Η Βίβλος Εικονογραφημένη [Εκδ. Σιδέρης]

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
102
Τα Χριστούγεννα του 1982, "μάλλιασε" η γλώσσα μου, λιώσανε οι σόλες μου, κοκκάλωσα απ΄το κρύο λέγοντας τα κάλαντα σε πάμπολα σπίτια, με ένα σκοπό: να μπορέσω να μαζέψω τα απαιτούμενα για ένα βιβλίο που τόσο είχα ζηλέψει στην κατοχή κάποιου συμμαθητή μου!

Και τα κατάφερα!...γεμάτη χαρά γύρισα στο σπίτι έχοντας αγοράσει τη "Βίβλο" από τις εκδόσεις Σιδέρη, έναν ογκώδη πλόυσια εικονογραφημένο τόμο, στο αστρονομικό για την εποχή ποσό των 700δρχ!

IMG_945.jpg



Το βιβλίο αυτό το κράτησα σε άριστη κατάσταση, και μπορώ να πω, ότι ακόμη γοητεύει τα πιτσιρίκια που σκαλίζουν τη ρετρό μου βιβλιοθήκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελω και εγωωωω...

Σαμποτερ ξερεις εαν υπαρχει και τωρα καποια τετοια εκδοση της Βιβλου εικονογραφημενη;;
 
Πρέπει να ήταν από τα λίγα βιβλία που σώθηκαν από τη λαίλαπα (call me mother :p ) αλλά μετά από 3 μετακομίσεις αγνοείται η τύχη του... :(
 
circleag είπε:
Θελω και εγωωωω...
Σαμποτερ ξερεις εαν υπαρχει και τωρα καποια τετοια εκδοση της Βιβλου εικονογραφημενη;;
Μπορείς ακόμη να βρείς τη συγκεκριμένη ρετρό έκδοση στο διαδίκτυο, γύρω στα 25 Ε
 
Μπράβο saboter δεν το είχα ξαναδεί αυτό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά να αναφέρω πως μία βίβλος θεωρείται και το σπανιότερο και ίσως το ακριβότερο βιβλίο στον κόσμο.

Ήταν η βίβλος του Γουτεμβέργιου που γράφτηκε το 1455.Έχουν σωθεί ελάχιστα άρτια αντίτυπα και πλέον όποιος είναι κάτοχός της και θέλει να την πουλήσει θα πιάσει καλύτερη τιμή αν την καταστρέψει και την πουλήσει σελίδα σελίδα.Η τελευταία νομίζω είχε πουληθεί από τον Οίκο Κρίστις το 1987 πρός 5.39 εκ. δολλαρια.

Γιατί όμως να ψάχνουμε την βίβλο του Γουτεμβέργιου αφού και αυτή των εκδόσεων Σιδέρη είναι πολύ όμορφη.
 
Χμμμ... είναι το βιβλίο που εικονίζει στον Χριστό ξανθό; Αυτό είχαν κάτι ξαδέρφια μου.
 
Lord_Makro είπε:
Χμμμ... είναι το βιβλίο που εικονίζει στον Χριστό ξανθό; Αυτό είχαν κάτι ξαδέρφια μου.
Ναι, παραδόξως τον απεικονίζει κατάξανθο...σχεδόν Αρία φυλή.

picture.php
picture.php


picture.php
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις εκανα την παραγγελια,η εικονογραφηση με ειχε γοητευσει πιτσιρικα,ιδιως με εξιταρε η εικονογραφηση της παλαιας διαθηκης ,Αδαμ Ευα,Οφις και τα τοιαυτα,το κεφαλαιο με τον Ιησου ,Θεος φυλαξοι,το βαριομουν.8)

Πλουσια εκδοση και αγαπημενη!!!!!!!
 
Αρχές δεκαετίας του 90 είχα πάρει την εν λόγω Βίβλο, εκδόσεις Ι. Σιδέρη... Μου άρεσαν πολύ οι εικόνες...
 
