Η Γειτονιά Μας (1972 ΥΕΝΕΔ)

Αυτοί είναι οι τίτλοι της θρυλικής Γειτονιάς

http://www.youtube.com/watch?v=KN0FsTOQF4w

και εδώ .........

picture.php


ο φροντιστής Προκόπης Μερτύρης ετοιμάζει το ρόλλερ με τους παραπάνω τίτλους για τον καμεραμάν Δημήτρη Λαζαρίδη

Έτσι ετοιμάζονταν οι τίτλοι για όλες τις σειρές στα μέσα των 70s
 
Θελω και σκηνες με Νορα! :)
 
Ένα μεγάλο μπράβο στον φίλο Άλκη που μας έδειξε με την παραπάνω φωτογραφία πως οι άνθρωποι της Υενέδ ανέβαζαν τους τίτλους της αξέχαστης επιτυχίας του Κώστα Πρετεντέρη. Πραγματικά εκπληκτικός ο τρόπος. Δεν το γνώριζα καθόλου.
 
Όντως, εξαιρετική η φωτογραφία και πολύ σπάνια!! Μπράβο tsalk!!
 
Μια υπέροχη πραγματικά φωτογραφία. Το επώνυμο Μερτύρης το θυμάμαι σε ονόματα συντελεστών (νομίζω κάμερες) σε τηλεπαιχνίδια, όπως το "Ζωντανό σταυρόλεξο" αλλά και σε σίριαλ.
 
Έχεις δίκιο. Το όνομα Μερτύρης ήταν στις κάμερες. Το θυμάμαι απο τους αυθαίρετους του MEGA!
 
nick είπε:
Έχεις δίκιο. Το όνομα Μερτύρης ήταν στις κάμερες. Το θυμάμαι απο τους αυθαίρετους του MEGA!
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο...!! Για κάποιο λόγο το όνομά του μου έχει χαραχτεί στη μνήμη από τους Αυθαίρετους!
 
Bernard, nick και stakovie όπως βλέπω έχετε και οι 3 σας πολύ καλή μνήμη.

Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το θυμόμουν αυτό (αν και δεν έχει πολύ καιρό που είδα την σειρά). Οι τίτλοι των Αυθαίρετων θα σας λύσουν την απορία

picture.php


από τους τίτλους αρχής. Ο Προκόπης Μερτύρης (της γειτονιάς) ήταν στα σκηνικά

picture.php


τίτλοι τέλους. Στις κάμερες ο Θέμης Μερτύρης

Δεν έχω υπ όψιν μου αν πρότειται για συγγενείς ή είναι συνωνυμία
 
Σε ευχαριστούμε Άλκη για την επιβεβαίωση!
 
Μπράβο tsalk! Αυτό θα πει προσοχή στη λεπτομέρεια!! Thanks!
 
Αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στη θρυλική Γειτονιά του Κώστα Πρετεντέρη

picture.php


picture.php
 
Ένα μεγάλο μπράβο για τα αποκόμματα του περιοδικού που ανέβασες Άλκη. Ελπίζω η ραδιοτηλεόραση να συνεχίσει έτσι και με άλλες σειρές.
 
Το ωραιοτερο αφιερωμα που εχω ποτέ διαβασει γι' αυτο το σηριαλ. Ενα πολυ μεγαλο μπραβο στην Ραδιοτηλεοραση και φυσικα στον Ιωαννη Παπουτσακη που το εγραψε.

(Αυτη την εβδομαδα εχουν αφιερωμα σε ξενο σηριαλ, τον Φυγα).
 
Πάντως μου αρέσει το γεγονός οτι η Ραδιοτηλεόραση δεν επικεντρώνεται μόνο στα αφιερώματα για τις ελληνικές, αλλά και για τις ξένες σειρές.
 
ChristosM είπε:
Το ωραιοτερο αφιερωμα που εχω ποτέ διαβασει γι' αυτο το σηριαλ. Ενα πολυ μεγαλο μπραβο στην Ραδιοτηλεοραση και φυσικα στον Ιωαννη Παπουτσακη που το εγραψε.

Ωραιότατο το αφιέρωμα,αλλά αυτός ο Ιωάννης Παπουτσάκης θα μπορούσε να αναφέρει και τη Νόρα!!!
 
johnalepou είπε:
Ωραιότατο το αφιέρωμα,αλλά αυτός ο Ιωάννης Παπουτσάκης θα μπορούσε να αναφέρει και τη Νόρα!!!
Ισως γιατι δεν εχει "μεινει" στην μνημη των τηλεθεατων η συμμετοχη της σε αυτη τη σειρα, αντιθετα με την "Στησιχορου 73" που ηταν χρονικα αρκετα κοντα.
 
Ε ναι,στη ΓΕΙΤΟΝΙΑ μπηκε στην πορεια η Νορα εξαλλου,ενω η ΣΤΗΣΙΧΟΡΟΥ ηταν απο την αρχη βασισμενη αρκετα πανω της... Αλλα ξερεις τωρα το κολλημα που εχω!!!

Παντως χαρακτηριστικο της επιτυχιας της σειρας ειναι οτι τοτε η Νορα χαρη στη ΓΕΙΤΟΝΙΑ ειχε κανει και τον πρωτο δικο της θιασο στο θεατρο,λιγους μολις μηνες μετα την εισβολη της ως ιδιοτροπη γραμματεας του κυριου Δελακοβια!
 
H Νόρα Βαλσάμη μιλά για την συμμετοχή της στη σειρά στο περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ

getphoto.php
 
Άλλη μία συνέντευξη της Νόρας για τη σειρά

getphoto.php
 
Πίσω
Μπλουζα