Η Αρτίστα (1966)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.307
Η Αρτίστα (1966)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Αρτίστα

 


Αισθηματική ταινία παραγωγής Κίκος Φιλμ 1966 , σε σενάριο και σκηνοθεσία Κώστα Καραγιάννη και μουσική Γιώργου Κατσαρού. Πρωταγωνιστούν ο Αλέκος Αλεξανδράκης , η Μαριάννα Κουράκου , η Δέσποινα Στυλιανοπούλου , ο Χρήστος Τσαγανέας , ο Λαυρέντης Διανέλλος , ο Βαγγέλης Καζάν , η Άννα Παιτατζή κ.α. Η ταινία έκοψε 235.048 εισιτήρια και ήρθε 25η ανάμεσα στις 101 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση :

Η Χριστινα εγκαταλειπει τη δουλεια της χορευτριας για χαρη του αγαπημενου της Δημητρη, ο οποιος συγκρουεται με τον πατερα του Ηλια Καραμανη που θελει ο γιος του να παντρευτει τη Γιαννα, κορη της συνεταιρου του. Φευγει απο το σπιτι του, παντρευεται με τη Χριστινα και βγαζει χρηματα δουλευοντας σε οικοδομες με τον πεθερο του. Μια μερα τραυματιζεται βαρια και μεταφερεται στο νοσοκομειο. Ο πατερας του εξακολουθει να ειναι αντιθετος με το γαμο του και αρνειται να τον βοηθησει οικονομικα. Η Χριστινα αναγκαζεται να γυρισει στην δουλεια της χορευτριας καθως εχει αναγκη απο χρηματα.

 


[deadpic]

[video=youtube_share;tFMkkNrNbxA]http://youtu.be/tFMkkNrNbxA

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξίζει για την ομορφιά της Μαριάννας Κουράκου και για τον πάντα πολύ καλό Αλεξανδράκη. Έχει και μια έγχρωμη χοραυρική σκηνή.
 
Αυτή τη ταινία θέλω να τη δω από τότε που είχα δει την Κοροϊδάρα που και καλά η Κουράκου είχε πάει για να προμοτάρει τη ταινία στην Πάτρα! Πρέπει να είναι από τις σπάνιες, ε?
 
mariadegrecia είπε:
Αυτή τη ταινία θέλω να τη δω από τότε που είχα δει την Κοροϊδάρα που και καλά η Κουράκου είχε πάει για να προμοτάρει τη ταινία στην Πάτρα! Πρέπει να είναι από τις σπάνιες, ε?
Ναι έχει πολλά χρόνια να παιχτεί νομίζω. Και γω όπως βλέπεις την έχω με το παλιό σήμα του MEGA!
 
203.jpg
203.jpg
 
''Μια ταινία αλλιώτικη κι όπου χρειάζεται έγχρωμη'': η επινοητικότητα των διαφημιστών σε όλο της το μεγαλείο!
 
Xθες το βραδυ την ειχε το Ε. Πρωτη φορα ειδα ασπρομαυρη ταινια να εχει εγχρωμες σκηνες!!
 
85devotee είπε:
Xθες το βραδυ την ειχε το Ε. Πρωτη φορα ειδα ασπρομαυρη ταινια να εχει εγχρωμες σκηνες!!
Ο θεός του κινηματογράφου θα με κεραυνοβολήσει για τον ιερόσυλο παραλληλισμό, αλλά ο "Ιβάν ο τρομερός" του Αϊζενστάιν έχει κάποιες έγχρωμες σκηνές στο δεύτερο μέρος του :) Βέβαια αυτό ήταν όταν ο έγχρωμος κινηματογράφος μόλις είχε κάνει κάποια βήματα, δεκαετίες πριν την "Αρτίστα"
 
Πίσω
Μπλουζα