Η Διάπλασις των Παίδων (Γρηγόριος Ξενόπουλος)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Πολλοί θα πουν πως δεν ήταν της γενιάς μας και έχουν δίκιο.

"Η διάπλασις των παίδων" ήταν το περιοδικό που γαλούχησε τις γενιές των πατέρων και παππούδων μας και διαμόρφωσε τις συνειδήσεις τους.

Κύριος στυλοβάτης του έργου, από τους πρώτους συνδρομητές και κατόπιν αρθρογράφους και αρχισυντάκτης του περιοδικού, υπήρξε ο Γρηγόριος Ξενόπουλος. Από το 1896 έως το 1948 ο Ξενόπουλος έδωσε την ψυχή του για το περιοδικό αυτό σε περιόδους που τα πράγματα στην Ελλάδα δεν ήταν και τα καλύτερα.

Με την υπογραφή "Σας ασπάζομαι. Φαίδων" υπέγραφε τις επιστολές που "έστελνε" ο ίδιος στο περιοδικό και αφορούσαν περιγραφές του πολέμου. Στα "Νέα και Περιέργα" μπορούσε να διαβάσει κανείς παιδικές ιστορίες και νέα από όλο τον κόσμο. Υπήρχαν αναφορές στους Μύθους του Αισώπου, διαγωνισμοί, παιχνίδια πνευματικά, ποιήματα των μεγάλων ποιητών της εποχής και διάφορες άλλες στήλες.

Μάλιστα, υπήρχε και η στήλη με τις αγγελίες η οποία κάπου θύμιζε προάγγελο των σημερινών chatbox και όπου (με μεγάλη χρονική καθυστέρηση) οι νέοι της εποχής αντάλλαζαν μηνύματα. Φανταστείτε λοιπόν την αγωνία των παππούδων και των γιαγιάδων μας να δούνε την αγγελία τους δημοσιευμένη...

Με αφορμή τα 50 χρόνια από το θάνατο του Ξενόπουλου, κυκλοφόρησαν από εκδοτικό οίκο δερματόδετοι όλα τα τεύχη του περιοδικού σε δερματόδετους τόμους.

Και κάποιες από τις πιό όμορφες ιστορίες με πρωταγωνιστές παιδιά της εποχής με ανήσυχο πνεύμα και μεγάλες ευαισθησίες κυκλοφόρησαν σε παραμύθια.

"Η κυρία Τρομάρα", "Ο γύρος του κόσμου των παιδιών" και "Ο κύριος σπουργιτάκης" κοσμούν και τη δική μου βιβλιοθήκη.

Όταν εμμμ... ναι ... τα σκανάρω, θα μαγευτείτε και εσείς από τις πανέμορφες ζωγραφιές.
 
Εύγε Χουανίτα...

Έχω πάμπολλα τεύχη (και του 19ου αιώνα!) από τον μπαμπά μου... έκανε συλλογή (μαζί με το Θησαυρό των παιδιών κτλ) και έχω διαβάσει πάρα πολλά.

Ο Φαίδωνας, βέβαια, δεν απάνταγε μόνο στις δικές του 'επιστολές' αλλά και στις επιστολές των παιδιών. Τα δε Nicknames τους ήταν όλα τα λεφτά :)
 
Gryzor είπε:
Εύγε Χουανίτα...
Έχω πάμπολλα τεύχη (και του 19ου αιώνα!) από τον μπαμπά μου... έκανε συλλογή (μαζί με το Θησαυρό των παιδιών κτλ) και έχω διαβάσει πάρα πολλά.

Ο Φαίδωνας, βέβαια, δεν απάνταγε μόνο στις δικές του 'επιστολές' αλλά και στις επιστολές των παιδιών. Τα δε Nicknames τους ήταν όλα τα λεφτά :)

Σοβαρά;;;; 8)

Εχεις αυθεντικά περιοδικά;;;; :bow:

Θα ήταν μεγάλος κόπος να σκανάρεις μερικές σελίδες;;; :eek:
 
Χμμμμ άντε να το κάνω, αλλά από που ν'αρχίσω; Είχε πάμπολλα τεύχη ο μπαμπάκας μου... ΟΚ, θα ανέβω το πρωί στη μητέρα μου να δώ τί έίναι εύκολα προσβάσιμο και θα σκανάρω κάτι :)
 
Gryzor είπε:
Χμμμμ άντε να το κάνω, αλλά από που ν'αρχίσω; Είχε πάμπολλα τεύχη ο μπαμπάκας μου... ΟΚ, θα ανέβω το πρωί στη μητέρα μου να δώ τί έίναι εύκολα προσβάσιμο και θα σκανάρω κάτι :)
Αυτό θα ήταν ένας πραγματικός θησαυρός για τα μάτια όλων μας. Μακάρι να μπορούσε να γίνει κάτι. Ειλικρινά !!!!
 
caprice είπε:
Αυτό θα ήταν ένας πραγματικός θησαυρός για τα μάτια όλων μας. Μακάρι να μπορούσε να γίνει κάτι. Ειλικρινά !!!!
Πρέπει να έχω ένα αντίτυπο στη βιβλιοθήκη. Θα σκανάρω εγώ σύντομα μία σελίδα της Διάπλασης...

Εξαιρετικό έντυπο...
 
Έχω διαβάσει δεκάδες τεύχη στο παρελθόν, πολύ μικρός ('85 και πριν).

Δεν ήταν δικά μου - ανήκαν σε κάποιον γείτονα, έναν γεροπαράξενο δικαστικό που έμενε απέναντί μας.

Θυμάμαι αχνά μια ιστορία σε συνέχειες στο οπισθόφυλλο με μια παρέα παιδιών που γύριζε τον κόσμο σε μια σχεδία.

Αρκετά από αυτά μπορούν να βρεθούν και τώρα. Πριν καιρό είχα είχα δει να πωλούνται στην Πρωτοπορία συλλογές τευχών ανά έτη (ανατυπωμένα βέβαια).

Νομίζω κόστιζαν 40e ο τόμος. Δεν είχα χρήματα τότε και δεν πήρα. Πρέπει να ξαναπάω...

Το πιο σημαντικό σε αυτά δεν είναι τόσο η λογοτεχνική τους αξία όσο το καθρέπτισμα της εποχής τους.

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Έχω διαβάσει δεκάδες τεύχη στο παρελθόν, πολύ μικρός ('85 και πριν).Δεν ήταν δικά μου - ανήκαν σε κάποιον γείτονα, έναν γεροπαράξενο δικαστικό που έμενε απέναντί μας.

Θυμάμαι αχνά μια ιστορία σε συνέχειες στο οπισθόφυλλο με μια παρέα παιδιών που γύριζε τον κόσμο σε μια σχεδία.

Αρκετά από αυτά μπορούν να βρεθούν και τώρα. Πριν καιρό είχα είχα δει να πωλούνται στην Πρωτοπορία συλλογές τευχών ανά έτη (ανατυπωμένα βέβαια).

Νομίζω κόστιζαν 40e ο τόμος. Δεν είχα χρήματα τότε και δεν πήρα. Πρέπει να ξαναπάω...

Το πιο σημαντικό σε αυτά δεν είναι τόσο η λογοτεχνική τους αξία όσο το καθρέπτισμα της εποχής τους.

-
Έχεις δίκιο για τους τόμους! Κυκλοφορούν και ομολογουμένως είναι ακριβούτσικοι!

Όμως έχε υπόψιν ότι κάθε χρόνο στο παζάρι στην Κλαυθμώνος, τα παρέχει ο εκδότης σε πιο χαμηλές τιμές.

Επίσης, από ό,τι είδα στα κιτάπια μου, στις αρχές του 2003, η "Καθημερινή" με την χορηγία της Εθνικής Τράπεζας κυκλοφόρησε ακριβή αντίτυπα της "Διάπλασης των Παίδων".
 
Δεν είναι ένας τόμος.

Είναι δύο ή τρεις.

Ο ένας εξ αυτών είχε στο εξώφυλλο μια χρωματιστή εικόνα (νομίζω κάτι παιδιά), οι άλλοι είχαν απλώς τον τίτλο με λιτό, αυστηρό ύφος.

Δεν ξέρω αν διατίθενται ακόμη. (Ο ένας ήδη ήθελε παραγγελία τότε που ρώτησα, δυο χρόνια πριν).

Και ναι, ήταν (είναι) ακριβοί δυστυχώς...

Ότι και να δίνουν οι εφημερίδες, δεν είναι δυνατόν να τις κυνηγάμε.

Και για να κυκλοφορούν αντίτυπα, προφανώς κάπου υπάρχουν.

Έχουν γίνει προσπάθειες συγκέντρωσης του έργου του Ξενόπουλου στο κοντινό παρελθόν και αργά ή γρήγορα θα είναι διαθέσιμο αρκετό υλικό.

-
 
Ναι, πράγματι οι τόμοι είναι περίπου 3. Όπως σου ξανάγραψα, εάν του χρόνου το Φλεβάρη, βρεθείς στην Αθήνα (μιας και από ό,τι βλέπω στο προφίλ σου είσαι από Θεσ/νίκη), έχε υπόψιν ότι στην πλατεία Κλαυθμώνος οργανώνεται εκποίηση βιβλίου και οι εκδότες βγάζουν διάφορα βιβλία τους σε πολύύύ χαμηλές τιμές. Φέτος, ας πούμε, είδα τους τόμους της "Διάπλασης" να κοστολογούνται 9 ευρώ ο ένας!

Προφανώς υπάρχουν τα πρωτότυπα τόσο στις βιβλιοθήκες τύπου ΕΛΙΑ (ο mhmerotategiatipino θα μας διαφωτίσει πλήρως), όσο και σε συγκεκριμένες συλλογές φιλολόγων κτλ ;)

Για τό έργο του Ξενόπουλου το έχω ακούσει κι εγώ από το θείο μου που είναι ερευνητής-φιλόλογος και πολύ χάρηκα ομολογουμένως! :)

Μέσα στην εβδομάδα πάντως, θα σαρώσω το εξώφυλλο ενός αντιτύπου που διαθέτω για να πάρουμε μια ιδέα!
 
V.I.Smirnov είπε:
Το πιο σημαντικό σε αυτά δεν είναι τόσο η λογοτεχνική τους αξία όσο το καθρέπτισμα της εποχής τους.-
Εδώ θα διαφωνήσω - πάντα καλοπροαίρετα - μαζί σου. Έχουν περάσει από τις σελίδες τους θησαυροί που αποτέλεσαν προπομπό ή ερέθισμα για τη διαμόρφωση της σκέψης (και όχι μόνο) γενιών ολόκληρων.

Να προσθέσω εδώ ότι η Διάπλασις των Παίδων σε ανατύπωση (έχω μόνο 2 τόμους) εκδίδεται από τους Αδελφούς Βλάσση http://www.vlassi.gr/04books.html. Είναι δερματόδετοι, μεγαλύτεροι από Α4 και αναγράφουν τις χρονολογίες των περιοδικών που περιέχουν. Μόνο που δεν τους έχω τώρα μπροστά μου αλλά επιφυλάσσομαι.

Αυτό που θα ήθελα να δω ήταν η πρώτη έκδοση όχι η ανατύπωση, χωρίς να υποβιβάζω καμία εκδοτική πρωτοβουλία. Ίσα – ίσα και μπράβο σε όποιον αναλαμβάνει και φέρει εις πέρας τέτοια εγχειρήματα.
 
@caprice

Δεν διαφωνώ ότι είναι καλό εκπαιδευτικό υλικό.

Ωστόσο, το ταξίδι στο παρελθόν θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο από τις φιλολογικές και εκπαιδευτικές προεκτάσεις των κειμένων του.

Καλό θα ήταν να βρούμε τους τόμους σε κάποια βιβλιοθήκη διότι είναι πανάκριβοι, δυστυχώς.

Τέλος, εφόσον η ανατύπωση των τευχών είναι πιστή και πλήρης δεν έχει σημασία αν δεν μπορούμε να δούμε τα πρωτότυπα.

Στον σύνδεμο που δίνεις γράφει "κυκλοφορεί όπως ήταν".

Είναι όντως είναι έτσι, δηλ. πρόκειται για το περιοδικό όπως εκδιδόταν (με εικόνες, χωροθέτηση, γραμματοσειρές κλπ) ή απλώς μάζεψαν και κατέταξαν χρονολογικώς τα κείμενα ;

Δεν έχω δει τους τόμους και σκέπτομαι από πολύ καιρό να πάρω έναν-δυο...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερωτηση

Την διαπλαση των παίδων δεν την θυμάμαι καλά (εχω δει μερικά τευχη άμως) αλλά αγαπώ πολύ Ξενόπουλο και έχω διαβάσει αρκετά έργα του. Μπορώ εδώ να εκφράσω το πάθος μου / αγαπημένα έργα / απόψεις κτλ. ή σας το χαλάω; Πάντως τελικά πέρασε και αυτός στους μάλλον ψιλοξεχασμένους συγγραφεις. Οταν ημουν μικρή ηταν σταθερή αξία ειδικά στο νησι μας, στη Συρο οπου και καλά λογω αστικού παρελθοντος-περασμένα μεγαλεία κτλ.- ταυτίζομασταν με τις ιστορίες του Ξενόπουλου περισσοτερο απο οτι με τα δράματα που λάμβαναν χώρα σε βούνα και ραχούλες ή σε μικρά, γραφικά νησάκια με αγρότες και ψαράδες. Αν θυμάμαι καλά στην δημοτική βιβλιοθηκη είχε και μερικά τεύχη της Διάπλασης τα οποια στα 80ς ακομα ψιλοκυκλοφορούσαν (μπορώ να το τσεκάρω το καλοκαίρι). Πολύ ρετρό η στήλη της αλληλογραφίας όντως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα μυθιστορήματά του έχουν ενδιαφέρουσα υπόθεση και πλοκή και είναι καλές ηθογραφίες της εποχής του αλλά το ύφος της γραφής του δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα...

Όμως, για πολλούς λόγους, το περιοδικό είναι ενδιαφέρον και αξίζει να το διαβάσει κανείς...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
ΕρωτησηΤην διαπλαση των παίδων δεν την θυμάμαι καλά (εχω δει μερικά τευχη άμως) αλλά αγαπώ πολύ Ξενόπουλο και έχω διαβάσει αρκετά έργα του. Μπορώ εδώ να εκφράσω το πάθος μου / αγαπημένα έργα / απόψεις κτλ. ή σας το χαλάω;
Domenica μια και το θέμα είναι συγκεκριμένο καλό θα ήταν, για να μη βγούμε εκτος θέματος, να συζητηθούν σε νέο θέμα :) .
 
εχω χωμενο εναν δερματοδετο τομο καπου με πολλα δεμενα τευχη απο την δασκαλα μου στην πεμτη δημοτικου δωρο της

φοβερο θυμαμαι δεν ξεκολισα απο πανω του μεχρι να το διαβασω ολο

και μετα παλι και παλι και παλι.............
 
κριμα, που δεν το πήρα ποτέ χαμπάρι, αλλα ευτυχως το μαθαινω μέσα απο εσάς και την ωραια δουλεια της Χουαν #) ..ναι χρειαζεται ενα ποστ για τα σπάνια βιβλια του Ξενόπουλλου, πολύ ρετρό συγγραφέας βρε παιδί μου..
 
Γειά σας,έχω τους αυθεντικούς τόμους ,ξέρετε πως κοστολογούνται?
 
Λένα είπε:
Γειά σας,έχω τους αυθεντικούς τόμους ,ξέρετε πως κοστολογούνται?
Καλησπέρα και καλωσόρισες. Χρήσιμο ίσως θα ήταν να απευθυνθείς σε παλαιοπωλεία με αντικείμενο τα βιβλία.
 
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την πληροφορία.
 
Πίσω
Μπλουζα