Η Δορυφορική του Κούβελα

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
χμ...... δεν θα 'πρεπε να στριμώξουμε κάπου κι ένα υποφόρουμ για την Δορυφορική του Κούβελα; Μας είχε αλλάξει τον κόσμο τότε..

Δημήτρης :user:
 
Από μικρά μάθαμε τι πάει να πει RTL και SAT1...:biglaugh:
 
Ερωτηση: ποσο χρονων εισασταν τοτε και βλεπατε αυτα που υπονοειτε??? Μαλλον απο μικροι στο κουρμπετι :diablotin:

Θυμαμαι σ/κ πρωι στο Super το DJ Kat Show, με Thundersub, Robotech, GI Joe, και στο SKY το Fan Factory, με Jem, Beverly Hills Teens, Οδυσσεια του Διαστηματος, Bravestar, Voltron, Saber Rider. Επισης στο Sky, το "I dream of Jeanie", σε εκατοστη επαναληψη. Τωρα που το καλοσκεφτομαι, αυτα τα καναλια επαιζαν μονο επαναληψεις!

Θυμαμαι επισης την απορια μου οταν διεκοπταν το προγραμμα για διαφημισεις, στην μεση της ταινιας/επεισοδιου, την εποχη που η παντοδυναμη ΕΡΤ δεν εκανε τετοιες ατασταλιες.
 
Τότε οι διακοπές που έκανε η ΕΡΤ στο πρόγραμμα της ήταν για το δελτίο ειδήσεων των 12 και όταν υπήρχε κάποια βλάβη...ζωγραφισμένο σε χαρτόνι μια βρύση που στάζει μας συγχωρείτε για την διακοπή!!!
 
TallMan είπε:
Από μικρά μάθαμε τι πάει να πει RTL και SAT1...:biglaugh:
Πάντως στο κανάλι RTL τις πρωινές ώρες έπαιζε απίθανες παιδικές διαφημίσεις.Θυμάμαι που τρέχαμε σαν τα παλαβά για να δούμε όλα εκείνα τα απίθανα παιχνίδια που αργότερα ήρθαν στην Ελλάδα.Τότε πρωτοείδα και διαφημίσεις της Barbie,του He-man και γενικώς εκείνες που έδειχναν τα παιχνίδια εν δράση.

Μπράβο Domniki,εσύ θυμάσαι περισσότερες λεπτομέρειες.Αλήθεια τότε δεν ήταν που έπαιζε και το MTV παράλληλα;Ωραίες εποχές...:rolleyes:
 
Η Δορυφορική του Κούβελα είναι εκείνα τα "πειρατικά" δορυφορικά κανάλια που βλέπαμε τέλη 80 αρχές 90 ?

Θυμάμαι που έβλεπα το muppet babies Παρασκευή βράδυ, και το Σάββατο το πρωί Dennis the Menace σε κάποιο αθλητικό κανάλι (αν θυμάμαι σωστά μάλλον το supersport).

Τι κρίμα που χάθηκαν ξαφνικά :( ...
 
Καλά, η δορυφορική του Κούβελα ήταν πολιτισμικό σοκ... Πρώτη φορά είχαμε τόσο άμεση επαφή με άλλες χώρες της Ευρώπης. Ιταλία (με τα RAI 1 και RAI 2), Γερμανία (με SAT 1 και ZDF), Ισπανία (TVE), Γαλλία (TV5), Ηνωμένο Βασίλειο (Super), ΗΠΑ (CNN) και Σοβιετική Ένωση (Horizont). Ειδικά το τελευταίο φαινόταν τόσο παράξενο...!

Για το λουξεμβουργιανό RTL δεν το συζητώ, αφού όλοι οι έφηβοι με... μεταφυσικές ανησυχίες κάναμε το παν για να παρακολουθούμε "εκπαιδευτικές" εκπομπές κάποια βράδια, κρυφά από τους γονείς! :biglaugh:

Την ίδια εποχή, ή μάλλον λίγο αργότερα (Ιανουάριος 1989) ιδρύθηκε στη Θεσσαλονίκη το πρώτο ιδιωτικό κανάλι της Ελλάδας, το TV 100, κάτι που ελάχιστοι το γνωρίζουν επειδή ήταν τοπικής και όχι πανελλαδικής εμβέλειας. Στο τέλος του ίδιου έτους εμφανίστηκαν άλλα δύο ιδιωτικά κανάλια που τελικά έγιναν και τα δημοφιλέστερα: το MEGA (αρχικά με βιντεοκλιπ του Πασχάλη, της Άντζελας Δημητρίου, του Ανδρέα Μπονάτσου, του ΛεΠα, του Σάκη Μπουλά κ.ά.) και ο ANT1.
 
Noμιζω οτι το Super εδειχνε και το CocaCola Top100, με τα 100 καλυτερα τραγουδια της εβδομαδας.

Θυμαμαι επισης στο RAI (1 ή 2) κατι ιταλικα show, στυλ Ρουλας Κορομηλα, που ηρθαν στην Ελλαδα πολυ αργοτερα, οπως επισης οτι Ιταλοι, Γερμανοι και Ισπανοι προβαλαν μεταγλωττισμενες ολες τις αμερικανικες ταινιες :(
 
Κολλημένος με το SKY ONE (και αργότερα το EUROSPORT), και τους SUPERSTARS OF WRESTLING!

Έχω κρατήσει άπειρες βιντεοκασσέτες, που έγραφα μετά μανίας εκείνη την επόχή...
 
Πράγματι, ο τότε δήμαρχος της Θεσσαλονίκης, Κούβελας, έπιανε τα δορυφορικά κανάλια και τα εξέπεμπε, προφανώς χωρίς καμιά άδεια, τοπικά. Πρέπει να ήταν γύρω στο '88. Θυμάμαι πως κάθισα μια μέρα να ψάξω για κανάλια στην τηλεόραση (θα είχε απορυθμιστεί φαντάζομαι) και ξαφνικά πιάνω ένα άγνωστο κανάλι RAI να εκπέμπει Τέρενς Χιλ και Μπαντ Σπένσερ μεταγλωττισμένο στα Ιταλικά. Λέω, "τι στον διάολο; είναι δυνατόν να πιάνουμε εδώ πέρα Ιταλία;" Κι όπως λέει κι ο σοφολογιότατος φίλος, ξάφνου άλλαξε ο κόσμος μας.

Το Super ήτανε τότε μουσικό κανάλι κι όχι αθλητικό... Να σας θυμίσω πέντε βίντεοκλιπάκια που βλέπαμε τότε:

Pet Shop Boys – It's a Sin

Pet Shop Boys – Heart (my heart starts missing a beat, everytime, με την νύφη)

Pet Shop Boys – You Are Always on my Mind (διασκευή του τραγουδιού του Presley)

Pet Shop Boys – I'm not Scared (με την γκόμενα)

Kylie Minogue – I Should Be so Lucky

κι επίσης θυμάστε εκείνο που τραγουδούσε ένας παρουσιαστής του MTV;

(Ooh ooh) Let's All Chant (Your body, my body, everybody move your body)

Δημήτρης :user:
 
Eψαξα λιγο στο internet, και μαλλον αυτο ηταν το Super

[deadlink]

οπως φαινεται απο την 1η εικονα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποτε είχα διαβάσει κάποια καλά άρθρα, σχετικά με την ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης.

Με μιά γρήγορη αναζήτηση στο Google βρήκα [deadlink]

Επίσης υπάρχει και άρθρο στη Wikpedia.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι και εγώ τα δορυφορικά κανάλια της Θεσσαλονίκης. Για να είμαι ειλικρινής, ενώ οι φίλοι μου ενθουσιάζονταν με τα μουσικά βίντεο-κλιπ, εμένα μου προκαλούσαν αποστροφή, τα έβρισκα αλλόκοτα...Προτιμούσα CNN και Horizon, τις δύο υπερδυνάμεις δηλαδή, το μεν CNN γιατί "έκανα εξάσκηση και τα αγγλικά" και το σοβιετικό επειδή...δεν ξέρω :)
 
Εμεις παντως βλεπαμε την Monique στο Tutti Frutti...να μη λεμε αηδιες...

Τη βλεπαμε οπως ο Roger Rabbit οταν ειδε πρωτη φορα τη Jessica... :eek: :baby2:
 
Starbuck είπε:
Πράγματι, ο τότε δήμαρχος της Θεσσαλονίκης, Κούβελας, έπιανε τα δορυφορικά κανάλια και τα εξέπεμπε, προφανώς χωρίς καμιά άδεια, τοπικά. Πρέπει να ήταν γύρω στο '88. Θυμάμαι πως κάθισα μια μέρα να ψάξω για κανάλια στην τηλεόραση (θα είχε απορυθμιστεί φαντάζομαι) και ξαφνικά πιάνω ένα άγνωστο κανάλι RAI να εκπέμπει Τέρενς Χιλ και Μπαντ Σπένσερ μεταγλωττισμένο στα Ιταλικά. Λέω, "τι στον διάολο; είναι δυνατόν να πιάνουμε εδώ πέρα Ιταλία;" Κι όπως λέει κι ο σοφολογιότατος φίλος, ξάφνου άλλαξε ο κόσμος μας.
Το Super ήτανε τότε μουσικό κανάλι κι όχι αθλητικό... Να σας θυμίσω πέντε βίντεοκλιπάκια που βλέπαμε τότε:

Pet Shop Boys – It's a Sin

Pet Shop Boys – Heart (my heart starts missing a beat, everytime, με την νύφη)

Pet Shop Boys – You Are Always on my Mind (διασκευή του τραγουδιού του Presley)

Pet Shop Boys – I'm not Scared (με την γκόμενα)

Kylie Minogue – I Should Be so Lucky

κι επίσης θυμάστε εκείνο που τραγουδούσε ένας παρουσιαστής του MTV;

(Ooh ooh) Let's All Chant (Your body, my body, everybody move your body)

Δημήτρης :user:
Δεν ήταν αθλητικό, αλλά μία με δύο φορές την εβδομάδα, έδειχνε NBA κατά τις 10:00 το βράδυ

Επίσης, είχε κάθε απόγευμα Nino Firetto!!
 
Πανδαισία ποδοσφαιρική απο τα δορυφορικά του Κούβελα, κυρίως απο RAI1 και RAI2, αλλά και RTL, SAT και EUROSPORT. Παρακολουθούσαμε ζωντανές μεταδόσεις αλλά και αθλητικές εκπομπές όπως η Domenica Sportiva στη RAI.

Η δορυφορική εκπομπή ξεκίνησε τον Δεκέμβριο του 1987 και προκάλεσε μεγάλη ένταση και πολιτική οξύτητα. Η αστυνομία υπό τον Αρκουδέα επιχείρησε να αναστείλει την εκπομπή εισβάλλοντας στο χώρο όπου είχε εγκατασταθεί η δορυφορική κεραία με αποτέλεσμα ο Κούβελας να καλέσει τον λαό της Θεσσαλονίκης, αν θυμάμαι καλά 3-4 μέρες προ των Χριστουγέννων του 1987, έξω από το κτήριο της δημοτικής τηλεόρασης στην οδό Αγγελάκη, από όπου εκφώνησε πύρινο αντικυβερνητικό λόγο. Τελικά, παρά τα προβλήματα, η δορυφορική εκπομπή συνεχίστηκε και διήρκεσε για κάποια χρόνια.
 
Πωπω αυτό το tutti frutti τότε με είχε εξοργίσει θυμάμαι.
Χαρακτηριστικά σε γιορτή μου ανήμερα του Αγίου Στυλιανού είχε μαζευτεί σπίτι όλο το σόι για να γιορτάσουμε τη γιορτή μου κ εκεί που παίζαμε όλα τα παιδιά μαζί, όταν άρχισε το παλιοτούτι φρούτι όλοι οι ξυνιλοθείοι κ τα ξυνιλοξαδέρφια μου στάθηκαν μπροστά στο χαζοκούτι να κάνουν οφθαλμόλουτρο κ να ξερογλύφονται κ πάει το πάρτι μου περίπατο.
Σπάστηκα τόσο πολύ εκείνο το βράδυ που είπα στους γονείς μου να μην ξανακαλέσουν σπίτι κανέναν. Χωρίς να είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρη πρέπει να ήταν το 1989.
Έβλεπα φανατικά το super κ το sky κ ενθουσιαζόμουν κάθε φορά με τα βιντεοκλιπάκια κ μετά τα συζητούσαμε στα διαλείμματα με τους συμμαθητές, που το αντικρύζαμε μάλλον όλο αυτό σαν κάτι τελείως πρωτόγνωρο και πολύχρωμο.
Όλο αυτό αν θυμάμαι καλά πρέπει να πέρασε στην ιστορία ως η δίκη με τις κεραίες ή κάπως έτσι.
 
Πίσω
Μπλουζα