Κυκλοφορεί ακόμα και κάνει περίπου 20 ευρω. Το είχα και εγώ μέχρι πρόσφατα. Οπως και αρκετά άλλα βιβλία πουλήθηκε στην τελευταία μετακόμιση καθώς

α. Ζυγιζε πολύ

β. Ο σύζηγος δεν ενέκρινε την κάπως συντηρητική είναι αλήθεια εικονογράφηση και

γ. Εχουμε την Βιβλο εικονογραφημένη σε κάποια άλλη ρετρό διτομη έκδοση τσέπης με ακόμα πιο ρετρό εικόνες.
 
Είχα αυτό το βιβλίο θέλοντας και μη αλλά το πέταξα πριν μερικά χρόνια.
 
Το έχω ακόμα και θυμάμαι είχα γοητευθεί κι εγώ όταν το είχε φέρει στο σχολείο (Δευτέρα ή Τρίτη Δημοτικού) μια συμμαθήτρια. Θυμάμαι ότι περίμενα πώς και πώς να έρθει η στιγμή που θα μου έλεγαν οι γονείς μου "τι δώρο θες;" για να ζητήσω τη Βίβλο. Τιμή; 1.200 δρχ., ακόμα είναι γραμμένο στην τρίτη σελίδα του βιβλίου (δεν το είχα σβήσει). Μιλάμε για γύρω στο '85-'86, έτσι;
 
το βιβλιο το εχω και εγω η καθηγητρια των θρησκευτικων μας ειχε βαλει να το αγορασουμε στην πρωτη γυμνασιου και καναμε μαθημα με αυτο ομως παραδοξως θυμαμαι οτι λειπουν απο μεσα τα σοδομα και τα γομορρα και οταν την ρωτησα ειπε οτι μαλλον δεν θελανε να το βαλουν αυτο σε μια βιβλο για μικρα παιδια
 
Ιστορικό βιβλίο για την οικογένειά μου!

Τα πρώτα κεφάλαια, μας τα διάβαζε η μητέρα μου.

Κάπου από τον Δαυίδ κι ύστερα, θυμάμαι την αδελφή μου να μ' έχει δίπλα της και να μου τα διαβάζει.

Η Σταύρωση κι οι λίγες ακόμα σελίδες μέχρι το τέλος, παίζει να ήταν και τα πρώτα μεγάλα κομμάτια που διάβασα μόνη μου.

Ιστορικό σας λέω :)
 
Από τα πρώτα βιβλία που θυμάμαι στη ζωή μου... Το είχε αγοράσει ο πατέρας μου και φυσικά το λάτρεψα... Κάποια στιγμή μετά από χρόνια κάπου χάθηκε (όπως και το 99% των παιδικών μου υπαρχόντων) για να το αγοράσω πριν 3 χρόνια ως κληρονομιά στον γιό μου...
 
Κάποιο καλοκαίρι την είχα πετύχει στο σπίτι της γιαγιάς μου. Εντελώς αγγλοσαξονικής αισθητικής με κατάξανθους Εβραίους και με μια αποστειρωμένη αφήγηση απαλλαγμένη από τις περιγραφές σεξ και βίας που δίνουν ζωντάνια στο βιβλικό κείμενο :p (πρέπει να το διάβασα το καλοκαίρι του 1991 οπότε ίσως οι εντυπώσεις μου να μην είναι απόλυτα ακριβείς). Άλλο ένα καθαρά προτεσταντικό σημείο είναι το γεγονός ότι (αν θυμάμαι καλά) λείπουν εντελώς τα δευτεροκανονικά βιβλία της ΠΔ
 
Από τα βιβλία που μου δημιουργούν πολύ μεγάλη στοργή! :)

Ήταν της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου... Θυμάμαι ότι ήταν ένα από τα ελάχιστα βιβλία που έβρισκες σπίτι της!.... Το είχα ξεφυλλίσει όλο (in fact, μπορεί και να είναι η μόνη Αγία Γραφή που να έχω διαβάσει ολόκληρη!)....

Η δική μου συνδρομή είναι από την Παλαιά Διαθήκη (μιας και η φίλτατη Saboter έμεινε στην Καινή! ;) )

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα