστησω και να τους ζητησω αδεια και για το H&C. Αισθανομαι ασχημα να τους πω οτι σας "ζαλισα" για ενα περιοδικο σας, δεν εχω κανει κατι ακομα και θελω αδεια για ενα αλλο.

Παντως τευχη του H&C θα ειναι πραγματικος θησαυρος!! Υπαρχει ενα τευχος ανεβασμενο απο παλια. Οποτε η επικοινωνια δεν ειναι μονο για αδεια περαιτερω σκαναρισματος αλλα και για το αν παραμεινει επανω το τευχος 3.

Επι τη ευκαιρια να ευχαριστησω το Γρηγορη για τη γενικη του παρουσια και προσφορα στη ρετροκοινοτητα.
 
Nα'σαι καλα Πανο!Ευχαριστω! :thanx2:
 
Χαιρετω !

Σκαναρισα το 1ο τευχος (με το κινητο μου...),ελπιζω να ειναι αποδεκτη η ποιοτητα...

Βλεπω απο την ημερομηνια που ανεβασα το θεμα εχουν περασει 6 χρονια... :xm:

τευχος 1 link :

https://app.box.com/s/nnoly2hajqfln3fy36om
 
darkpower είπε:
Χαιρετω !
Σκαναρισα το 1ο τευχος (με το κινητο μου...),ελπιζω να ειναι αποδεκτη η ποιοτητα...

Βλεπω απο την ημερομηνια που ανεβασα το θεμα εχουν περασει 6 χρονια... :xm:

τευχος 1 link :

https://app.box.com/s/nnoly2hajqfln3fy36om
Ευγνωμονες και κατα καποιο τροπο προσωπικα υποχρεωμενος (*) ,-ανεξαρτητα αν ειναι ή δεν ειναι αποδεκτη η ποιοτητα- ,αλλωστε στο σχετικο τοπικ που διατυπωσα το σχετικο θεμα (*),εννοουσα τις 1-2 σελιδες με τα περιεχομενα του περιοδικου απλα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK,guys ,that's it...Τα τεύχη 1, 2 , 3(ήδη σκαναρισμένο από άλλο συμφορουμίτη...), 5 , 8 πέρασαν στην αιωνιότητα...

Απολαύστε :

ΤΕΥΧΟΣ 1:

https://drive.google.com/file/d/0B3mn9SxJlAR1WFpQclRKVDdEcVU/view?usp=sharing

--------------------

ΤΕΥΧΟΣ 2:

https://drive.google.com/file/d/0B3mn9SxJlAR1dnZDc3M1V2xUZGc/view?usp=sharing

---------------------

ΤΕΥΧΟΣ 3:

https://drive.google.com/file/d/0B3mn9SxJlAR1cGlJWnlrR0xTSVU/view?usp=sharing

--------------------

ΤΕΥΧΟΣ 5:

https://drive.google.com/file/d/0B3mn9SxJlAR1QWktTTVnV0RIY0U/view?usp=sharing

-------------------

ΤΕΥΧΟΣ 8:

https://drive.google.com/file/d/0B3mn9SxJlAR1OF9GcUM4eWhERFU/view?usp=sharing

-------------------

(εαν δείτε κανα ...duran duran η καμμιά άλλη ζωγραφιά η σημείωση,εντάξει ήμουν και σχολιαρόπαιδο τότε :eek: ! )
 
Τι "αστραποβροντο" ηταν αυτο ????

:sealed: :sealed: :sealed: :thanx2:

Τα ξεφυλλιζω/(διαβαζω στο Fastforward) ηδη .
 
:thumbup:

Εντάξει δεν άργησα και πολύ ...7 χρονάκια !
 
Δεν πειραζει καθολου!!!Καλλιο αργα παρα ποτε!!Να εισαι καλα!!! :bow:
 
Nemo χρειαζομαι τη βοηθεια σου! Tα HΚC ξεκινησαν με εκδοτη καποιον Κωστα Βουδουρη. Μετα απο καμια δεκαπενταρια τευχη, γραφουν οτι εκδιδονται απο τη Multipress (o εκδοτικος του MicroMad)

Μπορεις να εντοπισεις κατι με το οποιο μπορουμε να επικοινωνησουμε?

@darkpower με εστειλες για τσάι!
 
angel_grig είπε:
Λοιπον το 1ο τευχος ειναι των εκδοσεων Βουδουρη (οπως σωστα ειπε ο Nemo παραπανω).Παρακατω βλεπετε το scan απο το σημειωμα του εκδοτη και τα περιεχομενα και περιμενω το ΟΚ για το υπολοιπο τευχος:
Προβολή συνημμένου 57919Προβολή συνημμένου 57920

Wally είπε:
Να σαι καλα Γρηγορη!
Ψαχνω για Βουδουρη και δεν βρισκω τιποτα!!

Αν εξαγοραστηκε απο την Motor Press εχουμε αδεια. Απλα θα επικοινωνησω μαζι τους. Νομιζω οτι με τις ερωτησεις που τους κανω θα με παρουν για παλαβο. Οι κοπελες στο τηλεφωνικο δεν πρεπει να ειχαν καν γεννηθει οταν κυκλοφορουσε το H&C :)



Οπως αναφερει ο βετερανος δημοσιογραφος του χωρου Ιωαννης Χαλαβαζης στο περιφημο "30 χρονια και χρονια Ιστορια ..."στην 40η σελιδα

Ο οποιος Ι.Χαλαβαζης εχει ενα λογο παραπανω μια και δουλεψε σαυτο στο οπως φαινεται π.χ. στους συντελεστες του τευχους 44 (Σεπτ 1987) αλλα και στο αντιστοιχο τευχος του Νοεμβριου 1987

angel_grig είπε:
Συνεχιζω με το εξωφυλλο και τα περιεχομενα του τευχους 44 (Σεπτ 1987):
Προβολή συνημμένου 57928

Απο το τευχος Νοεμβριου 1987 το περιοδικο αλλαζει την ονομασια του σε "Πληροφορικη και Computer":

Προβολή συνημμένου 57931


"Το περιοδικό «Ηλεκτρονική και Computer» με εκδότη τον Κώστα Βουδούρη. Ηταν ένα συμπαθές περιοδικό το οποίο, κρατώντας χαμηλούς τόνους, δεν κατάφερε να επιβιώσει από τον εντονότατο ανταγωνισμό της εποχής και μη έχοντας άλλη διέξοδο εξαγοράστηκε από τον τότε ανερχόμενο εκδότη Πέτρο Τριανταφύλλη, ιδιοκτήτη της σημερινής Motοr Press."
h&c voudouris 30 xro p40.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' ευχαριστώ για τα σπάνια αυτά τεύχη που μοιράστηκες μαζί μας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Nemo ξεχναω!

Εχω επικοινωνησει με τον εκδοτικο για να παρουμε αδεια για τα τευχη. Μιλησα με μια κυρια (που απο τη φωνη της μου φανηκε οτι δεν ειχε γεννηθει το 83 χαχαχα) και σε πρωτη φαση δεν γνωριζανε το εντυπο...ακομα και ο πιο παλιος υπαλληλος στον οποιο απευθυνθηκε. Τις εξηγησα πραγματα και περιμενω τηλεφωνο τους.

Οσο αφορα το περιοδικο...οπως εχω ξαναπει...δεν εχω ξαναδει εντυπο του χωρου να κανει τοσο λεπτομερη και αμεροληπτα τεστς υπολογιστων. Πραγματικα ξετιναζουν το συστημα (δεν ειχαμε τετοια στα Pixel,User,Micromad κτλ) και βγαζουν στη φορα και τα αρνητικα (σε μια περιοδο που υποθετω οτι για να πεισεις εταιρια να σου δωσει συτημα για review ηταν δυσκολο και ισως χρειαζοταν λιγο γλυψιμο).

Ευγε. Πολυ μαγκες οι reviewers και θα ηταν ενδιαφερον αν προσπαθουσαμε ολοι μαζι να τους εντοπισουμε και να κανουμε μια κουβεντα εν ειδει συνεντευξης.
 
Wally είπε:
@Nemo ξεχναω!

Ευγε. Πολυ μαγκες οι reviewers και θα ηταν ενδιαφερον αν προσπαθουσαμε ολοι μαζι να τους εντοπισουμε και να κανουμε μια κουβεντα εν ειδει συνεντευξης.
Ριχνοντας μια ματια στο Fast Forward οι παρουσιασεις/reviews υπολογιστων -σε αντιθεση με αλλα αρθρα- ειναι ανυπογραφες εκτος απο 3 (στις δυο αναφερεται Αποδοση (???) Μ.Μανωλαρακης και στην αλλη Μανωλαρακης -λογικα ενας απο τους 2 συν-επιθετους συντακτες - ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα