Η Δίκη Ενός Αθώου (1969)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.447
Αντιδράσεις
49.724
Η Δίκη Ενός Αθώου (1969)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Η_δίκη_ενός_αθώου

 

 


Δραματική ταινία του 1969 , σε παραγωγή , σενάριο και σκηνοθεσία Κώστα Ασημακόπουλου και μουσική Νίκου Μαμαγκάκη. Πρωταγωνιστούν ο Αλέκος Αλεξανδράκης , η Άννα Φόνσου , ο Κώστας Καρράς , η Τασσώ Καββαδία , ο Λυκούργος Καλλέργης , ο Θόδωρος Μορίδης , ο Βαγγέλης Καζάν , ο Νίκος Βερλέκης κ.α. Η ταινία έκοψε 94.104 εισιτήρια και ήρθε 60η ανάμεσα στις 108 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Ο Βασιλης ειχε παντα αδυναμια στον μικρο αδερφο του Μιμη. Επελεξε να μην σπουδασει ο ιδιος για να σπουδασει εκεινος. Ο Μιμης, ομως, δεν υπολογιζε παρα μονο τον εαυτο του. Δεν ειχε διαθεση για σπουδες αλλα για γλεντι και διασκεδαση. Καποια στιγμη, μαλιστα, ριχτηκε και στην κοπελα του Βασιλη, Αννα. Ο Βασιλης δεν του κρατησε κακια γι` ολα αυτα, μαλιστα, υποστηριξε οτι αυτος σκοτωσε και παρεσυρε εναν περαστικο με το αυτοκινητο που στην πραγματικοτητα οδηγουσε ο Μιμης. Τωρα βρισκεται στο εδωλιο του κατηγορουμενου.




[yt deadlink]

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφίες από την ταινία

 


72.jpg


71.jpg


70.jpg


69.jpg


68.jpg
 
Καλοί ηθοποιοί σε κάπως σχηματικό σενάριο με το απαραίτητο ηθικό δίδαγμα. Η Άννα Φόνσου σε μεγάλες ομορφιές.
 
Το τραγούδι που ακούγεται στο 31:10

atanasio είπε:
Καλοί ηθοποιοί σε κάπως σχηματικό σενάριο με το απαραίτητο ηθικό δίδαγμα. Η Άννα Φόνσου σε μεγάλες ομορφιές.
Ναι ρε παιδιά, αλλά εκείνο το τραγούδι που ακούγεται στο 31:10', όταν ο Αλεξανδράκης πάει να "μαζέψει" τον Καρρά από το Γερμανικό club, [ποιός θα μας πει ποιό είναι, ή πού μπορούμε να βρούμε το ίδιο και τους στίχους του ?

Χρόνια έχω που ψάχνω να το βρω... Χρόνια σας λέω... :cry: :cry: :cry:
 
Το τραγούδι που ακούγεται στο 31:10

Ναι ρε παιδιά, αλλά εκείνο το τραγούδι που ακούγεται στο 31:10', όταν ο Αλεξανδράκης πάει να "μαζέψει" τον Καρρά από το Γερμανικό club, [ποιός θα μας πει ποιό είναι, ή πού μπορούμε να βρούμε το ίδιο και τους στίχους του ?

Χρόνια έχω που ψάχνω να το βρω... Χρόνια σας λέω... :cry: :cry: :cry:
ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ...!!!

Πρόκειται για το Messer, Gabel, Schere, Licht της Βίκυ Λέανδρος.

Μου είχε στείλει προ 4ετίας μήνυμα ο φίλος keltis2001 και εγώ κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου, ή μάλλον του ... κοιμήση...!!!

Να είναι καλά το παιδί όπου και να είναι..! Βρήκα και τους στίχους (τόσο τους Γερμανικούς όσο και την Αγγλική μετάφραση) και το τραγουδάω νυχθημερόν...!!!

Καλή και μελωδική συνέχεια σε όλους...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα