Η Ελίζα και... οι άλλοι (1992 MEGA)

[Edited] Αντιλαμβάνομαι το αγαθό των κινήτρων σου αλλά κάτι τέτοιο είναι αντίθετο με τα πνευματικά δικαιώματα της σειράς και τη νοοτροπία του χώρου] [edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στον πιλότο της σειράς τον ρόλο της Αννούλας, που ερμηνεύει κανονικά η Ελένη Καστάνη, ερμήνευσε η Ράνια Οικονομίδου. Απορώ γιατί δεν συνέχισε στον ρόλο...
 
Μιας και ολοκληρώθηκε η επανάληψη της σειράς από το Mega Κύπρου, θα καταγράψω τις έκτακτες συμμετοχές ηθοποιών στη σειρά

1. Σχέσεις στοργής Αλέξανδρος Αντωνόπουλος (Πέτρος), Βάνα Μπαρλή (καθαρίστρια κινηματογράφου)

2. Ωραία, νέα και... ατυχής Γιάννης Μπέζος και Μάρκος Λεζές (Ανέστης), Βίκυ Κρουσάρη (Ξύστρα), Κατερίνα Ηλιάδη (Μακιγιέζ Σάντυ) και η μικρή Μαριαλένα Τσόλκα (Ανθούλα Βιργινία, κόρη Αννούλας

3. Του αγοριού απέναντι (Μήτσος-παπαγάλος ο Λάμπρος Τσάγκας)

4. Χατζηπέτρου και υιός (Α' μέρος) Τίμος Περλέγκας και Πέτρος Φιλιππίδης

5. Χατζηπέτρου και υιός (Β' μέρος) Τίμος Περλέγκας και Πέτρος Φιλιππίδης

6. Μέθυσε απόψε το κορίτσι μου Θόδωρος Δημήτριεφ (Γενικός Δ/ντης), Ανδρέας Βλαχοκυριάκος (Ντίνος, υπεύθυνος εκδήλωσης), Λίτσα Γκούμα (σύζυγος γενικού δ/ντη. Παραθέτω και φωτογραφία της εμφάνισής της vlcsnap-2014-01-06-14h39m16s69.jpg)

7. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Πάρτυ γενεθλίων (Α' μέρος)" Λιάνα Παρούση (Ναταλία, ηθοποιός και φίλη Γιώργου), Σπύρος Δρόσος (Νίκος, γυμναστής), Άβα Γαλανοπούλου (Τατιάνα, γυμνάστρια)

8. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Πάρτυ γενεθλίων (Β' μέρος)" Λιάνα Παρούση (Ναταλία, ηθοποιός και φίλη Γιώργου), Σπύρος Δρόσος (Νίκος, γυμναστής), Άβα Γαλανοπούλου (Τατιάνα, γυμνάστρια), Μάνος Τσότρας (αστυνόμος

9. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Μπλε ποδιές" Αντώνης Καφετζόπουλος (Γκρέγκορυ, καθηγητής Αγγλικών), Θόδωρος Ρωμανίδης (Λεωνίδας)

10. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Ώρες αγωνίας" Τάσος Προύσαλης (Χλέμπουρας/Ανεμογκάστρης/Αγκοπιάν/Αστραπόγιαννος/Κυριάκος/"Λουκία")

11. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Τα ξένα χέρια... είναι μαχαίρια Χορογραφία: Φωκάς Ευαγγελινός

12. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Ολέθρια σχέση" Θάνος Καληώρας (Κωστής Ζαλέπας), Τώνης Γιακωβάκης (Δελινικόπουλος) και Μίνα Χειμωνά (Μαρλέν Ζαλέπα))

13. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας" guest star: Νίκος Βερλέκης (Σαμπατίνο)

14. Ο φίλος μου ο Στράτος. Στον ρόλο του Στράτου ο Σταμάτης Γαρδέλης, όπως φαίνεται στο recap vlcsnap-2014-01-06-14h56m18s46.jpg

15. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Ωραίε μου κύριε" (Χριστουγεννιάτικο, εορταστικό επεισόδιο) Γιώργος Βασιλείου (Φώτης Μούκανος), Μπέτυ Μοσχονά (Φανή, μητέρα Φώτη), Τέτη Σχοινάκη (Χαρούλα), Γιώργος Κυριακίδης (Μπάμπης, σύζυγος Αννούλας), Κωνσταντίνος Παπαθανασίου (σερβιτόρος)

16. "Η Ελίζα και... οι άλλοι: Το γυμνό και χάριν έχει" (Πρωτοχρονιάτικο, εορταστικό επεισόδιο) Σπύρος Καλογήρου (προύχοντας). Εμφανίζονται επίσης: Νίκος Διαμανταρίδης (παρουσιαστής) vlcsnap-2014-01-06-15h02m17s33.jpg

17. Έγκλημα... στο Ακρόπολις Εξπρές (Α' μέρος) Ντενίζ Μπαλτσαβιά (κυρά-Λάμπραινα), Αίας Μανθόπουλος (ελεγκτής), Γιάννης Φύριος (γέρος), Μιχάλης Γούναρης (γύφτος) και Άβα Γαλανοπούλου (Αυγερινή)

18. Έγκλημα... στο Ακρόπολις Εξπρές (Β' μέρος) Ντενίζ Μπαλτσαβιά (κυρά-Λάμπραινα), Αίας Μανθόπουλος (ελεγκτής), Γιάννης Φύριος, Μιχάλης Γούναρης (γύφτος) και Άβα Γαλανοπούλου (Αυγερινή)

19. Νύχτα είναι... θα περάσει Νεφέλη Ορφανού (αδερφή Πελαγία, νονά Ελίζας), Δήμος Μυλωνάς (Σπύρος), Ελένη Καψάσκη (μητέρα Σπύρου), Κώστας Τζουβάρας (Λουκάς) και Τάκης Βλαστός (αρχιφύλακας))

20. Ήρθες και θα φύγεις Αλεξάνδρα Παυλίδου (Έλενα)

21. Η κυρία διευθυντής Μάνος Μελετίου (Νίκος Μαυρομάτης) και Βάσω Καρακίτσου (Μαρία Μαυρομάτη)

22. Όλα για τον ΓιώργοΓιώργος Πολυχρονίου (Γιώργος Πολυχρονίου)

23. Μάνα κουράγιο Γιάννης Φύριος (Θρασύβουλος)

24. Η εξαφάνιση της γηραιάς κυρίας (Α' μέρος) Νίκος Λυκομήτρος (αστυνόμος Λέκκας) και Μάνος Τσότρας (Μανώλης)

25. Η εξαφάνιση της γηραιάς κυρίας (Β' μέρος) Νίκος Λυκομήτρος (αστυνόμος Λέκκας), Μάγδα Τσαγγάνη (Τζωρτζίνα), Μάνος Τσότρας (Μανώλης) και Πένυ Σταθάκη (Μαντόνα, πόρνη)

26. Γάμος αλά Γαλλικά Νίκος Γαλανός (Αλέξης Παπαδόπουλος, πρώην σύζυγος Ελίζας, υπεύθυνος υπηρεσίας Αλλοδαπών), Ελευθερία Σπανού (Γαλανού, υπάλληλος υπηρεσίας Αλλοδαπών), Κωνσταντίνος Παπαθανασίου (Ζεράρ Κλωντ) και Μπάμπης Κλαλιώτης (μάστορας)

27. Ένας φίλος ήρθε απόψε απ' τα παλιά. Σε μεγαλύτερο ρόλο ο Νίκος Γαλανός, όπως φαίνεται στο recap vlcsnap-2014-01-06-16h01m44s99.jpg

28. Έρωτας δίχως αύριο Γιώργος Κοτανίδης (Παύλος Ζάρπας, γιατρός, αδερφός Ζωζώς), Άβα Γαλανοπούλου (Ζωζώ) και Μάνος Τσότρας (Μενέλαος, αδερφός Ζωζώς))

29. Κορίτσια ο Κούρκουλος Τάκης Χρυσικάκος (Τάκης Χρυσικάκος), Άβα Γαλανοπούλου (Ζωζώ), Μάνος Τσότρας (Μενέλαος, αδερφός Ζωζώς) και Δημήτρης Μενούνος)

30. Να ζει κανείς ή να συζεί Άβα Γαλανοπούλου (Ζωζώ) και Μάνος Τσότρας (Μενέλαος, αδερφός Ζωζώς)

31. Η ζωή μου με τον Άκη Σταύρος Ντογιάκος (Άκης) vlcsnap-2014-01-06-16h31m28s67.jpg και Άβα Γαλανοπούλου (Ζωζώ), Μάνος Τσότρας (Μενέλαος)

32. Πίτσες κατ' οίκον Άβα Γαλανοπούλου (Ζωζώ), Μάνος Τσότρας (Μενέλαος), Δημήτρης Μενούνος (πιτσαδόρος), Γιώργος Κυριακίδης (Μπάμπης, σύζυγος Αννούλας), Κώστας Τζουβάρας (Λουκάς, σύζυγος Λουκίας)

33. Το πένθος ταιριάζει στις Χάριτες (Από αυτό το επεισόδιο οι Ά. Γαλανοπούλου και Μ. Τσότρας εμφανίζονται ως πρωταγωνιστές στους τίτλους αρχής). ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Κική Πέρση (Ευανθία), Θωμάς Μανέτας (γιατρός) και με αλφαβητική σειρά οι: Μίνα Αδαμάκη (Ειρήνη), Νένα Μεντή (Μαρία), Άννα Παναγιωτοπούλου (Όλγα), Μιχάλης Ρέππας (Ανδρέας)

34. Κανείς δεν είναι τέλειος Κωνσταντίνος Τζούμας (Ζαχαρίας/Ζαχαρούλα), Ισίδωρος Σταμούλης (Χρήστος, φίλος Ζαχαρούλας) και η Ελένη Καψάσκη (μητέρα Χρήστου).

35. Τα κόκκινα Φανάρια Χάρης Εμμανουήλ (αστυνομικός του Τμήματος Ηθών), Πένυ Σταθάκη (Ανναμπέλα, πρώην Μαντόνα. Ο ίδιος ρόλος από το 25ο επεισόδιο) και ο Νίκος Δαδινόπουλος (Mr. Antoine Carras, Αιγύπτιος επενδυτής)

36. Η Ελίζα στο ναυτικό (Στο επεισόδιο αυτό πρωταγωνιστούν η Μίρκα Παπακωνσταντίνου και η Μάρθα Βούρτση. Έκτακτη συμμετοχή: Νίκος Καραγιώργης (Νικόλας, υποπλοίαρχος), Κώστας Παπαχρήστος (καπετάνιος), Θανάσης Παγώνας (λαθρεπιβάτης 1), Πάνος Μποτίνης (καπετάνιος του πλοίου "Δελφίνι"), Κώστας Μακέδος (Αρμένιος λαθρεπιβάτης 2), Θανάσης Λιάμης (μεθυσμένος στο λιμάνι) vlcsnap-2014-01-06-16h42m56s15.jpg και οι: Νίκος Διαμανταρίδης (παρουσιαστής) , Φίλιππος Σαπουντζάκης (Ρεπόρτερ)

37. Ημέρες τηλεόρασης (Δεν υπάρχει έκτακτη συμμετοχή)

Η Γιάνκα Αβαγιαννού (Φωφώ) εμφανίζεται μέχρι και το 27ο επεισόδιο.

Εδώ το 2λεπτο recap (Οι καλύτερες στιγμές όλων των επεισοδίων), όπως προβλήθηκε στο τελευταίο επεισόδιοhttp://www.youtube.com/watch?v=Z9hT7CatEGY

vlcsnap-2014-01-06-14h56m06s127.jpg

vlcsnap-2014-01-06-15h01m49s25.jpg

vlcsnap-2014-01-06-16h00m59s134.jpg

vlcsnap-2014-01-06-16h26m28s127.jpg

vlcsnap-2014-01-06-16h26m45s40.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ! :)

Έχω δώσει το παραπάνω ποστ σου και στους RetroDB feeders για να συμπληρώσουν ό,τι τους λείπει! :)
 
Είναι που μου αρέσει η Μίρκα Παπακωνσταντίνου σαν ηθοποιός αλλά και η συγκεκριμένη σειρά είχε την πλάκα της. Από τις καλές σειρές του καναλιού.
 
465.jpg
 
Εντυπωση ειχε κανει και η Μαρθα Βουρτση σε καργα κωμικο ρολο, στον οποιον ηταν και εξαιρετικη. Απο τοτε την εχω δει μονο σε κωμικους ρολους στν τηλεοραση.
 
Η σειρά θα προβληθεί ξανά από το MEGA από το Σάββατο 3/2 και κάθε ΣΚ στις 8:50, μετά από πολλά χρόνια. Ήδη προβάλλεται και στο MEGA COSMOS, σχεδόν κάθε μέρα 2 φορές την ημέρα κάθε επεισόδιο.
 
8:50 Το πρωί;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι ενώ η Μίρκα Παπακωνσταντίνου μ' αρέσει, τίποτα δε με τραβάει να δω αυτή τη σειρά... Μα τίποτα όμως!
 
Εγώ θυμάμαι ότι την παρακολουθούσα ευχάριστα, δεν θα καθόμουν όμως να δω πάνω από 1-2 επεισόδιά της σήμερα κι αυτά με διάθεση "για να θυμηθούμε τα παλιά"
 
Η Μάρθα Βούρτση ήταν καταπληκτική, σε κωμικό ρόλο μιας ηλικιωμένης που "νεανίζει". Τον ίδιο περίπου ρόλο έπαιξε αρκετά χρόνια μετά στο σήριαλ του Μέγκα "Ένας μήνας και κάτι". Παρόλο που και η Μίρκα Παπακωνσταντίνου είναι υπέροχη ηθοποιός, δίπλα στην Βούρτση κάπως "χάνεται". Νομίζω ότι στην σειρά έπαιζε και ο Αλέξανδρος Ρήγας, στον ρόλο του αδερφού της Παπακωνσταντίνου.
 
Που ήταν αποτυχημένος ηθοποιός αν θυμάμαι καλά
 
Από τη σειρά μου άρεσαν οι τίτλοι έναρξης...


Κι εμένα μου άρεσαν! Ξεκινούσαν με το τραγουδάκι που "τα βγάζαμε" στο κρυφτό:

Τζένη Καρέζη, Κώστας Κακκαβάς, Αλίκη Βουγιουκλάκη φτου και τα φιλάς.... τα φιλάς;

Και μετά ξεκινούσε το τραγούδι της σειράς.
οι τιτλοι εναρξης

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εννοώ ότι ο Ρήγας ήταν αποτυχημένος ηθοποιός, αλλά ο ρόλος που ερμήνευε ήταν αυτός του αποτυχημένου ηθοποιού.
 
Δεν εννοώ ότι ο Ρήγας ήταν αποτυχημένος ηθοποιός, αλλά ο ρόλος που ερμήνευε ήταν αυτός του αποτυχημένου ηθοποιού.
Δεν θυμάμαι αν ήταν ο Σακελλάριος ή ο Δαλιανίδης που είχε πει αυτό για τους ηθοποιούς που γίνονται σκηνοθέτες. Μπορεί να ήταν και ο Φασουλής, που παρεπιπτόντως είναι καταπληκτικός ηθοποιός!
 
Πίσω
Μπλουζα