Η Βιογραφία του Steve Jobs

zxspec83

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
226
Αντιδράσεις
21
Πρόσφατα είδα ότι κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα η βιογραφία του Steve Jobs την οποία συνέγραψε ο γνωστός βιογράφος Walter Isaacson.

Πρόκειται για ένα τεράστιο βιβλίο, κοντά στις 700 σελίδες, που όμως διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα.

Δεν το έχω τελειώσει ακόμη, οι εντυπώσεις μου πάντως μέχρι τώρα είναι καλές.

Ο συγγραφέας δεν πέφτει στην παγίδα να εξυμνεί τον Steve Jobs. Αυτό είχα φοβηθεί όταν είχα διαβάσει τις πρώτες παρουσιάσεις που μιλούσαν για τη μοναδική "εγκεκριμένη" βιογραφία του.

Καμιά σχέση όμως. Μας παρουσιάζει ένα Steve Jobs όπως προκύπτει από τις συνεντεύξεις αυτών που βρέθηκαν κοντά του από τα παιδικά του χρόνια μέχρι και το τέλος του: έναν άνθρωπο ιδιαίτερα ευφυή, έναν καινοτόμο που επηρεάσε σε μεγάλο βαθμό τη σημερινή καταναλωτική τεχνολογία. Αλλά ταυτόχρονα και έναν άνθρωπο με πολλές ιδιορρυθμίες, δυσάρεστο και δύστροπο που ενώ κατάφερνε πολλές φορές να ενθουσιάζει και να πείθει τους συνεργάτες του να βγάλουν τον καλύτερο εαυτό τους, ακόμη πιο συχνά τους φερόταν με το χειρότερο δυνατό τρόπο, τους υποτιμούσε, τους εξευτέλιζε και δεν δίσταζε να τους εκμεταλλευθεί και να τους εξαπατήσει για να αποκομίσει προσωπικό όφελος. Αν πιστέψουμε αυτά που γράφει ο Isaacson, νομίζω ότι λίγοι θα άντεχαν να βρίσκονται κοντά του πάνω από ένα-δυο μήνες...

Ένα κομμάτι που σίγουρα θα ενδιαφέρει τους κομπιουτεροχομπίστες του Retromaniax (που αποτελούν σημαντικό μέρος του φόρουμ μας) είναι οι αναφορές στην ιστορία της Silicon Valley. Πώς η γειτνίαση των κατοίκων της περιοχής με τις στρατιωτικές βιομηχανίες υψηλής τεχνολογίας οδήγησε σε μια έκρηξη ενδιαφέροντος για τους υπολογιστές. Πώς μέσα από το κίνημα των χίπυς και των διαφόρων New Age νεοφώτιστων, οι οποίοι αρχικά κατέκριναν τη νέα τεχνολογία και τους υπολογιστές ως το "διάβολο" που θα μας φέρει το "Μεγάλο Αδελφό", προέκυψαν οι hackers, οι phreaks και ένα μεγάλο ρεύμα ανθρώπων που είδαν τα computers ως μέσο για την προσωπική έκφραση και την απελευθέρωση - ο Steve Jobs ακολούθησε αυτή την πορεία.

Και φυσικά το ιστορικό της δημιουργίας των Apple I, Apple II και των ανταγωνιστών τους της εποχής...

Αν και μερικές φορές απλοϊκό, το βιβλίο δίνει μια σχετικά πλήρη και ενδιαφέρουσα εικόνα των ζυμώσεων εκείνης της εποχής.

Εδώ στην Ολλανδία η βιογραφία έχει γίνει bestseller από τη στιγμή που κυκλοφόρησε. Καθόλου παράξενο, καθώς οι ντόπιοι θαυμάζουν σε υπερβολικό βαθμό ο,τιδήποτε αμερικανικό και το πιθηκίζουν ασύστολα... Οπότε καταλαβαίνετε ότι τα προϊόντα της Apple, όπως στις ΗΠΑ, έτσι και εδώ θεωρούνται cult και status symbol και ξεπουλάνε σαν τρελά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να είναι εξαιρετικό βιβλίο!....

Μου το έκαναν δώρο, αλλά ακόμα δεν αξιώθηκα να το διαβάσω! :)

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πρώτες πληροφορίες - ευχαριστώ!
 
Εγώ περιμένω να μου το κάνει δώρο ο Ηρακλής :)
 
Το ξέρω θα ασπρίσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά μου :)
 
Να σου κανουν οι κορες και κανα δυο εγγονια - και βλεπουμε.
 
Το έχω αγοράσει και εγώ και όντως είναι πολύ ωραιο αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα.

@zxspec83 Θα σου πρότεινα να διαβάσεις και το iCon (Εκδόσεις Ωκεανίδα) :


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15769-iCon

Το βιβλιο iCon κυκλοφορησε 14/04/2006 :


http://www.oceanida.gr/site/index.php?option=com_k2&view=item&id=451:icon-στιβ-τζομπς-η-εντυπωσιακότερη-δεύτερη-πράξη-στην-ιστορία-των-επιχειρήσεων&

Είναι εξισου ευχάριστο και διαβάζοντας το εθίζεσαι ολο και πιο πολύ!

Επίσης θα βρεις πολλά κοινά σημεία με το βιβλίο επίσημης βιογραφία του Steve Jobs

που παρουσιάζετε σε αυτο το thread και πολλές φορές θα νομίζεις οτι απλα είναι με αλλα λογία γραμμένο απο προηγούμενα βιβλία που αναφέρονται στην προσωπικότητα του ταλαντούχου S.Jobs.....

Ακόμα και οι εικόνες που παραθέτει μέσα είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές της τωρινής βιογραφίας του.

Γενικά μου μοιάζει με ενα γρήγορο συγγραφικό Update το οποίο γράφτηκε γρήγορα μετά τον θάνατο του Steve Jobs

σαν να εγινε ενα γρηγορο copy/paste κάποιων συνολικών γεγονότων απο την ζωή του απο διαφορα βιβλία και εκδόθηκε η επίσημη βιογραφία του.

Όταν το έπιασα στα χέρια μου το βιβλίο και το άνοιξα ένιωσα οτι πνιγόμουν μέσα στις σελίδες οι οποίες ειναι ένα ουρανοκατέβατο χωρις παραγράφους που βλέποντας το σου δίνει την αισθηση της προχειρότητας

και της γρηγορης εκδοσης του ειδικα εκεινη την εποχη που ο κοσμος ήταν και "ζεστός" με τον θανατο του Steve Jobs για να μάθει παραπάνω πτυχές της ζωής του.

Γραμμένο με πιο πολλά λογία και σελίδες για να δικαιολογήσει και την τιμή του η οποία είναι λίγο τσιμπημένη.

Θεωρώ οτι απλα οπως γινεται και με αλλους διασημους που αλλαξαν την ιστορια της ανθρωποτητας

και εφυγαν απο την ζωη παντα υπαρχει η "Αρπαχτη" με τον ενα η' με τον αλλο τροπο!

Το όλο ύφος μου δεν είναι για να μειώσω το βιβλίο του thread η' αυτον που το παρουσίασε αλλά τον τρόπο

που λειτουργούν προκειμένου να βγάλουν γρήγορα εκατομμύρια.

Τα παραπάνω πάρτε τα ως προσωπική μου γνώμη και μονο,


χωρίς να θέλω να θίξω κανένα ο οποίος εχει αντίθετη γνώμη.


 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Να σου κανουν οι κορες και κανα δυο εγγονια - και βλεπουμε.
Και το αγόρι να το ονομάσουν Ηρακλή ε;

Αν κάνουν μόνο κορίτσια πάμε για δισέγγονα; :)

Το βιβλίο είναι σαν να το διάβασα από τα αποσπάσματα που κυκλοφορούν στο Internet. Οποια παράγραφος κεντρίζει το ενδιαφέρον του αναγνώστη βρίσκει τον δρόμο της σε κάποιο site.

Όπως είπε και ο Βαγγέλης αν κάποιος έχει διαβάσει το iCon έχει την περισσότερη πληροφορία από το νέο βιβλίο. Όσοι δεν έχουν πάρει το iCon μπορούν να πάνε μια βόλτα από το Folklore να διαβάσουν εκεί τις ιστορίες που έχει ανεβάσει ο Andy Hertzfeld ένας από τους δημιουργούς του πρώτου Macitosh.
 
circleag είπε:
Είναι εξισου ευχάριστο και διαβάζοντας το εθίζεσαι ολο και πιο πολύ!

Επίσης θα βρεις πολλά κοινά σημεία με το βιβλίο επίσημης βιογραφία του Steve Jobs

που παρουσιάζετε σε αυτο το thread και πολλές φορές θα νομίζεις οτι απλα είναι με αλλα λογία γραμμένο απο προηγούμενα βιβλία που αναφέρονται στην προσωπικότητα του ταλαντούχου S.Jobs.....

Ακόμα και οι εικόνες που παραθέτει μέσα είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές της τωρινής βιογραφίας του.

Γενικά μου μοιάζει με ενα γρήγορο συγγραφικό Update το οποίο γράφτηκε γρήγορα μετά τον θάνατο του Steve Jobs

σαν να εγινε ενα γρηγορο copy/paste κάποιων συνολικών γεγονότων απο την ζωή του απο διαφορα βιβλία και εκδόθηκε η επίσημη βιογραφία του.
Είδα αποσπάσματα του. Είναι σίγουρα πιο "μυθιστορηματικό" από αυτό του Isaacson.

Όσο για το κλόπιραιτ, ε, έτοιμο βιβλίο βρήκε ο άλλος. Να μην αντιγράψει και κάτι; Εδώ είναι ποιος θα προλάβει. Βάζω στοίχημα ότι τουλάχιστον καμιά δεκαριά επίδοξοι βιογράφοι (ή ...αγιογράφοι, γιατί για μερικούς ο Jobs ήταν θεός) ακόμη περίμεναν τον Jobs να τα τινάξει. Στις 5 Οκτωβρίου συνέβη το λυπηρό γεγονός, στις 24 κυκλοφορούσε το βιβλίο. ΑΥΤΟΣ είναι χρόνος αντίδρασης...
 
Εντάξει το επισπεύσανε λίγο αλλά έτσι κι αλλιώς το βιβλίο θα έβγαινε ένα μήνα αργότερα και διαφημιζόταν από το Amazon για μήνες. Η συγγραφή του ξεκίνησε μετά από την πρώτη εγχείρηση του Jobs πολλά χρόνια πριν, δεν είναι κάτι καινούριο.
 
Πίσω
Μπλουζα