Ηρθε η ώρα για παγωτό tartufo!!!

gomfaios

Retro Member
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
201
Αντιδράσεις
46
μιαμ!μιαμ!τα θυμαστε?

18105.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι υπαρχει θεατρικη παρασταση "Ο Ταρτούφος". Τι σημαινει η λεξη;; 8)
 
Πρέπει να είναι πολύ παλιά παγωτά!Είναι μάρκα παγωτών ή ζαχαροπλαστείο?Καλύτερα φαίνονται από τα σημερινά παγωτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ταρτούφος σημαίνει και "υποκριτής". Ένας ήρωας του Μολιέρου (1622- 1673) ονομαζόταν έτσι, ενώ υπάρχει και όρος ταρτουφισμός, κάτι ανάλογο με τον φαρισαϊσμό.

Βλέπε http://en.wikipedia.org/wiki/Tartuffe

Λίγο οφ τόπικ, αλλά απλά συμπληρωματικά. Συν τοις άλλοις, δείχνει ότι η ονομασία του παγωτού δεν ήταν και ... πολύ πετυχημένη.
 
leykh είπε:
η διαφήμιση έλεγε:Ταρτούυυυυφο, Ταρτούφοοο, τζελάτο Ιταλιάνο! :D
Έχω ακόμα στο μυαλό μου τον ρυθμό και τα λόγια της εν λόγο διαφήμισης... :)

Από τις λίγες που θυμάμαι ακόμα.
 
Πρόταση για το φόρουμ (μπορεί να μεταφερθεί ;)

dpol είπε:
Έχω ακόμα στο μυαλό μου τον ρυθμό και τα λόγια της εν λόγο διαφήμισης... :) Από τις λίγες που θυμάμαι ακόμα.
Με αφορμή αυτό θα ήθελα να προτείνω κάτι για το φόρουμ και να ακούσω και γνώμες (δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα ή αν πρέπει να μεταφερθεί). Σε αυτό το φόρουμ θέλουμε να διασώσουμε μνήμες, να μοιραστούμε εμπειρίες, εικόνες και πολλά άλλα από τα σέβεντις και έιτις, άντε και τα νάιντις. :p Τι γίνεται όμως με τον ήχο (όλα δεν υπάρχουν στο γιουτιούμπ). Θα φανεί λίγο αστεία ή και περίεργη η πρόταση αλλά πώς θα σας φαινόταν να φτιάχναμε κάτι (τεχνικό εννοώ) όπου να μπορούμε να ... τραγουδάμε έναν σκοπό π.χ. ή ένα τραγούδι από διαφήμιση για να σωθεί η πληροφορία;
 
stakovios είπε:
Με αφορμή αυτό θα ήθελα να προτείνω κάτι για το φόρουμ και να ακούσω και γνώμες (δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα ή αν πρέπει να μεταφερθεί). Σε αυτό το φόρουμ θέλουμε να διασώσουμε μνήμες, να μοιραστούμε εμπειρίες, εικόνες και πολλά άλλα από τα σέβεντις και έιτις, άντε και τα νάιντις. :p Τι γίνεται όμως με τον ήχο (όλα δεν υπάρχουν στο γιουτιούμπ). Θα φανεί λίγο αστεία ή και περίεργη η πρόταση αλλά πώς θα σας φαινόταν να φτιάχναμε κάτι (τεχνικό εννοώ) όπου να μπορούμε να ... τραγουδάμε έναν σκοπό π.χ. ή ένα τραγούδι από διαφήμιση για να σωθεί η πληροφορία;
Φίλε μου, όσον αφορά εμένα στα φωνητικά, μπορώ να με συγκρίνω μόνο με τον Κακοφωνίξ αν και πιστεύω ότι αυτός είναι μάλλον πολύ καλύτερος... :p
 
dpol είπε:
Φίλε μου, όσον αφορά εμένα στα φωνητικά, μπορώ να με συγκρίνω μόνο με τον Κακοφωνίξ αν και πιστεύω ότι αυτός είναι μάλλον πολύ καλύτερος... :p
Ναι, θέλει τόλμη, συμφωνώ, αλλά ίσως θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε με τέτοιον τρόπο ώστε να μην καταγράφεται το όνομα του "τραγουδιστή" (ακόμα κι αν είναι ψευδώνυμο). Αν το καλοσκεφτούμε, ίσως είναι ο μόνος τρόπος για να διασώσουμε κάποιους σκοπούς, τραγούδια κλπ. πάντα ρετρό φυσικά και με την προϋπόθεση ότι έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες περιπτώσεις για να τα βρούμε.
 
Νομίζω πως ''Ο Ταρτουφος᾽᾽ειναι θεατρικο του Μολιέρου. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με φαγητό όμως!
 
Πίσω
Μπλουζα