Η Αλτάνα της Πάργας

retrofan είπε:
Περιέργως από γαμπρούς θυμάμαι περισσότερους. Ο Τρύφων Καρατζάς έπαιζε τον άντρα της μεγάλης, ο Σωκράτης Αλαφούζος της τρίτης και ο Νίκος Σταγόπουλος της τέταρτης.
O Σωκρατης Αλαφουζος ηταν ο αντρας της Παναγιούς??? 8)

Εκεινος ο χαμηλων τονων (σχεδον ξενερωτος :p )

Τον Τρυφων Καρατζά τον θυμαμαι :)
 
Ωραία σειρά αν και στενάχωρη. Θυμάμαι την χαρακτηριστική φράση του Παπαμιχαήλ που επαναλάμβανε συχνά, " μια π... είναι η Πάργα!"
 
the chef είπε:
ΤΗΝ ΑΛΤΑΝΑ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΓΕΛΑΕΙ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΑΙΖΕ Η ΜΑΙΡΗ ΒΙΔΑΛΗ(ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΨΥΧΗ)
Αυτήν την εποχή συμμετέχει στην καθημερινή σειρά του MEGA "Η ζωή της άλλης".
 
Λορένα είπε:
O Σωκρατης Αλαφουζος ηταν ο αντρας της Παναγιούς??? 8)Εκεινος ο χαμηλων τονων (σχεδον ξενερωτος :p )
Ω ναι! Άχαρος ρόλος αυτός του Στάμου του Σουλιώτη αν και στη σειρά μάλλον προσπάθησαν να τον αναβαθμίσουν. Μια και τον παρουσίασαν ως τον πιθανό βιαστή κι όχι ως τον πιθανό μάρτυρα του βιασμού της Παναγιούς όπως στο βιβλίο. Και στο τέλος τον βάζουν να καταφέρνει να σωθεί από την κατάληψη του Σουλίου και να καταφύγει στην πεθερά του στην Πάργα ενώ στο βιβλίο ο Στάμος, η Παναγιού και το μωρό χάνονται όλοι στην σύγκρουση με τον Αλή Πασά.

Νομίζω ότι η σειρά πήγαινε για περισσότερα επεισόδια, ολοκληρώνοντας τις ιστορίες των θυγατέρων της Αλτάνας, με κάποιες προφανώς διαφοροποιήσεις από το βιβλίο. Αλλά όλα έμειναν στη μέση.
 
Τρειλερ για την σειρα απο την ΕΤ 2

μεταδοθηκε το 1990


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε ford231 για το απόσπασμα :thanx2:

Ο γάμος της δεύτερης κόρης, της Κατερίνας, στην αρχή και ο Πάρλας στο τέλος. Νομίζω ότι στον ρόλο του Δαμιανού, του πιστού φίλου και μυστικά ερωτευμένου με την Αλτάνα, ο Πάρλας είχε δώσει τον καλύτερό του εαυτό.
 
H Αλτάνα ΔΕΝ ηταν η Μαίρη Βιδάλη

Ηταν μια ηθοποιος που εχει παιξει και στην ταινια : "εκεινο το καλοκαιρι" (νομιζω)

Υποδυοταν μια πλουσια μελλοθανατη που περασε το τελευταιο της καλοκαιρι σε ενα μικρο νησι
 
Η Αλτάνα ήταν η Αλεξάνδρα Λαδικού. Η Βιδάλη έπαιζε την Κυρά - Φροσύνη.
 
Οι τίτλοι αρχής

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

[video=youtube_share;0x7F4j46pEw]

 
Ένα απόσπασμα απο την σειρά με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ (στο ρόλο του Αλή Πασά) και την Μάνια Τεχριτζόγλου (στο ρόλο της κυράς Βασιλικής):

[video=youtube_share;v9o8qz1zZNQ]

 
Ωραίο το τραγούδι των τίτλων έναρξης!
 
Παιδιά εγώ δεν κατάλαβα το εξής... η σειρά ΔΕΝ γύρισε άλλα επεισόδια ή απλά δεν τα έδειξαν στην επανάληψη?
 
δεν πρεπει να γυρισε αλλα, αλλιως θα τα εδειχναν
 
Η πολύ καλή αυτή σειρά ξεκινάει σε επανάληψη από την μεθεπόμενη Δευτέρα στις 17.00 στην ΕΡΤ2
 
εμεις στο εξωτερικο πως θα μπορεσουμε να την δουμε_
 
Πίσω
Μπλουζα