Η Γειτονιά Μας (1972 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Η Γειτονιά μας (1972-77), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 24/2/1972



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_γειτονιά_μας

Του Κώστα Πρετεντέρη. Μια ακόμα εκ των θρυλικών σειρών της ελληνικής τηλεόρασης, που προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ από το 1972 ως το 1977 (5 τηλεοπτικές σεζόν) και η μακροβιότερη σειρά της περιόδου σε αριθμό επεισοδίων (550) σε παραγωγή Αστήρ tv και σκηνοθεσία του Πέτρου Λεωκράτη.

Από την σειρά πέρασαν πολλοί ηθοποιοί μεατξύ των οποίων ο Μάκης Δεμίρης, η Μαίρη Χαλκιά, η Σάσα Καστούρα, ο Κώστας Καφάσης η Τζένη Ζαχαροπούλου, ο Βασίλης Μαλούχος και άλλοι ως guest star.

Φυσικά (είναι στάνταρ δυστυχώς) η σειρά έχει σβηστεί από τα αρχεία της ΕΡΤ και το μόνο που υπάρχει είναι κάποια πλάνα της σειράς (επίσημα τουλάχιστον) όπως και οι τίτλοι της σειράς.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν καιρός να υπάρξει ένα θέμα και για τη "Γειτονιά"...
 
Θυμάται κάποιος τον "προγονο" του Λούνα Παρκ, την επίσης θρυλική "η Γειτονιά μας" του Κωστα Πρετεντέρη;

Με καφετζή, τον θρύλο Κώστα-γέλα κυρία μου-Καφάση;
 
Για δες στην retro db και υπάρχει και θεματάκι (με video - δικό μου) από την γειτονιά
 
Lux Interior είπε:
Θυμάται κάποιος τον "προγονο" του Λούνα Παρκ, την επίσης θρυλική "η Γειτονιά μας" του Κωστα Πρετεντέρη;
Με καφετζή, τον θρύλο Κώστα-γέλα κυρία μου-Καφάση;
Την "Γειτονια μας" θα μπορουσε κανεις να την συγκρινει με τον "Μεθοριακο Σταθμο" και οχι με το "Λουνα Παρκ". Το "Λ Παρκ" ηταν κατι εντελως διαφορετικο.
 
Μια μέρα σαν την σημερινή πριν απο 37 χρόνια ξεκίνησε η γειτονιά (δηλαδή στις 24 φεβρουαρίου 1972) η οποία είχε κρατήσει ως τις 20 Οκτωβρίου του 1977.

Ας θυμηθούμε κάτι από την αξιόλογη αυτή σειρά

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από περιοδικά της εποχής

picture.php
 
Ζω για τη μερα που θα βρω μια φωτο με τη Νορα Βαλσαμη απο το σηριαλ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε tsalk για ολόκληρο το τραγούδι της "Γειτονιάς".

ChristosM είπε:
Μα ειναι αυτη η Μαρθα Καραγιαννη?? Επαιζε στην Γειτονια μας?
Όντως, stakovios, ποιοι είναι στην φωτογραφία?
 
Ένας από αυτούς είναι ο Μαλούχος. Για τους υπόλοιπους θα πρέπει να δω ξανά το περιοδικό, καθώς το έχω στην Ελλάδα. Πριν το Πάσχα θα το μάθω.
 
Παιδιά δεν έπαιζε η Καραγιάννη στη Γειτονιά μας. Και σίγουρα δεν είναι αυτή στη φωτογραφία.
 
bernard.c είπε:
Ευχαριστούμε tsalk για ολόκληρο το τραγούδι της "Γειτονιάς".

Όντως, stakovios, ποιοι είναι στην φωτογραφία?

Μάλλον η Τζένη Ζαχαροπούλου είναι αυτή...
 
Η Τζένη Ζαχαροπούλου είναι αυτή ;)
 
stakovios είπε:
Σε Καραγιάννη έχουμε.
Βασίλης Μαλούχος, Τζένη Ζαχαροπούλου, Γιώργος Ζαχαριάδης. Οι εικονιζόμενοι, σύμφωνα με τη λεζάντα της φωτό και συγνώμη για το λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η Σουλη Σαμπαχ και ο Γιαννης Βογιατζης στη <<γειτονια μας>>
picture.php
 
Η φωτο αυτη ειναι απο την δευτερη περιοδο οπου ειχε αλλαξει ριζικα το καστ
 
Πίσω
Μπλουζα