Η Δάφνη Μπόκοτα και η EUROVISION (1987-2004)

Death2Eliza

RetroActive
Joined
30 Mαϊ 2007
Μηνύματα
451
Αντιδράσεις
15
Μποκοτα = ΘΕΑ!!

Τα πηρα ασχημα οταν την εδιωξαν απο την Eurovision! :animangry:
 
Η Δάφνη Μπόκοτα με την δουλεμένη φωνή της υπήρξε και τραγουδίστρια με έναν ή δύο δίσκους, συμμετοχή στον ΠΡΩΤΟ δίσκο του ΔΙΟΝΥΣΗ ΤΣΑΚΝΗ -1983- και -νομίζω- μια συμμετοχή σε προκριματικό Eurovision!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
... ή την δουλεμένη φωνή της Δάφνης Μπόκοτα (που υπήρξε και τραγουδίστρια με έναν ή δύο δίσκους, συμμετοχή στον ΠΡΩΤΟ δίσκο του ΔΙΟΝΥΣΗ ΤΣΑΚΝΗ -1983- και -νομίζω- μια συμμετοχή σε προκριματικό Eurovision)!!!
stam1370, είσαι και πάλι ακριβής!

Το τραγούδι-συμμετοχή στον προκριματικό για την Ελληνική εκπροσώπηση στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της EUROVISION το 1983 - "Δάφνη Μπόκοτα & οι Σαμποτέρ":

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eQHSg1C1tMQ&feature=related]YouTube - Greece ESC Preselection (1983) -Dafni Bokota-Juliet

Επίσης, η Δάφνη Μπόκοτα εν έτει 1987, στο "Μουσικό Καλειδοσκόπιο" (μάλλον) της ΕΡΤ2 με τον Κώστα Σγόντζο. "Δάφνη & Σαμποτέρ" - "Ντίβα":

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jjZUjzOnsKE&feature=related]YouTube - ΞΞ¬ΟΞ½Ξ· ΞΟΟΞΊΞΏΟΞ± & ΣαμΟΞΏΟΞ*Ο 1987 ΞΞʽΞ2

Νομίζω ότι καλά έκανε η Δάφνη Μπόκοτα και επικεντρώθηκε στην παρουσίαση του τηλεοπτικού προγράμματος και του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION, διότι της "πήγαιναν" περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
stam1370, είσαι και πάλι ακριβής!
Το παλεύω... Έχω το κακό, όταν απαντάω, να γράφω μόνο "από μνήμης και -όσων- γνώσεων" και να μην ανατρέχω έγκαιρα σε πληροφορίες που θα -ή δεν θα- με επιβεβαιώσουν... Μέχρι στιγμής, μάλλον καλά τα πάω...

bernard.c είπε:
Νομίζω ότι καλά έκανε η Δάφνη Μπόκοτα και επικεντρώθηκε στην παρουσίαση του τηλεοπτικού προγράμματος και του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION, διότι της "πήγαιναν" περισσότερο.
Ναι. Και νομίζω πως, αν και παρεξηγήθηκε έντονα, είναι -για μένα- η αξιότερη διάδοχος της Μακώς Γεωργιάδου. Και γιατί έκανε ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ μεταδόσεις, και γιατί οι "συνεχιστές" της (Πασχαλίδου, Σεργουλό-Μπακοδήμου, αφές Μαγγίρα) ήταν από ψιλοκαλοί ως απογοητευτικοί...
 
stam1370 είπε:
Και νομίζω πως, αν και παρεξηγήθηκε έντονα, είναι -για μένα- η αξιότερη διάδοχος της Μακώς Γεωργιάδου. Και γιατί έκανε ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ μεταδόσεις, και γιατί οι "συνεχιστές" της (Πασχαλίδου, Σεργουλό-Μπακοδήμου, αφές Μαγγίρα) ήταν από ψιλοκαλοί ως απογοητευτικοί...
Συμφωνώ με αυτά που λες. Αν και οι μεταδόσεις της Μπόκοτα από την EUROVISION δεν ήταν άψογες/αλάνθαστες (κυρίως κατά την μετάδοση των σκορ κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας), εντούτοις ήταν πολύ καλύτερη από τους "συνεχιστές" της.

Και να σου πω το γιατί? (κατά τη γνώμη μου). Διότι με τον καιρό η Δάφνη Μπόκοτα "έμαθε" να αγαπάει την EUROVISION και να μην την αντιμετωπίζει σαν "πανηγυράκι" (λέξη που και η ίδια χρησιμοποιεί πολύ συχνά στο βιβλίο της για να εξηγήσει πώς η ΕΡΤ αντιμετώπιζε/αντιμετωπίζει τον Διαγωνισμό.) Ενώ οι "συνεχιστές" της το αντιμετωπίζουν σαν "πανηγυράκι" (ασχέτως αν οι Ελληνικές συμμετοχές πάνε πολύ καλύτερα από παλαιότερα). Στο βιβλίο της η Μπόκοτα εξιστορεί χρόνο με τον χρόνο την παράλληλη πορεία της με τον Διαγωνισμό Τραγουδιού της EUROVISION και το πώς κάτι το αρχικά άγνωστο/αδιάφορο έγινε με τον καιρό αγαπημένο.
 
και αυτο..http://www.youtube.com/watch?v=3kKS9x38qP4
 
Δεν σε προλαβαίνουμε... :)
 
και για οσους δεν το χουν δει,η αλλη οψη του ψωνιου κοιταει καταφατσα το πραγματικο προσωπο της γραφικοτητας..Δαφνη(Μπραχαμι,Υμμητος)Μποκοτα

http://www.youtube.com/watch?v=jjZUjzOnsKE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δειτε και αυτο..http://www.youtube.com/watch?v=jcU4Oak1vCI
 
Η Δαφνη Μποκοτα νομιζω πως ειναι η καλητερη στην μεταδοση της eurovision... η Μακω Γεωργιαδου (για εμενα παντα) βαρετη λες και με το ζορι μετεδιδε....το 1987 η Μποκοτα σαν πρωτη φορα μετεδωσε την βραδια ακριβως οπως και η Γεωργιαδου..το 1988 αλαξε υφος και στυλ και η μεταδοση ητανε αψογη..το 2004 εχασε τον ελεγχο [edit] ....αν προσεξετε η Γεωργιαδου στο κλεισιμο της μεταδοσης δεν λεει για ποιο καναλι μεταδιδει ουτε ποια ειναι ..λεει μονο τον δορυφορο.... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231 είπε:
το 1987 η Μποκοτα σαν πρωτη φορα μετεδωσε την βραδια ακριβως οπως και η Γεωργιαδου..το 1988 αλαξε υφος και στυλ και η μεταδοση ητανε αψογη..το 2004 εχασε τον ελεγχο [edit]....αν προσεξετε η Γεωργιαδου στο κλεισιμο της μεταδοσης δεν λεει για ποιο καναλι μεταδιδει ουτε ποια ειναι ..λεει μονο τον δορυφορο.... ;)
Καλή ήταν η Μπόκοτα στη μετάδοση, αλλά έκανε κάποια λαθάκια την ώρα της ψηφοφορίας. Βεβαίως, σε σχέση με τους επόμενους (Αλεξάνδρα Πασχαλίδου, Σεργουλόπουλος-Μπακοδήμου), η Μπόκοτα ήταν σαφώς ανώτερη. Κάθε πέρσι και καλύτερα που λέμε...

Ποια είναι η γνώμη σου για αυτούς που ακολούθησαν την Μπόκοτα στη μετάδωση?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Ποια είναι η γνώμη σου για αυτούς που ακολούθησαν την Μπόκοτα στη μετάδωση?
Μετα την Μποκοτα το χαος..απο το κακο στο χειροτερο...πρεπει να ξερεις απο eurovision για να μπορεσεις να μεταδωσεις...οσο και αν νομιζουνε πως ειναι ευκολο τοσο δυσκολο ειναι στην πραξη... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ! μην με μισήσετε. Αλλά κάθε φορά που άκουγα τη φωνή της Μπόκοτα ήθελα να σπάσω την τηλεόραση ή εναλλακτικά να τη βρω και να την φιμώσω. Προσωπικά έβρισκα αντιπαθέστατη τη χροιά της φωνής της και σαχλή τη μανία της να θέλει να κοιτάξουμε "τα σημαιάκια που κουνιούνται στην αίθουσα". Το χειρότερο όμως που μας έκανε είναι ότι αντί να έχουμε χαλαρές μεταδώσεις με χιούμορ όπως σε τόσες άλλες χώρες, είχαμε μια αποστειρωμένη ανταπόκριση, και σαν αποθέωση κάναμε εθνική υπόθεση ένα διαγωνισμό τραγουδιού. Και ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω τη λογική της "ψηφίστε την τάδε χώρα γιατί είναι επικίνδυνη για μας". Όχι κυρία μου! άσε με να απολαύσω ένα σαβ/κο και να ψηφίσω όποιο τραγούδι μου φτιάχνει τη διάθεση! Τέλος πάντων πιστεύω ότι το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τον παροξυσμό της τότε με την Παπαρίζου και τις εθνικιστικές τις δηλώσεις ότι η κοπέλλα δεν είναι Ελληνίδα επειδή γεννήθηκε έξω. Να ήταν που την είχαν απολύσει από την ΕΡΤ κι ήταν πικρόχολη; Να ήταν ότι δεν θεωρεί τους Έλληνες μετανάστες αρκετά Έλληνες; Πάντως από αντιπαθητική εκεί μου έγινε αντιπαθέστατη!
 
