Η Ζωή του Παιδιού

e-teo

RetroN00b
Joined
9 Οκτ 2009
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
7
Θυμάμαι αυτό το περιοδικό μας το έδιναν στο δημοτικό που ήταν θρησκευτικού περιεχομένου αν και εγώ ποτέ δεν ήμουν φανατικός, θα ήθελα πάρα πολύ να δω ένα εξώφυλλό του

Μέσα θυμάμαι χαρακτηριστικά είχε και ένα σαν διήγημα δεν θυμάμαι καλά που λεγόταν "Στα χρόνια του Αττίλα"
 
ορίστε φίλε μου, κάποια πολύ παλιά...και μερικά νεότερα!

zoi%2Bpedioy%2B8.JPG


zoi+pedioy+3.JPG
zoi+pedioy+9.JPG


%CE%96%CE%A9%CE%97+%CE%A4%CE%9F%CE%A5+%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%A5+1.jpg
%CE%96%CE%A9%CE%97+%CE%96%CE%A4%CE%A0.jpg
 
saboter είσαι απίστευτος! Σ' ευχαριστώ πολύ! Το μόνο που θυμόμουν πολύ καλά ήταν η γραμματοσειρά

Να 'σαι καλά
 
Απαράδεκτο περιοδικό, θυμάμαι το θρησκόληπτο δάσκαλο στην έκτη δημοτικού μας επέβαλε να το παίρνουμε και μάλιστα μας ζητούσε να συνεισφέρουμε χρηματικά.

Θυμάμαι τι καυγάς είχε γίνει με τους δικούς μου όταν είχαν πάει από το σχολείο για αυτό το λόγο. Για πότε του κόπηκε ο βήχας δεν λέγεται. (Και απορώ σε ποιον έμοιασα εγώ τώρα!!!!!)

Αν και είχαν γίνει όλα αυτά χάρηκα που είδα τις εικόνες όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί γύρισα για λίγο πίσω........
 
Το είδα σε παλαιοπωλείο αυτή την Κυριακή και συγκινήθηκα. Το είδα κι εδώ και πάλι συγκινήθηκα. Μπράβο e-teo και saboter!
 
pooky(1) είπε:
Απαράδεκτο περιοδικό, θυμάμαι το θρησκόληπτο δάσκαλο στην έκτη δημοτικού μας επέβαλε να το παίρνουμε και μάλιστα μας ζητούσε να συνεισφέρουμε χρηματικά.
Θυμάμαι τι καυγάς είχε γίνει με τους δικούς μου όταν είχαν πάει από το σχολείο για αυτό το λόγο. Για πότε του κόπηκε ο βήχας δεν λέγεται. (Και απορώ σε ποιον έμοιασα εγώ τώρα!!!!!)

Αν και είχαν γίνει όλα αυτά χάρηκα που είδα τις εικόνες όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί γύρισα για λίγο πίσω........
Ακριβώς γι' αυτο το λόγο ζήτησα κάτι τέτοιο :)

Ναι, και εγώ θυμάμαι πως δίναμε 1,5 δραχμή για το κάθε περιοδικό :xm:
 
Μωρέ και δέκα δραχμές να δίναμε, αλλά όχι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και με απειλές!

Αυτό ήταν που με έκανε τούρκο άσχετα αν ήμουν ένα "αθώο" παιδάκι της 6ης δημοτικού.

Θυμάμαι την αντιπάθεια που είχα από την "ομάδα" των δασκάλων στο Δημοτικό, μια και δυστυχώς, τύγχαναν στην πλειοψηφία ψάλτες, ιεροκήρυκες, και γενικά θρησκόληπτοι όσο δεν παίρνει.

Είχα έρθει από άλλο σχολείο και όταν βρέθηκα αντιμέτωπος με την επικρατούσα κατάσταση (χτύπαγαν οι καμπάνες, δεν σηκώθηκα να σταυροκοπηθώ και μου έσπασε ο "δάσκαλος" τα παΐδια στο ξύλο, έπρεπε να πηγαίνω υποχρεωτικά εκκλησίες και κατηχητικά τις Κυριακές, έπρεπε με το ζόρι να διαβάζουμε τέτοια περιοδικά και μας εξέταζε και μετά στα "υψηλά νοήματα" αυτών των σκουπιδιών) και αντέδρασα έπεσαν να με φάνε.

Για αυτό και έχω αναφέρει και αλλού ότι για εμένα η αθωότητα του δημοτικού τελείωσε στην αρχή της 6ης τάξης και από τότε μίσησα το σχολείο θανάσιμα.
 
Ήμουν συνδρομήτρια στο περιοδικό αυτό στο γυμνάσιο και μου έκανε εντύπωση γενικά η παρουσίασή του...Ειδικά θυμάμαι στις τελευταίες σελίδες είχε ανέκδοτα...
 
Μας το έδιναν στο δημοτικό. Το είχα διαβάσει. Αρκετά καλό περιοδικό
 
Μας ανάγκαζαν να γίνουμε συνδρομητές από το σχολείο ή σε αυτό ή στο ᾽᾽Προς την νικη᾽᾽. Εγώ διάλεξα το δευτερο γιατί ήταν φτηνότερο. Απαράδεκτο αλλά καλτ.
 
Κι εγώ υποχρεωτικά το έπαιρνα στο δημοτικό (νομίζω πως είχαν πληρώσει συνδρομή οι γονείς μου μέσω του σχολείου όπως και όλα τα παιδιά). Το βαριόμουν αφόρητα και δεν το διάβασα ποτέ. Δεν κράτησα κανένα τεύχος, όλα πήγαν στα σκουπίδια.
 
Θα κάνω σύντομα ειδικό post σχετικά με το περιοδικό ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, με τέυχη από τέλη δεκαετίας 40 έως και τα μέσα της δεκαετίας 80. Προς το παρόν σας δίνω μερικά δείγματα από αυτά που στο άμεσο μέλλον θα δημοσιεύσω...

IMG_0001 [1600x1200] (2).jpg

IMG_0001 [1600x1200].jpg

IMG_0001.jpg

IMG_0001_NEW [800x600].jpg

IMG_0002 [1600x1200] (2).jpg

IMG_0006.jpg

IMG_0017 [1600x1200].jpg

IMG_0031 [800x600].jpg

IMG_0004_NEW [800x600].jpg

IMG_0006_NEW [800x600].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nostalgikos είπε:
Θα κάνω σύντομα ειδικό post σχετικά με το περιοδικό ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, με τέυχη από τέλη δεκαετίας 40 έως και τα μέσα της δεκαετίας 80. Προς το παρόν σας δίνω μερικά δείγματα από αυτά που στο άμεσο μέλλον θα δημοσιεύσω...
Μήπως έχεται τη δυνατότητα να δημοσιεύσετε τη σελίδα 81 από το τεύχος 1201 της 20 Απριλίου 2005.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Εύχομαι Καλή Ανάσταση σε όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maestro είπε:
Μήπως έχεται τη δυνατότητα να δημοσιεύσετε τη σελίδα 81 από το τεύχος 1201 της 20 Απριλίου 2005.Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Εύχομαι Καλή Ανάσταση σε όλους.
Καλώς όρισες και αντεύχομαι. Αν έχεις την καλοσύνη διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς όπου μεταξύ άλλων αναφέρουν ότι η θεματολογία του φόρουμ έχει ως χρονικό όριο το 1995.
 
Αν θέλετε πουλάω μερικά τεύχη δεκαετίας του 70 προς 5 ευρώ το ένα
 
Πίσω
Μπλουζα