Η Κάρτα Νέων

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Ήταν το 1988 που ξεκίνησε ο θεσμός της Κάρτας Νέων. Πολλά υποσχόμενη, εκπτώσεις στα συμβεβλημένα καταστήματα, 1000 δραχμές έκπτωση σε αεροπορικό εισιτήριο με την Ολυμπιακή, έκπτωση στους αθλητικούς χώρους και κάποια στιγμή η προοπτική ήταν να γίνει ευρωπαϊκή. Η τιμή της ήταν 1000 δραχμές, τα κεντρικά ήταν στην Αχαρνών 417. Η κάρτα νέων ήταν υπό την αιγίδα του υπουργείου Πολιτισμού και Νέας Γενιάς, διαφημίστηκε στο ραδιόφωνο και την τηλεόραση και απευθυνόταν σε νέους από 18-26 ετών. Η κάρτα μπορούσε να εκδοθεί και από την Αγροτική Τράπεζα. Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά μιας και εργάστηκα εκεί (και εργάστηκα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ και μετά παραιτήθηκα) αλλά θα προτιμήσω να μην γράψω τίποτα άλλο. Μετά από λίγο διάστημα η κάρτα νέων έκλεισε αλλά από ότι είδα τα τελευταία χρόνια επαναλειτούργησε και μπήκε και σε ευρωπαϊκή τροχιά. Πιθανόν σε κάποια ανασκαφή να βρω την κάρτα, το σήμα και τον κατάλογο οπότε θα τα δείτε κι εσείς.

( Είναι ικανός ο Ardvark βέβαια να με προλάβει. Και το λέω αυτό γιατί τα έχει όλα :) )
 
Έγγραφο από την ''Κάρτα Νέων'' στο οποίο αναφέρονται οι στόχοι της κυκλοφορίας της. Δυστυχώς το τότε λογότυπο δεν υπάρχει πια ούτε στο αρχείο του Υπουργείου. Έτσι μου είπαν την προηγούμενη εβδομάδα που πέρασα από εκεί. Μάλλον θα αρκεστούμε σε ότι υπάρχει στο αρχείο μου, το έγγραφο δηλαδή και τη σφραγίδα από την τότε σύμβασή μου:
73983.jpg
73984.jpg
 
Το σήμα ήταν αυτό:

attachment.php
107332.jpg
 
Και επιτέλους μετά από τόσα χρόνια το βρήκα. Αυθεντικό λογότυπο πάνω στην τότε αυτοκόλλητη σήμανση των συνεργαζόμενων καταστημάτων.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191111_143936.jpg
    IMG_20191111_143936.jpg
    131,9 KB · Προβολές: 2
Α, τη θυμάμαι αυτή την κάρτα!
Μάλιστα έχω μια (με το φάκελο αποστολής και το έγγραφο που τη συνόδευε).
Θα επιχειρήσω μια ανασκαφή τις επόμενες ημέρες, και αν τη βρω θα την ανεβάσω!
 
Πίσω
Μπλουζα