Kαι εγω ποτε δεν συμπαθησα την μεταδοση της Μποκοτα..κατα την ταπεινη μου αποψη η Μαρία Κοζάκου ειναι σαφως καλυτερη απο οσους εχουν μεταδωσει τον διαγωνισμο εως τωρα
 
Πάντα με εκνεύριζε, αυτό το στυλ ξερολίασης που είχε. Ακόμα χειρότερα με την χολή που έβγαλε κατά της νέας παρουσιάστριας, όταν την άλλαξαν το 2004. Λες και είχε ισόβια δικαιώματα στην παρουσίαση. Της έμεινε η νοοτροπία από την αριστεροπασοκική ερτ του '80 ( είμαι της κατάστασης και δεν με κουνάνε ούτε τα κομάντα)...
 
angel_grig είπε:
Kαι εγω ποτε δεν συμπαθησα την μεταδοση της Μποκοτα..κατα την ταπεινη μου αποψη η Μαρία Κοζάκου ειναι σαφως καλυτερη απο οσους εχουν μεταδωσει τον διαγωνισμο εως τωρα
Συμφωνώ και επαυξάνω...παρά τα κάποια λαθάκια στις ιστορικές αναφορές που έκανε, η Μαρία Κοζάκου τόσο πέρσι όσο κια φέτος και κέφι είχε και σωστή άρθρωση και χιούμορ και "κοιλιές" δεν έκανε κατά τη μετάδοση! Μακριά π.χ. από τους εθνικιστικούς παροξυσμούς της Μπόκοτα ή την ειρωνεία των αδερφών Μαγγίρα (που ήταν ηλίου φαεινότερον ότι ιδέα δεν είχαν περί του φόνου)...μακάρι να την ακούμε και να τη βλέπουμε για αρκετά χρόνια ακόμα
 
Μπορεί να συμπάθησα τη Μπόκοτα, γιατί μέσω της Μπόκοτα έμαθα πολλά για τη Eurovision, αλλά οφείλω να παραδεχτώ ότι η Κοζάκου είναι κάτι παραπάνω από άξια αντικαταστάτρια. Οι μεταδόσεις των αδερφών Μαγγίρα, του Φώτη και της Μαρίας, αλλά και της Πασχαλίδου (η οποία ήταν ανίκανη να καταλάβει ότι είχαμε κερδίσει πριν καν ψηφίσουν οι τελευταίες 5 χώρες...) ήταν μελανές σελίδες... Ο Καπουτζίδης με τη Μακρυπούλια κάτι είχαν κάνει, αλλά δε θυμάμαι αν μου φάνηκαν καλοί λόγω του ότι μου άρεσαν από το Παρα 5 τότε ή ήταν όντως τόσο καλοί. Σίγουρα πάντως όλοι αυτοί δεν πιάνουν μία μπροστά στην Κοζάκου τώρα, η οποία όντως μπορεί να κάνει ασήμαντα μικρολαθάκια στα ιστορικά (αλλά φαίνεται ότι το έχει ψάξει, ειδικά το θέμα της βαθμολογίας που σχολίαζε φέτος), αλλά είναι πάρα πολύ καλή στα σχόλιά της και στην άρθρωσή της. Μακάρι να μείνει για καιρό σε αυτή τη θέση.
 
Πίσω
Μπλουζα