Η ΑλφαΒήτα του ελληνικού κινηματογράφου

Χτυποκάρδια στο θρανίο

Το ψέμα πάει σύννεφο/Γυμνά σκάνδαλα/Σκάνδαλα και απιστίες (βιντεοταινία 1985)

Η ψεύτρα από το Κατάκωλο (βιντεοταινία1987)

Το ψέμα πάει σύννεφο (1984)
 
20 γυναίκες κι εγώ

Το λεβεντόπαιδο

Η αρχόντισσα και ο αλήτης

Εταιρεία θαυμάτων

Να πεθερός να μάλαμα
 
"Η Λίζα και η άλλη" - έχουμε μια ψεύτικη Λίζα.

"Ο θησαυρός του μακαρίτη", μόνο που βγήκε αληθινό τελικά

Στο "Δεσποινίς ετών 39" ψεύτικη είναι η ηλικία

Ωχ, σταμάτησε το μυαλό μου, σε ποια ταινία του Δαλιανίδη ο φτωχός Βουτσάς και ο πλούσιος Ντούζος αλλάζουν ρόλο μεταξύ τους?

Τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο παρόμοια ανταλλαγή ρόλων Κακκαβά - Βέγγου, μόνο που εκεί έχουν και ίδιο όνομα.

Η θεία μου η χίπισσα (Τουλάχιστον στην Παριζιάνα η Πελαγία-Πελαζί είναι όντως μοδίστρα και μάλιστα καλή). Στο Βίβα Ρένα η Βλαχοπούλου παριστάνει την Πεπίτα ντι Κορφού ενώ στο Ραντεβού στον Αέρα παριστάνει τη Ρένα Βλαχοπούλου

Τελικά όλο ψέμματα ήταν οι παλιές κωμωδίες.
 
Η σημερινή μας λέξη είναι

 


Ψυχιατρείο

 


Σε ποιές ταινίες βλέπουμε ψυχιατρεία;


 
Ένας νομοταγής πολίτης

ο πεθεροπληκτος

το κορίτσι του 17

τρελός παλαβός και βέγγος

ζήτω η τρέλα

Είναι ένας τρελός τρελός βέγγος

Ευτυχώς τρελάθηκα
 
Ξύπνα Βασίλη

Ο τρελλός τα'χει 400

Οι Γερμανοί ξανάρχονται
 
άλλος για τον παράδεισο
 
O κυρ-γιώργης και οι τρέλες του
 
Τρελός εγώ...τρελός κι εσύ (βιντεοταινία 1988)

H τρελλάρα (βιντεοταινία 1990)

Για τη λέξη ''Ψέμα'' που δόθηκε, να προσθέσω την ταινία:

Koρίτσια για φίλημα (για τον elephadas που δεν το θυμόταν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά από 148 ολόκληρες σελίδες νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχαν στο κουίζ αυτό. Έχω "ξεπατικώσει" ολόκληρο το λεξικό , άλλη λέξη που να ταιριάζει κάπως με το θέμα μας δε μπορώ προσωπικά να βρω. Αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάποιες λέξεις που έχει στο μυαλό του πολύ ευχαρίστως να το κάνει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :flower:
 
tonytony, εμείς σε ευχαριστούμε για το κέφι σου. Περάσαμε πολύ ωραία και σε αυτό το κουίζ.
 
tonytony είπε:
Αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάποιες λέξεις που έχει στο μυαλό του πολύ ευχαρίστως να το κάνει.
Σε ευχαριστουμε για ολα, tonytony, και αφου δινεις το ελευθερο, θα το κανω εγω.

Ας βαλω λοιπον το γραμμα Ωμεγα που λειπει απ' αυτο το γκρουπ.

Η λεξη που ψαχνουμε ειναι....

Ώρα

 


Σε ποιες ταινιες ακουμε να λενε την ωρα για οποιονδηποτε λογο οπως ενα ραντεβου η αλλο σημαντικο γεγονος;
 
Η Αλίκη στο ναυτικό (στις 5 κάτω απ' το ρολόι)


Το κλωτσοσκούφι (το ραντεβού - δε θυμάμαι την ώρα όμως- που έκλεισε η Αλίκη με τον Αλεξανδράκη και εκείνος άργησε)


 


 
Νομιζω πως δε χρειαζεται η ακριβης ωρα η αλλες λεπτομερειες.

Αλλωστε κι εμεις δεν ημασταν ιδιαιτερα κατατοπιστικοι. Συνηθως μονο τιτλο διναμε... #)
 
Στην ταινία "Επαγγελματίες ρεμάλια" περιγράφεται το σχέδιο ληστείας του καζίνο της Πάρνηθας ανά τέταρτο, και "ζωντανεύει" πάνω στην περιγραφή,σε real time.
 
Στο ΌΧΙ (1969) ένας στρατιώτης ρωτάει τι ώρα είναι και ο συνάδελφος του απαντάει 5.30. Τότε πέφτουν οι πρώτες οβίδες...
 
tonytony είπε:
Μετά από 148 ολόκληρες σελίδες νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχαν στο κουίζ αυτό. Έχω "ξεπατικώσει" ολόκληρο το λεξικό , άλλη λέξη που να ταιριάζει κάπως με το θέμα μας δε μπορώ προσωπικά να βρω. Αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάποιες λέξεις που έχει στο μυαλό του πολύ ευχαρίστως να το κάνει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :flower:
Ευχαριστούμε tonytony για το κουίζ!!!

Για τη λέξη Ώρα που δόθηκε να προσθέσω τις ταινίες:

 


O φαλακρός μαθητής

Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ

Ένα ασύλληπτο κορόιδο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα