Η Βασίλισσα.....

Captain, my captain κουβαλάς αρκετά βάρη, να σε βοηθήσω να ξαλαφρώσεις;:biglaugh:
 
Captain ειδικά αυτο το cd32 είναι πολύ βαρυ, σε αυτό θα σε βοηθήσω και εγω! :D
 
Μπροστά στα οικογενειακά βάρη, αυτά τα βάρη δεν είναι τίποτα.:biglaugh: :biglaugh:
 
@telonio: Από Amiga πια μόνο την 1200, με 200MB σκληρό κι ένα εξωτερικό Cumana drive. Είχα επίσης μια Α500 αλλά την πούλησα σε μια αψυχολόγητη στιγμή (για να κάνω updgrade στην 1200).
 
Ενα ακόμη μοντέλο της Amiga που δεν βγήκε ποτέ στην παραγωγή και έτσι έμεινε το πρωτότυπο. Το Walker κατασκευάστηκε το τέλος του 1996 με αρκετά καλά τεχνικά χαρακτηρίστικα για την τότε εποχή. Δεν είναι ίδιο με τα mini tower που υπάρχουν τωρα στην αγορά;



Επεξεργαστής 68030 στα 33Mhz πλέον και στάνταρ μαθηματικός.

Prototype specifications:

Full 68030 / 33 Mhz - (may not be running at this speed).

2 MB Chip RAM, 16 MB Fast RAM

1 SIMM socket for RAM (unknown capacity, currently holds 16 MB FastRAM)

standard "LPX" (Baby AT) PC board size and drillings

4xSpeed CD-ROM

Amiga Floppy drive

1 GByte Hard Disc

External Keyboard (an A4000 keyboard painted black!)

Expansion slot/s uses a PCI physical connector and PCI2-like physical connector

OS3.2 - Kickstart v43.1B (Dated 10/03/96)* on 2 chips marked U & L

SuperIO chip

PCMCIA socket

Περισσότερς πληροφορίες και φωτογραφίες απο το εσωτερικό του Walker δείτε εδω: http://www.blachford.info/computer/walker/walker_inside.html
 
Τι είπες τώρα!!! Δεν είχα ιδέα. Α ρε Amigaρα.

Βέβαια με χάλασε που εν έτη 1996 είχε τον 030 :(
 
Ε, όχι και "καλά" χαρακτηριστικά με 68030/33MHz στο τέλος του 1996 ρε telonio!

Η Intel είχε φτάσει τουλάχιστον τα 166 (μπορεί και τα 200...) MHz τότε. Εγώ πάντως σίγουρα είχα Pentium 100 από τα μέσα του 1996 περίπου και δεν θεωρούταν καν top μηχάνημα.

Χωρίς να θέλω να σας την σπάσω στο γήπεδο (thread) της Amiga, το συγκεκριμένο μηχάνημα -αν και ομολογουμένως όμορφο- μάλλον δείγμα της διάλυσης/παρακμής της Amiga μπορώ να το θεωρήσω-η οποία παρακμή θυμίζω ότι ήρθε ακριβώς λόγω της αδυναμίας της Commodore και των κληρονόμων της να ακολουθήσουν τον ρυθμό των εξελίξεων στο hardware. :(
 
Για την τότε εποχή και σε αυτά που μας είχε συνιθίσει η Commodore/Escom σε επεξεργαστές θεωρώ πως ήταν καλά. H Amiga ποτέ δεν είχε cpu κάθε λίγο και λιγάκι με υψηλότερα Mhz. Όχι οτι συγκρίνω τα 33Μhz της Amiga με τα 500 του pc αλλα το motheboard της Amiga είχε διαφορετική φιλοσοφία απο αυτή του pc και συνεπώς τα mhz. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι και στην παραγωγή να έβγαινε με τον 030 πάλι θα πουλούσε τρελά στους φανατικούς amigaδες. Δεν νομίζεις; Φυσικά το Walker δεν προοριζόταν να γίνει αντικαταστάστης της A4000 με τους 040 στα 60Mhz αλλά αντικαταστάτης της βασικής τότε Amiga Α1200. Συνεπώς δεν θα είχε πολύ μεγάλη τιμή αλλα πάνω κάτω σαν αυτή της Α1200.
 
h amiga den xreiazotane pote thn omh ypologistikh isxu blepe custom chips

.exo tetoio pliktrologio kai antistixo pontiki distixos omos nomizo yparxoun 2

prototipa walker se olo ton kosmo
 
Εϊδα στο video στο Amiga Forever εκπληκτικά μηχανήματα από την Commodore την εποχή που έκλεινε. Σϊγουρα αυτό δεν ήταν ένα από εκείνα. Μιλάμε για ΑΑΑ και βάλε
 
Όντως shock, αν δεν είχε κλείσει σίγουρα θα βλέπαμε εκπληκτικά ή τουλάχιστο ενδιαφέρον μηχανήματα. Αυτό το ΑΑΑ chip θυμάμαι που διάβαζα στα περιοδικά φήμες και το περίμενα πως και πως. Με την αγωνία έμεινα βέβαια. :icon_cry:
 
Kαι δεν είσαι ο μόνος φίλε μου. Μάζευα χρήματα περιμένοντας το ΑΑΑ και τελικά τα έριξα στο πρώτο μου pc όταν έμαθα ότι ήταν στα πρόθυρα κλεισίματος η commodore.
 
Τελικα θα μας πει κανεις τι ηταν αυτο το περιβοητο ΑΑΑ η θα μεινουμε με την απορια. :D
 
Eπειδη δεν βλεπω να γνωριζει κανεις ας αναφερω και εγω 2 τρομερα τσιπς το BBB και το CCC .

Τρομερα τσιπς και οι δυνατοτητες τους εξωπραγματικες.:biglaugh:
 
Η πρώτη μου αγάπη ήταν μια 500άρα η δεύτερη 1200άρα και η μοναδική που σώζετε σώα μέχρι σήμερα. Τελικά λέω να της αυξήσω αλλά οπός λέει και ο φίλος μου ο Telonio μερικά μοντέλα είναι παρά πολύ δυσεύρετα.

Παιδιά τελικά πιστεύω ότι εμείς που ζήσαμε την πριν και μετά εποχή της ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ είμαστε παρά πολύ τυχεροί.
 
Αναμνήσεις που θα μας ακολουθούν για πάντα...ωραία χρόνια!
 
πρωτοποριακο για την εποχη του και το amiga cd 32 (δεν θα ξεχασω ποτε με τι μανια ανοιγα το κουτι για να πιασω την πρωτη 32 bit κονσολα που βγηκε) ααααχ αυτη η νοσταλγια
 
Πίσω
Μπλουζα