Ημερίδα «Σενάριο και ψηφιακό παιχνίδι»

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στις 5 Φεβρουαρίου η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος διοργανώνει ημερίδα με θέμα

«Σενάριο και ψηφιακό παιχνίδι»

Η πρωτοβουλία αυτή έχει σκοπό να φέρει σε επαφή δύο μέχρι πρότινος παράλληλους -τουλάχιστον στην Ελλάδα- κόσμους, αυτό του σεναρίου για κινηματογράφο & τηλεόραση και του σεναρίου των video games. Ο εμπνευστής και διοργανωτής της συνάντησης αυτής είναι ο σεναριογράφος και καθηγητής του ΑΠΘ Γιάννης Μαρούδας (υπάρχει και στο RetroDB!).

Στην ημερίδα αυτή θα παρουσιάσω μια ομιλία με τίτλο "Σενάριο και Video Games: Έννοιες Αλληλένδετες ή Αντιφατικές;". Θεωρώ μεγάλη την πρόκληση καθώς θα υπάρχουν αρκετά άτομα στο ακροατήριο τα οποία δεν έχουν σχέση με παιχνίδια (και πιθανόν να τα θεωρούν και αστεία, χάσιμο χρόνο, ξέρετε εσείς)... Θέλω να επιχειρήσω να τους αποδείξω ότι οι ομοιότητες μεταξύ της κατάστρωσης σεναρίου παιχνιδιού και ταινίας είναι περισσότερες από όσες νομίζουν.

Θα ενδιέφερε το GRM να παραβρεθεί στη συνάντηση αυτή; Θα χαρώ πολύ να δω κάποιον/κάποιους από εσάς στο ακροατήριο.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
 
Θα προσπαθήσω να έρθω μιας και βρίσκω το θέμα πολύ ενδιαφέρον. Ποιοι άλλοι θα είναι ομιλητές;
 
Πολύ ενδιαφέρον Άλκη!

Θα με ενδιέφερε και εμένα (εκτός απροόπτου) να παρευρεθώ καθώς το θέμα με ενδιαφέρει κατά κάποιον τρόπο και επαγγελματικά....

Βλέπω ότι είναι και δίπλα στο Πάντειο, οπότε πολύ βολικό για μένα...

Αν έχεις πληροφορίες για ρίξε μια ενημέρωση σχετικά με το υπόλοιπο πρόγραμμα!
 
Το πρόγραμμα δεν έχει καταρτιστεί ακόμα, ξέρω όμως ότι θα εκπροσωπηθούν μεταξύ άλλων οι Track7, Aventurine και Anima.

Plink αν ενδιαφέρεσαι να ετοιμάσεις παρουσίαση, θες να σε φέρω σε επαφή με τον Κο Μαρούδα; Δεν ξέρω αν υπάρχει χρόνος να προστεθούν κι άλλοι ομιλητές αλλά μπορείς να προσπαθήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Το πρόγραμμα δεν έχει καταρτιστεί ακόμα, ξέρω όμως ότι θα εκπροσωπηθούν μεταξύ άλλων οι Track7, Aventurine και Anima.
Οκ, θα έχω το νου μου στο λινκ που έδωσες για περαιτέρω πληροφορίες,

αλλά αν έχεις την καλοσύνη κράτα μας και εσύ ενήμερους ;)
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα... Θα προσπαθήσω οπωσδήποτε να περάσω αν δεν έχω άλλες υποχρεώσεις εκείνη τη μέρα...
 
Το πρόγραμμα της ημερίδας:

-10.00-12.00 : - Έναρξη, Χαιρετισμός Προέδρου Ε.Σ.Ε, Στάθης Βαλούκος

- Γιάννης Μαρούδας (σεναριογράφος, διδάσκων στο Τμ. Κινημ/φου του Α.Π.Θ. Σενάριο): «Διαδραστική αφήγηση»,

- Σταύρος Βαπορίδης (αρχισυντάκτης του adventureadvocate.gr): («το σενάριο στα adventure games»),

- Ανδρέας Τσουρινάκης (ειδικός συντάκτης - συγγραφέας),

για τα games και την εξέλιξή τους

- Έρικ Παρκς (Τypical Mutations, “5ηΜέρα”): -(«Alternate Reality Games»),

12.30–15.00 : ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ

- Άλκης Πολυράκης – (“Σενάριο και Video Games: Έννοιες Αλληλένδετες ή Αντιφατικές;”)

- Mαρίνα Κοκκινίδη (Δρ Φιλολογίας ΑΠΘ, Διδάσκουσα Ελληνικής Γλώσσας, Παν/μιο Μακεδονίας / Σεναριογράφος)κ΄ Ανέστης Κοκκινίδης (Project/Product Manager/CEO Anima ppd-interactive) - (“Conspiracies Ι & II”)

- Άννα Παντελακάκη κ΄ Κατερίνα Σακκαλή – (“Destiny”)

- ΚωνσταντίνοςΓιατίλης. (3DArtistGameDesigner)

«Μεθοδολογία γραφής σεναρίου για ψηφιακά παιχνίδια»

– (“Theseis”)

- Τάσος Φλάμπουρας (Αventurine SA) – (“Darkfall online”)

15.30 -17.00 : Η ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ GAMES : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

- Εκπρόσωπος Αudiovisual -Aventurine

- Φαγιέζ Νταούντ, (γεν. δντης της Track7inc)

«Η επιχειρηματικότητα στο χώρο των ηλεκτρονικών παιχνιδιών σε συνάρτηση με το σενάριο»

- Ανέστης Κοκκινίδης, (Project/Product Manager/CEO Anima ppd- interactive): «Προβλήματα και προοπτικές στην παραγωγή και εκμετάλλευση του εγχώριου ψηφιακού παιχνιδιού»)

- Δημήτρης Παυλής / Mιχάλης Μισιρλής, (Beacon Multimedia).

- ANOIXTH ΣΥΖΗΤΗΣΗ
 
ΚΑΚΗ ώρα ρε γ@μώτο,πολύ κακή !!!

Κι ήθελα να έρθω να σας ακούσω/παρακολουθήσω !!!
 
Έλα ντε, γιατί μπήκε σε εργάσιμη μέρα και ώρα;

Δεν βλέπω να ενθουσιάζεται ο διευθυντής μου αν του ζητήσω να φύγω από την δουλειά για την συγκεκριμένη ημερίδα... :(
 
Τουλαχιστον Αλκη αν μπορεις να ανεβασεις σε youtube καποια μερη για οσους δουλευουν εκεινη την ωρα :(
 
Ευχαριστούμε για το πρόγραμμα Άλκη,

να ρωτήσω και κάτι σημαντικό.

Σε κάποιες ημερίδες δεν επιτρέπεται η είσοδος μετά την έναρξη, ξέρεις αν ισχύει κάτι τέτοιο για τη συγκεκριμένη ή μπορούμε να έρθουμε ότι ώρα θελήσουμε?

Λόγω απρόβλεπτου φόρτου εργασίας δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα μπορέσω να είμαι εκεί για όλες τις ώρες
 
Απλά, να αναφερθεί ότι συνδιοργανωτής της ημερίδας είναι και το Adventure-Advocate ενώ πραγματικά θα ήθελα να έρθετε όσοι μπορείτε, πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον :)
 
Μα αυτό είναι το θέμα βρε παιδιά, θέλουμε αλλά δεν μπορούμε!
 
Το είχαμε προσπαθήσει για Σάββατο αλλά δεν γινόταν, η αίθουσα ήταν διαθέσιμη μόνο τις καθημερινές.
 
Πίσω
Μπλουζα