Η Ιστορία του Ρομάντσο

Με εστελνε η μανα μου και το επαιρνα, περιμενα να το διαβασει πρωτα και μετα πηγαινα στην τελευταια σελιδα, εκει δεν ηταν ο Σπαγγοραμενος;

cea3cea0ce91ce93ce93ce9fcea1ce91ce9cce95ce9dce9fcea3-19491971.jpg
 
Ναι, η τελευταία σελίδα ήταν όλο έγχρωμες γελοιογραφίες (Παυλίδης, Χριστοδούλου, Πολενάκης, Αρχέλαος, ίσως και άλλοι που δεν θυμάμαι). 6 ανεξάρτητα σκίτσα, αν θυμάμαι σωστά. Ο Σπαγγοραμένος ήταν κάτω δεξιά. Πάνω αριστερά ήταν το "Από τη ζωή του κόμματος των Βαρελοφρόνων" που σε κάποια φάση (επί δικτατορίας, υποθέτω και λογω δικτατορίας) έχασε το κόμμα και έγινε σκέτα "Από τη ζωή των βαρελοφρόνων". Αυτές οι δύο γωνίες είχαν τα μόνα σκίτσα με σταθερό θέμα. Τα άλλα 4 ήταν ελεύθερα.

1662744944396.png
1662745086600.png
 
^^^
Ναντια Κωνσταντοπουλου.
 
Ούτε με την κυρία Νάντια ούτε με την κυρία Ρίκα μου μοιάζει αυτή. Πιο πολύ μου θυμίζει Έλσα Ρίζου :)
 
Ορισμένες από τις στάρλετ που φιλοξενούσαν στα εξώφυλλα τα ελληνικά περιοδικά τότε κυριολεκτικά τις ήξερε μόνο η μάνα τους. Μάρα Λέην, Σιμόν Άνταμς, Σίλα Γκαμπέλ. Χίλντα Ράιζνερ και δεν συμμαζεύεται! Και από ξένες διάσημες οι επιλογές τους περιορίζονταν σε Μπαρντό, Ταίηλορ, Λόρεν και Καρντινάλε. Μου κάνει εντύπωση που δεν είδα μέχρι τώρα στο "Ρομάντσο" εξώφυλλο με την Τζην Σίμονς, τη Ζαν Μορώ, τη Σίρλευ Μακ Λέην, την Ντέμπορα Κερ, την Ανούκ Αιμέ, τη Συλβάνα Μανγκάνο, οι οποίες κυριολεκτικά μεσουρανούσαν εκείνα τα χρόνια σε διεθνές επίπεδο.
Η Σίλα Γκαμπέλ, στην εποχή της, ήταν πασίγνωστη γιατί ντουμπλάρισε την Σοφία Λόρεν, στις υποβρύχιες σκηνές, στην ταινία "Το Παιδί και το Δελφίνι" (1957). Μάλιστα, δημοσιεύματα των ελληνικών περιοδικών εκείνης της εποχής, (Βεντέτα, Πρώτο), έλεγαν ότι έκανε πλαστική στο πρόσωπό της, για να μοιάζει στην Σοφία Λόρεν. Σε όλες λοιπόν τις υποβρύχιες σκηνές που κολυμπάει η Λόρεν, είναι στην πραγματικότητα η Σίλα Γκαμπέλ.
 
Η Ναθαναήλ σ' αυτή τη φωτογραφία μοιάζει κούκλα. Κυριολεκτικά. Από αυτές που βλέπαμε στις βιτρίνες τότε, που προσπαθούσαν να μοιάζουν με ανθρώπους. Φταίει το απολύτως τεχνητό μαλλί της, το έντονο μακιγιάζ στα μάτια, και η επεξεργασία του προσώπου της που της αφαίρεσε ένα σωρό λεπτομέρειες και σκιές. Ήταν βέβαια και κούκλα μεταφορικά κι αυτό βοήθησε.
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία του τεύχους 1126 της 29ης Σεπτεμβρίου τού έτους 1964, η Έλενα Ναθαναήλ, είναι ακριβώς 17μιση ετών. Πώς να μην είναι κούκλα; Και δεν νομίζω να εννοείτε ότι έκαναν ρετουσάρισμα σε ένα τόσο νέο, ωραίο και φρέσκο πρόσωπο. Μόνο η πούδρα και το κραγιόν της, φτάνουν γι' αυτή τη λάμψη. Μη νομίσουν και οι νεότεροι δηλαδή φίλοι εδώ, ότι από τότε έπεφτε photoshop στις φωτογραφίες!
:):)
 
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία του τεύχους 1126 της 29ης Σεπτεμβρίου τού έτους 1964, η Έλενα Ναθαναήλ, είναι ακριβώς 17μιση ετών. Πώς να μην είναι κούκλα; Και δεν νομίζω να εννοείτε ότι έκαναν ρετουσάρισμα σε ένα τόσο νέο, ωραίο και φρέσκο πρόσωπο. Μόνο η πούδρα και το κραγιόν της, φτάνουν γι' αυτή τη λάμψη. Μη νομίσουν και οι νεότεροι δηλαδή φίλοι εδώ, ότι από τότε έπεφτε photoshop στις φωτογραφίες!
:):)

Photoshop δεν υπήρχε βέβαια, αλλά το ρετούς έπεφτε σύννεφο. Το λέω γιατί ο μπαμπάς μου όντας νέος, μόλις είχε έρθει από το νησί και προσπαθώντας να βγάλει ένα χαρτζιλίκι όταν πρωτοπήγαινε στη σχολή εμποροπλοιάρχων, δούλεψε για ένα μεγάλο διάστημα στο ΡΟΜΑΝΤΣΟ, στον τομέα του ρετούς. Μου έλεγε ότι δεν μπορώ να φανταστώ πώς ήταν οι αρχικές φωτογραφίες και πώς έβγαιναν τελικά στο περιοδικό. Δε μιλάω συγκεκριμένα για την φωτό της Ναθαναήλ. Μιλάω για όλες τις φωτό της τότε εποχής.
 
Photoshop δεν υπήρχε βέβαια, αλλά το ρετούς έπεφτε σύννεφο. Το λέω γιατί ο μπαμπάς μου όντας νέος, μόλις είχε έρθει από το νησί και προσπαθώντας να βγάλει ένα χαρτζιλίκι όταν πρωτοπήγαινε στη σχολή εμποροπλοιάρχων, δούλεψε για ένα μεγάλο διάστημα στο ΡΟΜΑΝΤΣΟ, στον τομέα του ρετούς. Μου έλεγε ότι δεν μπορώ να φανταστώ πώς ήταν οι αρχικές φωτογραφίες και πώς έβγαιναν τελικά στο περιοδικό. Δε μιλάω συγκεκριμένα για την φωτό της Ναθαναήλ. Μιλάω για όλες τις φωτό της τότε εποχής.
πιστευω οχι για την ελενα ναθαναηλ ,εχω ακουσει απο δικους μου ανθρωπους οτι στα πατησια περπατουσε και σταματαγε η κυκλοφορια
 
Ουαου έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά
 
Πίσω
Μπλουζα